REKLAMA

PZU odbija od dna. 13% w dwa dni

Adam Torchała2016-10-05 12:17redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-10-05 12:17

Publikacja przez PZU szczegółów nowej strategii dywidendowej uspokoiła nieco inwestorów. Akcje ubezpieczyciela od wczoraj intensywnie odrabiają straty.

PZU odbija od dna. 13% w dwa dni
PZU odbija od dna. 13% w dwa dni
fot. Piotr Galant/FORUM /

Wrzesień akcje PZU zakończyły pogłębiając historyczne minima (nominalne). Ich cena spadła nawet poniżej psychologicznej granicy 25 zł. Notowaniom ubezpieczyciela szkodziły nie tylko niskie stopy czy zaplątanie w proces repolonizacji banków, ale także obawy dotyczące przyszłości PZU jako tzw. "dojnej krowy", a więc spółki zapewniającej rok w rok przyzwoite dywidendy.

Zarząd ogłosił bowiem w nowej strategii, że podmiot ma być spółką nie tylko dywidendową, ale dywidendowo-wzrostową. Słowo "wzrostową", w kontekście ostatnich działań rządu, zabrzmiało jednak bardzo enigmatycznie i wzbudziło raczej obawy inwestorów niż ich entuzjazm.

Minimum 50%

Wczoraj światło dzienne ujrzały jednak szczegóły dywidendowych planów PZU. W polityce dywidendowej na lata 2016-2020 spółka zakłada przeznaczanie dla akcjonariuszy nie mniej niż 50% zysku. Do 30% zysku ma zostać przeznaczone na przejęcia, a maksymalnie 20% na organiczny rozwój. Dodatkowo zarząd spółki podał, że nie prowadzi rozmów z radą nadzorczą na temat ewentualnego podniesienia wartości nominalnej swoich akcji.

fot. / / Bankier.pl

Doniesienia te zostały pozytywnie odebrane przez rynek. Wczorajszą sesję akcje PZU zakończyły ponad 7-procentowym wzrostem i w dużym stopniu przyczyniły się do pozytywnego zakończenia dnia na indeksie WIG20. Dziś dołożyły kolejne 5,2%. Łącznie w ciągu niecałych dwóch sesji wartość PZU podskoczyła o blisko 13%. 

Warto jednak pamiętać, że nowa strategia nie rozwiała wszystkich wątpliwości. Jeżeli PZU dalej będzie angażowało się w przejmowanie banków, zysk, a zatem i dywidenda, mogą znacząco ucierpieć. Prezes Krupiński na konferencji prasowej przekonywał jednak, że transakcje, nad którymi obecnie pracuje, PZU będą realizowane z kapitału nadwyżkowego. - Nie zakładam ich wpływu na poziom dywidendy. Z całą pewnością nie wpłyną na ten poziom w roku przyszłym - dodał. Dodatkowo PZU liczy, że z zysku osiągniętego w 2016 roku będzie mógł wypłacić dywidendę bliską 100%.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Akcjonariusz
PZU to spółka akcyjna.Skarb Państwa ma 34,2% udziału.Pozostałe to my akcjonariusze tj. 65,8%. Jakim prawem dysponują całym kapitałem PZU,chyba tyko prawem Kaduka.Jest to strzyżenie baranów.Osobiście jestem ostrzyżony na 130 tys.zł.Głosowałem na PiS bo tamci to złodzieje,pozostałe zostawiam bez komentarza.
~walduś
Jak nie będzie zysku to nie będzie i dywidendy. Zysk rok do roku dzięki PISLAMCZYKOM spadł o połowę i spada dalej
~slaw
Teraz będą skupować Pekao kase już zebrali
~zxc
Totalna ściema.
Zarząd PZU nie ma nic do powiedzenia w spraie dywidendy.
Nowy prezes PZU od kilkunastu tygodni manipuluje kursem akcji PZU.
~zxc
Dziwnym trafem jak króliki z kapelusza wyskakują informacje o kupnie lub nie PEKAO a w tym czasie jednym z największych rozgrywających na GPW staje się była firma prezesa PZU czyli Bank of America/Merill Lynch.
Wstro spojrzeć co się dział z kontraktami na akcje PZU. Ruch jak jeszcze nigdy w historii
No ale przepisy o manipulacjach
Dziwnym trafem jak króliki z kapelusza wyskakują informacje o kupnie lub nie PEKAO a w tym czasie jednym z największych rozgrywających na GPW staje się była firma prezesa PZU czyli Bank of America/Merill Lynch.
Wstro spojrzeć co się dział z kontraktami na akcje PZU. Ruch jak jeszcze nigdy w historii
No ale przepisy o manipulacjach są dla maluczkich . Pisowch Misiewiczów nie dotyczą
~ra
wystarczy obserwować ,dzień przed informacją o dywidendzie zaczęto kupować duże pakiety akcji,tylko znajomi królika mogli wiedzieć a dzisiaj sprzedali!!!!
czysta gra a nie inwestycja!!!
~jaro
sPiSek nie odda pola łatwo , coś wymyślą żeby zbić kurs.
~pplk
Szkoda tych co sprzedawali w panice na historycznych minimach. Jak zwykle zarobili ci w rondlach na głowach.
~ko
Najważniejsze, że zarząd kupił.
~qaz odpowiada ~ko
Zarzad? Caly sPiSek dorabia do swojej "patriotycznej" pensji - nam sie nalezy dojna zmiana i zasada BMW.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki