REKLAMA
WEBINAR

PZU planuje przeznaczać na dywidendę nie mniej niż 50 proc. zysku

2016-10-04 07:39
publikacja
2016-10-04 07:39

[Aktualizacja 12:10] PZU w polityce dywidendowej na lata 2016-2020 zakłada przeznaczanie na nią nie mniej niż 50 proc. zysku - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. PZU nie prowadziło rozmów z radą nadzorczą na temat ewentualnego podniesienia wartości nominalnej swoich akcji - zapewniał podczas konferencji prasowej prezes Michał Krupiński. Po 12.00 akcje spółki zyskiwały ponad 4 proc.

fot. ARC / / Puls Biznesu

"Transakcje, nad którymi obecnie pracujemy, będą realizowane z kapitału nadwyżkowego. Nie zakładam ich wpływu na poziom dywidendy. Z całą pewnością nie wpłyną na ten poziom w roku przyszłym" - powiedział Krupiński.

"Chcemy, by przez wszystkie lata realizacji strategii poziom dywidendy na akcję wzrastał" - dodał.

Alior Bank, którego akcjonariuszem jest PZU, ma wyłączność negocjacyjną na przejęcie podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska.

Prezes Krupiński nie zakłada konieczności przeprowadzania emisji akcji do 2020 roku.

"Dopuszczamy możliwość emisji długu podporządkowanego" - powiedział.

PZU nie prowadziło rozmów z radą nadzorczą na temat ewentualnego podniesienia wartości nominalnej swoich akcji - poinformował prezes PZU. "Nie było z radą nadzorczą żadnych rozmów w tym zakresie" - powiedział podczas konferencji prasowej.

PZU liczy, że z zysku osiągniętego w 2016 roku będzie mógł wypłacić dywidendę bliską 100 proc. osiągniętego zysku - poinformował Krupiński.

"Jest za wcześnie, by dawać teraz rekomendacje, mamy jednak preferencje do górnego przedziału widełek. Każdorazowo będziemy analizować projekty wzrostowe, jak i też potencjalne cele akwizycyjne" - powiedział Krupiński.

Prezes nie chciał skomentować ewentualnych rozmów w sprawie przejęcia Pekao SA.

fot. / / Bankier.pl

Do 30% zysku na fuzje i przejęcia

Spółka podała, że jej rada nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia polityki kapitałowej i dywidendowej grupy PZU.

Wysokość dywidendy proponowanej przez zarząd, wypłacanej przez PZU SA za dany rok obrotowy, ustalana ma być w oparciu o skonsolidowany wynik finansowy grupy PZU przypisany jednostce dominującej.

Nowa polityka opierać się ma na efektywnym zarządzaniu kapitałem, maksymalizacji stopy zwrotu z kapitału dla akcjonariuszy podmiotu dominującego, utrzymaniu docelowego wskaźnika Wypłacalność II na poziomie 200 proc. i wskaźnika dźwigni finansowej nie więcej niż 35 proc. oraz założeniu braku emisji akcji przez PZU SA w okresie obowiązywania polityki.

Spółka podała, że w zależności od potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem organicznym i realizacją celów strategicznych w zakresie fuzji i przejęć do akcjonariuszy może trafiać do 100 proc. rocznych zysków w formie dywidend, nie mniej jednak niż 50 proc.

„Przyjęliśmy, że maksymalnie do 20% zysku będzie mogło zostać przeznaczone na rozwój organiczny oraz nie więcej niż 30% na finansowanie strategicznych transakcji fuzji i przejęć. Oznacza to, że zarząd co roku będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu przeznaczanie co najmniej 50% zysku netto na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Naszą intencją jest jednak, aby ten wskaźnik był jak najwyższy.” – mówi Michał Krupiński, prezes PZU SA.

Prezes PZU podkreślił: „Polityka dywidendowa stanowi ważny element Strategii PZU na lata 2016-2020. Celem zarządu jest, aby PZU pozostało spółką wypłacającą atrakcyjne dywidendy w przyszłości. Osiągniemy to, inwestując w rozwój organiczny i innowacje oraz realizując nasze cele strategiczne w ramach fuzji i przejęć. Chcemy przeznaczać co roku przynajmniej 50% zysku na wypłatę dywidendy. Jeżeli nie będziemy przekonani, że inwestycja pozostałej części kapitału wygeneruje oczekiwaną stopę zwrotu, będziemy rekomendować, aby ten kapitał był również dostępny dla akcjonariuszy w formie dywidendy.

Będziemy tak rozwijać Grupę, aby zapewnić akcjonariuszom PZU SA rosnący strumień dywidend.” – dodał prezes PZU.

Nowa polityka opierać się ma na efektywnym zarządzaniu kapitałem, maksymalizacji stopy zwrotu z kapitału dla akcjonariuszy podmiotu dominującego, utrzymaniu docelowego wskaźnika Wypłacalność II na poziomie 200 proc. i wskaźnika dźwigni finansowej nie więcej niż 35 proc. oraz założeniu braku emisji akcji przez PZU SA w okresie obowiązywania polityki.

Cele strategiczne PZU do 2020 roku

  • koncentracja na wysokiej rentowności działalności ubezpieczeniowej przy jednoczesnym wzroście w wybranych segmentach rynku;
  • redukcja kosztów stałych o 400 mln PLN w ciągu 3 lat;
  • skuteczna realizacja inicjatyw wzrostowych w obszarze Zdrowie oraz Inwestycje;
  • zbudowanie grupy bankowej o dużej skali i rentowności;• stworzenie jednej z najbardziej innowacyjnych grup ubezpieczeniowych w Europie.

Kluczowe założenia Strategii (poziom 2020 roku):

  • rentowność jednostki dominującej mierzona wskaźnikiem ROE na poziomie nie niższym niż 18% (co oznacza jeden z najwyższych wskaźników wśród konkurentów);
  • udział Grupy PZU w polskim rynku ubezpieczeń majątkowych nie mniejszy niż 35% oraz utrzymanie liczby klientów PZU Życie na poziomie 11 milionów;
  • redukcja rocznych kosztów stałych w działalności ubezpieczeniowej o 400 mln zł do końca 2018 roku (w porównaniu do 2015 roku);
  • osiągnięcie poziomu 100 mld zł aktywów pod zarządzaniem, w tym 50 mld zł aktywów klientów zewnętrznych (podwojenie obecnej wartości);
  • wzrost przychodów PZU Zdrowie z 260 mln zł w 2015 roku do 1 mld zł w 2020 roku;
  • budowa grupy bankowej, która znajdzie się w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami o wartości ponad 140 mld zł.

(PAP)/Informacja Prasowa

seb/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Sla
Elementarna znajomość fundamentów biznesu Pzu wskazuje, że ryzyko jest tu wbudowane w struktury działania. Istotnym składnikiem tego działania jest lokowanie kapitału technicznego. Atrakcyjne obligacje SP to już przeszłość - stąd poszukuje się alternatyw. I tak powinno być. Ta spółka ma duże bufora - nawet wrogie posunięcie Rządu Elementarna znajomość fundamentów biznesu Pzu wskazuje, że ryzyko jest tu wbudowane w struktury działania. Istotnym składnikiem tego działania jest lokowanie kapitału technicznego. Atrakcyjne obligacje SP to już przeszłość - stąd poszukuje się alternatyw. I tak powinno być. Ta spółka ma duże bufora - nawet wrogie posunięcie Rządu nie może jej w dłuższej perspektywie zaszkodzić. Ważne aby Zarząd był przypomnę. Każde Dno można przekroczyć, ale to czyni okazję. Rząd PiS wreszcie musi zrozumieć, że chronić "polski kapitał"-to bronić drobnych akcjonariuszy, to tworzyć klasę średnia. I to musi nastąpić by kraj się rozwijał.
~autor
podtrzymuję wątek gdzie jest brożka
~inwestor
To jest spółka gdzie rządzi PiS. Gdzie rządzi PiS tam czeka strata!
~marek
Może być zysk, jeżeli odpowiednio wydoi się klientów. Ja w tym roku zapłaciłem 20% więcej za OC w PZU. A potem czytałem te bzdury, że spółka ma wolne środki, które może przeznaczyć na repolonizację banków. Zawsze za wszystko ostatecznie płaci obywatel.
~autor
bolszewia zrobiła sobie 5-letni plan papierkowy
~sebanieudacznik
no chyba jak kupowalem 20 akcji po 400 zeta a teraz kupilem sobie po 25,5 spoko a bede sobie dokupowal po 10 akcji moze tam sobie troche uzbieram moze obserwator mial racje ze tylko jechac na dywidendach powinni dac 200 proc dywidendy haha 25 ,5 a 400 zl to chyba wiecej niz 100 proc to chyba wiecej niz 500 proc .
~SplitakcjiPZU
Ty tak poważnie i chory jesteś wypisując te bzdury czy żartujący jak cholera ?
~pamietliwy
Też zapowiadali, że zniosą podatek miedziowy i 500 plus na każde dziecko - nie wierzę jak własnej teściowej
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~znalezione_w_necie odpowiada (usunięty)
Polska zaczyna wychodzić na ulicę, a temperatura rośnie, nic dziwnego że coraz częściej do głosu dochodzą radykałowie. PIS i stojący za nim kler KK to demony w owczej skórze, wiele ludzi ostrzegało, przed wyborami, że poseł JK chce podpalić Polskę, kary jednak nie uniknie, a z nim wielu jego fanatyków

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki