REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

PZU spółką dywidendowo-spadkową. Jest najtańsze w historii

Adam Torchała2016-09-28 12:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-09-28 12:06

Niemal dokładnie miesiąc temu przedstawiciele PZU ogłosili, że ubezpieczeniowy gigant stanie się spółką dywidendowo-wzrostową. Rzeczywistość jednak poważnie weryfikuje te plany - póki co PZU zamiast rosnąć, pogłębia historyczne minima. 

PZU spółką dywidendowo-spadkową. Jest najtańsze w historii
PZU spółką dywidendowo-spadkową. Jest najtańsze w historii
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Podczas dzisiejszej sesji za akcje PZU płacono nawet 26,21 zł. Tak tanio papierów ubezpieczyciela rynek nie wyceniał jeszcze nigdy. Kapitalizacja grupy spadła tym samym poniżej poziomu 22,7 mld zł. Warto przypomnieć, że jeszcze w lutym 2015 roku PZU wyceniano na ponad 43 mld zł. To niemal dwukrotnie więcej niż obecnie.

Przez te półtora roku zdecydowanie zmieniła się jednak strategia PZU. Po pierwsze ubezpieczyciel został zaangażowany w repolonizację sektora bankowego. Na pierwszy ogień poszedł Alior Bank, później był Bank BPH, teraz grupę łączy się z Pekao i Raiffeisenem. Przedstawiciele PZU mówią o budowaniu silnej nogi bankowej, inwestorzy na te działania nie patrzą jednak zbyt przychylnie.

fot. / / Bankier.pl

Po drugie PZU przez lata kojarzone było z wysokimi dywidendami. Była to typowa tzw. "dojna krowa", której akcje można było kupić i zapomnieć o nich na kilka lat. Kupowanie banków zwiększa jednak potrzeby kapitałowe spółki i póki co nie przynosi wymiernych korzyści finansowych akcjonariuszom. Dodatkowo zarząd ogłosił w nowej strategii, że podmiot ma być spółką nie tylko dywidendową, ale dywidendowo-wzrostową. Słowo "wzrostową", w kontekście ostatnich działań rządu, zabrzmiało jednak bardzo enigmatycznie i wzbudziło raczej obawy inwestorów niż ich entuzjazm.

Póki co znajdują one potwierdzenie w rzeczywistości. O PZU można powiedzieć, że zamiast spółki wzrostowej stała się spółką spadkową. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy są dzisiejsze minima. O dywidendę, przynajmniej póki co, akcjonariusze nie muszą się jednak martwić. Ta za 2015 rok zostanie im przyznana już 30 września. Dokładniej, uwzględniając giełdowe przesunięcie kalendarza, prawo do dywidendy otrzymają ci, którzy papiery PZU będą posiadali na zamknięciu dzisiejszej sesji.

Z drugiej strony - zgodnie z dywidendowymi zasadami - już jutro od kursu spółki odcięta zostanie wartość dywidendy. Oznacza to, że czwartkową sesję PZU zacznie tańsze o 2,08 zł. Nominalnie więc ubezpieczyciel zapewne pogłębi swoje minima i przebije granicę 25 zł. Wprawdzie dla portfeli akcjonariuszy operacja ta będzie neutralna, jednak ujrzenie akcji PZU z 24 z przodu, z psychologicznego punktu widzenia, będzie znaczącym wydarzeniem.

Inwestowanie na giełdzie dla początkujących

Inwestowanie na giełdzie dla początkujących

Pewnego pięknego dnia, budzisz się rano i w głowie masz tylko jedną myśl. Chcesz inwestować na giełdzie. Niewiele myśląc wchodzisz na stronę Bankier.pl, a tam znajdujesz praktyczną instrukcję obsługi, inwestowania na warszawskim parkiecie. A w niej czytasz, że…

... jak przystało na XXI wiek, rachunek maklerski założyć można bez wychodzenia z domu. Jeżeli bank prowadzący nasze konto posiada dom maklerski, z reguły wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego i online złożyć wniosek o otwarcie rachunku maklerskiego. Jeżeli nie posiadamy w danym banku konta możemy skorzystać np. z możliwości założenia rachunku maklerskiego wraz z ROR-em.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (73)

dodaj komentarz
~jaś
Składki ubezpieczeń OC i AC drastycznie rosną w PZU, które szuka kasy na PeKaO
~Takitam
DUŻO TU KRZYKU BO WSADZAJĄ ZŁODZIEI Z POiWSI. Taka jest prawda. A gospodarkę to rozkradli rozpie... Tuskowicze. Chyba nie zapmnieliście kto rozdawał karty przez ostatnie lata!
~kar-v
nie zmienia to równiez faktu ze obecna władza robi dokladnie to samo
~dey001
pisiory wiedzą że PZU miało zaoszczędzone kilka miliardów ,weięc doją ile się da : dywidenda, podatek bankowy, wykup akcji Aliora, potem BPH , teraz 200 baniek na fundusz wspierający start upy. Kupiłem 1000 akcji PzU , Straciłem połowę > Nigdy już nie zainwestuję w akcje takich spółek, gdzie państwo ma tylko 30-50% ale żądzi pisiory wiedzą że PZU miało zaoszczędzone kilka miliardów ,weięc doją ile się da : dywidenda, podatek bankowy, wykup akcji Aliora, potem BPH , teraz 200 baniek na fundusz wspierający start upy. Kupiłem 1000 akcji PzU , Straciłem połowę > Nigdy już nie zainwestuję w akcje takich spółek, gdzie państwo ma tylko 30-50% ale żądzi i ma w dupie większościowych akcjonariuszy, nie wiem skąd Morawiecki weźmie 100 mld. na swoje " inwestycje" skoro giełda jwst tak niszczona!!!
~Akcjonariusz
To jest tak ze złe decyzje w państwowych spółkach nikt nie ponosi żadnych odpowiedzialności!!!
~stoicki_obserwator
Do troli - sprawdźcie jakie wyniki finansowe i jaki udział w rynku miało PZU jak w 2007 roku pan Andrzej Klesyk został prezesem PZU, a jakie miało pod koniec jego "wspaniałego" panowania w 2015 roku.
~Henryk
No sprawdź za czyjej kadencji odwrócił się trend spadkowy udziału w rynku? Jak wygląda udział PZU w najbardziej dochodowych ubezpieczeniach grupowych? Co można zarzucić wynikom do 2014 i wcześniejszym? I ciekawe czy nowy zarząd się kiedykolwiek do nich zbliży.
~jaś
Wyliczono mi składkę bez kolizji za samochód starszy o rok o 30 % drożej niż w innych firmach, PZU i Link24 to firma jak wampir szukająca kasy. Żegnaj PZU
~komu_to_służy
Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym
Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.....
~bs
no akurat mieszkania to juz dawno powinny byc tansze..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki