REKLAMA

Nowy prezes PKO BP: bank chce zaoferować frankowcom ugody

2021-06-12 06:04
publikacja
2021-06-12 06:04
Nowy prezes PKO BP: bank chce zaoferować frankowcom ugody
Nowy prezes PKO BP: bank chce zaoferować frankowcom ugody
/ PKO BP

PKO BP będzie kontynuował strategię do 2022 roku, ale zakłada odpowiednie jej korekty, by dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. Bank ma odpowiednie zapasy kapitałowe zarówno na potrzeby finansowania ożywienia gospodarczego po pandemii, jak i na systematyczną wypłatę dywidend - poinformował PAP Biznes powołany na prezesa PKO BP Jan Emeryk Rościszewski.

"Ogłoszona w 2019 r. strategia 'PKO Bank Przyszłości' będzie kontynuowana do końca 2022 r., czyli aż do horyzontu jej obowiązywania. Trzeba jednak pamiętać, że założenia bieżącej strategii były formułowane w rzeczywistości przedpandemicznej, a ostatnie kilkanaście miesięcy znacząco przyspieszyło zmiany m.in. w zakresie dynamiki cyfryzacji i popularności kanałów sprzedaży" - powiedział PAP Biznes Jan Emeryk Rościszewski, kierujący pracami zarządu banku.

"Stąd zakładam kontynuację, ale z odpowiednimi korektami, tak by elastycznie dostosowywać się do zmieniających się okoliczności" - dodał.

Rada nadzorcza PKO BP we wtorek powołała na stanowisko prezesa Jana Emeryka Rościszewskiego, dotychczasowego wiceprezesa banku.

W opublikowanej w listopadzie 2019 roku strategii PKO BP założył, że zysk netto w 2022 roku wzrośnie do ponad 5 mld zł, a wskaźnik ROE do 12 proc. PKO BP zakłada, że wskaźnik kosztów do dochodów w 2022 r. spadnie do około 41 proc., a koszt ryzyka w 2022 r. mieścić się ma w przedziale 0,60-0,75 proc.

Po I kwartale 2021 roku zysk netto wyniósł 1.177 mln zł, C/I było na poziomie 40,1 proc., a koszt ryzyka kredytowego spadł do 0,68 proc.

Kwietniowe NWZ PKO BP zdecydowało o utworzeniu funduszu o wartości 6,7 mld zł na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych. Akcjonariusze nie głosowali wówczas nad skupem akcji własnych banku. Zarząd banku wcześniej nie wykluczał, że po uzyskaniu zgody akcjonariuszy i KNF program skupu akcji mógłby ruszyć jeszcze w 2021 roku.

Rościszewski poinformował, że w obecnej sytuacji, dla akcjonariuszy korzystniejsza niż skup akcji byłaby wypłata dywidendy i do tego bank dąży.

"Chcę podkreślić, że PKO Bank Polski utrzymuje silną pozycję kapitałową i płynnościową, podsiadamy odpowiednie zapasy kapitałowe zarówno na potrzeby finansowania ożywienia gospodarczego po pandemii, jak i na realizację celu strategicznego związanego z systematyczną wypłatą dywidend" - powiedział Rościszewski.

"Chcemy więc jak najszybciej wrócić do wypłaty dywidendy" - dodał.

Pod koniec maja bank informował, że planuje niebawem określić termin uruchomienia programu zawierania ugód ws. kredytów walutowych oraz szczegóły tego programu. Wcześniej rada nadzorcza banku jednogłośnie zaakceptowała zasady zawierania takich ugód.

Rościszewski podtrzymał, ze bank chce zaoferować frankowcom ugody.

"Szkoda, że pozostałe banki z dużymi portfelami kredytów frankowych nie poszły wytyczoną przez nas ścieżką" - powiedział Rościszewski.

"Aktualnie trwa pilotaż rozwiązania, a oferowanie ugód ruszy po jego zakończeniu, co nastąpi już niebawem" - dodał.

Rada nadzorcza powołała Jana Emeryka Rościszewskiego na stanowisko prezesa zarządu pod warunkiem wyrażenia zgody na powołanie przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Od lipca 2016 roku nadzorował w PKO BP obszar rynku detalicznego obsługujący 11 mln klientów. Pełnił też funkcje w radach nadzorczych spółek należących do grupy kapitałowej PKO BP: PKO Leasing, PKO Faktoring, PKO Bank Hipoteczny, PKO TFI, PKO Towarzystwo Ubezpieczeń oraz PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń.

Sebastian Karbarczyk

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sel
Ciekawe czy podniosą minimalne płace w banku bez podwyżek od ponad 10 lat dla szeregowych pracowników..
zdzislaw_
wypłata dywidendy = brak rozwoju, brak inwestycji.
the_mind_renewed
Banki i NBP gromadzą złoto! Wartość liczona w miliardach, a frajerom poleca się rządowe obligacje papierowe i lokaty. Hahahahahahahahhaah !!!!!!!!!!!!!!! https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-na-koniec-2020-r-zasob-zlota-nbp-wynosil-228-7-tony,nId,5278236

A nam polecają Bilety bankowe w formie obligacji i lokat.
Banki i NBP gromadzą złoto! Wartość liczona w miliardach, a frajerom poleca się rządowe obligacje papierowe i lokaty. Hahahahahahahahhaah !!!!!!!!!!!!!!! https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-na-koniec-2020-r-zasob-zlota-nbp-wynosil-228-7-tony,nId,5278236

A nam polecają Bilety bankowe w formie obligacji i lokat.Oficjalna Globalna konfiskata naszych oszczędności już się rozpoczęła i jest gwarantowana przez rządy i banki, bo na obligacjach skarbowych i lokatach oficjalnie społeczeństwa ponoszą straty. Globalnie za konfiskatę złota i srebra się nie zabiorą, bo społeczeństwa w zasadzie go nie posiadają, to po co mają drążyć temat!
demeryt_69
Bank chce zaoferować frankowcom ugody? Ktoś bankowi nie pozwala? Tylko frankowcom? Co z kredytami indeksowanymi € albo ¥ ??

Kiedy ta mocno przydługa telenowela się wreszcie skończy? WSTYD !!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki