REKLAMA

Orlen i PGNiG podpisały list intencyjny ws. Ostrołęki C

2020-09-03 16:32, akt.2020-09-03 16:51
publikacja
2020-09-03 16:32
aktualizacja
2020-09-03 16:51
Materiały dla mediów

PKN i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący analizy możliwości realizacji wspólnych inwestycji, obejmujący projekty: budowy bloku gazowo-parowego CCGT w Ostrołęce oraz rozwoju biogazowni - poinformowały spółki w komunikatach.

Spółki podały, że projekt budowy CCGT w Ostrołęce zakłada wybudowanie do końca 2024 r. bloku gazowo-parowego o projektowanej mocy nominalnej ok. 750 MW netto.

Projekt rozwoju biogazowni obejmuje prowadzenie prac analitycznych i rozwojowych w obszarze biogazu, w tym akwizycje i rozbudowę testowych biogazowni oraz uruchomienie pilotażowej produkcji. Docelowo planowana jest budowa bazy technologicznej, naukowej, prawnej i ekonomicznej do stworzenia sieci biogazowni o mocy około 2,0-2,2 MW każda do końca 2025 roku. Zaangażowanie PGNiG i PKN ORLEN w tę inwestycję miałoby charakter wspólnego przedsięwzięcia (joint venture).

"Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjały naszych spółek, aby osiągać wymierne korzyści biznesowe. Współpracując, możemy efektywniej realizować inwestycje wpisujące się w proces transformacji energetycznej. List intencyjny z PGNiG to kolejny krok PKN Orlen przybliżający nas do budowy elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej, a także do zintensyfikowania działań na rzecz powstania sieci biogazowni. To dobry przykład kooperacji polskich spółek ukierunkowany na rozwój ich działalności i wzmacnianie polskiej gospodarki w zgodzie z europejską polityką energetyczną" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zgodnie z podpisanym listem, w ramach analizy, strony ustalą najważniejsze zasady potencjalnej współpracy, w tym dotyczące jej warunków prawnych, technicznych i finansowych.

Strony zakładają, że w przypadku pozytywnego wyniku analiz, wiążące projekty umów dotyczących współpracy zostaną opracowane do 30 października 2020 roku.

"Możliwe zaangażowanie PGNiG w budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Ostrołęka postrzegamy jako szansę na budowę wartości spółki i wzmocnienie jej pozycji na rynku gazu ziemnego oraz w segmencie wytwarzania energii. Połączenie kompetencji i zasobów PGNiG i PKN Orlen może też przyczynić się do zdynamizowania krajowego rynku biogazu i efektywnej transformacji polskiej energetyki w oparciu o alternatywne paliwa gazowe" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
scylla7
Kopidoły zaraz wezwą na dywanik Saśkę i skończą sie mrzonki o gazie ;-)
jes
I kolejny miliard zniknie nie wiadomo gdzie. To znaczy wiadomo gdzie ale cicho sza o tym.
jarekzbyszek
Tylko patrzeć jak socjalistyczne tworki zarządzane przez Dojną Zmianę po KULu staną się deficytowe. Nie dziwi, że DINO czy CDprojekt są więcej warte niż oba socjalistyczne molochy.
jacek303
Powstanie elektrownia na ruski gaz. Zamiast elektrowni na polski węgiel.
jes
Węgiel w Polsce też jest głównie ruski więc w czym problem. Za pisu pobiliśmy rekordy importu ruskiego węgla.

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki