REKLAMA

PGNiG zakończył budowę II etapu w KPMG Kosakowo

2021-10-13 11:34
publikacja
2021-10-13 11:34

PGNiG zakończyło budowę klastra B w Kawernowym Podziemny Magazynie Gazu Kosakowo, co pozwoli na zwiększenie możliwości gromadzenia zapasów gazu ziemnego - podała spółka w komunikacie prasowym.

PGNiG zakończył budowę II etapu w KPMG Kosakowo
PGNiG zakończył budowę II etapu w KPMG Kosakowo
fot. Robson90 / / Shutterstock

"Zakończenie budowy drugiego etapu inwestycji w Kosakowie to zwieńczenie realizowanego przez PGNiG programu rozwoju zdolności magazynowych. W ciągu dziesięciu lat podwoiliśmy możliwość gromadzenia zapasów gazu w Polsce. Obok dywersyfikacji, to główny filar budowy bezpieczeństwa gazowego kraju" – powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Klaster B składa się z pięciu komór magazynowych o łącznej pojemności 154,3 mln m sześc. gazu ziemnego. Inwestycję, rozpoczętą w 2016 r., realizowano etapami – pierwsze trzy komory zostały odebrane w 2019 roku, obecnie ukończono budowę dwóch pozostałych komór, o pojemności 60,3 mln m sześc.

Wcześniej do użytku oddano Klaster A, również składający się z pięciu komór, o łącznej pojemności 145,5 mln m sześc. gazu ziemnego. Ta część inwestycji została zrealizowana w latach 2011-2016.

PGNiG posiada siedem podziemnych magazynów gazu ziemnego. W wyniku zakończenia inwestycji w KPMG Kosakowo, łączna pojemność czynna magazynów PGNiG wzrośnie z 3.174,8 mln m sześc. do 3.235,1 mln m sześc.

Prezes PGNiG poinformował w komunikacie, że należące do PGNiG magazyny są obecnie wypełnione w 97 proc., czyli w takim samym stopniu jak w poprzednich latach na początku jesieni. (PAP Biznes)

pr/ jow/ asa/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki