REKLAMA

PGNiG sprowadziło do Polski 150. ładunek gazu ziemnego

2022-01-18 16:32
publikacja
2022-01-18 16:32
PGNiG sprowadziło do Polski 150. ładunek gazu ziemnego
PGNiG sprowadziło do Polski 150. ładunek gazu ziemnego
fot. Jaap Arriens / / FORUM

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski 150. dostawę gazu ziemnego. Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu LNG w Świnoujściu 18 stycznia - poinformował gazowy koncern w komunikacie.

Od początku funkcjonowania gazoportu PGNiG sprowadziło do Polski drogą morską około 17 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji, co oznacza wzrost z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.

Zakupione cargo wielkości ok. 70 tys. ton LNG odpowiada ok. 95 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. PGNiG kupiło amerykański ładunek na rynku spot.

Gazowiec, który transportował gaz, był jednym z kilkudziesięciu, które pod koniec ubiegłego roku wyruszyły do Europy z amerykańskich terminali skraplających gaz. Na rynku globalnym stanowiło to wyraźną zmianę wobec poprzednich kilku miesięcy, podczas których większość ładunków LNG z USA kierowano do Azji, co wpływało na ograniczoną dostępność gazu w Europie, a w związku z tym także na wzrost cen błękitnego paliwa na europejskich giełdach.

"Zawirowania na rynku gazu w żaden sposób nie wpłynęły na terminowość zakontraktowanych przez nas dostaw – realizujemy odbiory w ramach umów długoterminowych, ale także zakupów spotowych. Przekierowanie dostaw LNG znów do Europy dało rynkowi pewien oddech i nadzieję, choć gazu dostępnego do kupienia na rynku jest wciąż mało. To jeden z przykładów czynników wpływających na cenę gazu na europejskich giełdach, które rzutują na ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce. Już sama informacja o metanowcach z amerykańskim gazem płynącym do Europy przyczyniła się do obniżenia w tamtych dniach ceny gazu na rynku holenderskim o kilkadziesiąt proc." - powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

W ramach 150 dostaw odebranych przez PGNiG od początku funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu 95 pochodziło z Kataru, 40 z USA, 13 z Norwegii, a po jednej z Trynidadu i Tobago oraz z Nigerii. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki