REKLAMA

PCC Rokita i Exol mają ograniczone dostawy z Orlenu, postój instalacji olefin do 10 dni

2018-11-04 14:06
publikacja
2018-11-04 14:06

PCC Rokita i PCC Exol z powodu zdarzenia siły wyższej, do którego doszło 31 X w płockim zakładzie PKN Orlen mają zmniejszone dostawy produktów wytwarzanych w instalacji olefin i instalacjach pochodnych olefin, m.in. w instalacji tlenku etylenu - poinformowały spółki w komunikatach. Postój może potrwać do 10 dni.

fot. Agnieszka Kocznur/Foto Gosc / / FORUM

Tlenek etylenu jest jednym z głównych surowców wykorzystywanych przez PCC Exol do produkcji, a PKN Orlen jest jego wiodącym dostawcą dla PCC Exol.

"Powyższa sytuacja dla PCC Exol skutkuje zakłóceniami w zaopatrzeniu w tlenek etylenu, a w konsekwencji zakłóceniami w realizacji przez spółkę dostaw pewnych grup produktów" - napisano w komunikacie PCC Exol.

W przypadku PCC Rokita tlenek etylenu jest surowcem wykorzystywanym do produkcji polioli polieterowych w ramach działalności segmentu poliuretany.

"Powyższa sytuacja dla PCC Rokita skutkuje zakłóceniami w zaopatrzeniu w tlenek etylenu, a w konsekwencji może doprowadzić do zakłóceń w zakresie terminowej realizacji dostaw części produktów z grupy polioli polieterowych, wytwarzanych przez spółkę w ramach działalności segmentu poliuretany" - napisano w komunikacie.

Z kolei biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na pytania PAP Biznes poinformało, że

w dniu 31 października doszło do zdarzenia na instalacji olefin w Płocku tj. zapłonu na turbinie kompresora propylenowego, które doprowadziło do przerwania procesu rozruchu instalacji olefin i zatrzymania lub redukcji obciążenia instalacji pochodnych olefin.

"Powyższe zdarzenie spowodowane między innymi nadzwyczajną, nieprzewidywalną przeszkodą zaistniałą niezależnie od PKN Orlen, pozostające poza jego kontrolą, znacznie ogranicza możliwość wywiązania się przez PKN Orlen ze zobowiązań wynikających z umów z partnerami biznesowymi" - podało biuro prasowe.

"W związku z zaistnieniem zdarzenia siły wyższej, PKN Orlen jest zmuszony zredukować dostawy produktów wytwarzanych w zakładzie produkcyjnym w Płocku na instalacji olefin i instalacjach pochodnych olefin tj. instalacji tlenku etylenu i glikoli, instalacji butadienu i instalacji ekstrakcji aromatów, do czasu ich ponownego uruchomienia lub dociążenia" - dodano.

PKN Orlen wstępnie szacuje, że postój wskazanych instalacji potrwa do 10 dni. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki