REKLAMA

"Mały ZUS Plus". Ostatni moment na zgłoszenie

2023-01-30 11:24, akt.2023-01-30 13:17
publikacja
2023-01-30 11:24
aktualizacja
2023-01-30 13:17

We wtorek 31 stycznia mija termin dla przedsiębiorców na zgłoszenie się do "Małego ZUS-u Plus". Ci, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie – przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

"Mały ZUS Plus". Ostatni moment na zgłoszenie
"Mały ZUS Plus". Ostatni moment na zgłoszenie
fot. Marek Kuwak / / FORUM

Z "Małego ZUS-u plus" – jak przekazał Zakład – korzysta około 240 tys. osób. Ulga pozwala opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, liczone od dochodu z działalności w ubiegłym roku kalendarzowym. "Mały ZUS Plus" nie obejmuje składki zdrowotnej. Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Z "Małego ZUS-u Plus"  mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

"Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Oznacza to, że "Mały ZUS Plus" nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu. Z "Małego ZUS-u Plus"  można skorzystać dopiero po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek liczonych od kwoty co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia" – poinformował w poniedziałkowym komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z "Małego ZUS-u Plus" , powinni zgłosić to do Zakładu do 31 stycznia. Aby zgłosić się do "Małego ZUS-u Plus" , należy wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592. Osoby, które korzystały z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki w 2023 r., nie muszą zgłaszać się ponownie.

ZUS zaznacza, że każdy korzystający w styczniu z "Małego ZUS-u Plus" musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II) informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i o formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.

Z "Małego ZUS-u Plus"  nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Przedsiębiorca, który 31 grudnia 2022 r. wykorzystał maksymalny okres 36 miesięcy opłacania niższych składek w ramach "Małego ZUS-u Plus" , powinien pamiętać, aby wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.

Więcej informacji na temat "Małego ZUS-u Plus"  można znaleźć na stronie internetowej. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
keaman
Ta instytucja powinna odpowiedzieć, za wszystkie samobójstwa, które spowodowała.

Powiązane: Mały ZUS Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki