REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Orban: Plany Demokratów w USA złe dla Europy i zabójcze dla Węgier

2016-07-26 17:07
publikacja
2016-07-26 17:07
Dodaj Bankier.pl w Google

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył we wtorek, że plany Partii Demokratycznej dotyczące polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych są "złe dla Europy i zabójcze dla Węgier".

fot. HEINZ-PETER BADER / / FORUM

Plany w sferze polityki zagranicznej republikańskiego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa są zaś "dobre dla Europy i mają żywotne znaczenie dla Węgier" - dodał Orban na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Austrii Christianem Kernem w Budapeszcie.

Węgierski premier podkreślił, że plany Trumpa są dobre dla Węgier przede wszystkim dlatego, że sprzeciwia się on imigracji i eksportowi demokracji, tak jak Węgry. Demokraci zaś jak ocenił popierają imigrację i uważają budowanie demokracji za istotny element polityki zagranicznej.

Zaznaczył przy tym, że amerykańskie wybory są sprawą Amerykanów i Węgry nie chcą w nie ingerować, choć mogą się wypowiedzieć na temat tego, co leży w ich interesie.

Orban powtórzył, że zdaniem Węgier każdy imigrant oznacza zagrożenie dla bezpieczeństwa i ryzyko terroryzmu i zapowiedział, że jego kraj może przyjmować tylko tych z nich, którzy przeszli kontrolę.

Wakacje na giełdzie

Możemy pozwolić na wjazd tylko tym, których skontrolowaliśmy. Kontrola i zgoda na wjazd są ze sobą nierozerwalnie powiązane, bo chcemy uniknąć zagrożenia terrorystycznego - oznajmił. Dodał, że określenie wielkości ryzyka w każdym przypadku wymaga dużo czasu i wielomiesięcznego sprawdzania.

Zapewnił, że Węgry będą przyjmować z Austrii wszystkie osoby ubiegające się o azyl, których wnioski zostały zarejestrowane na węgierskim terytorium. Dodał, że imigranci, którzy dostali się do UE przez Węgry, będą odebrani z granicy z Austrią i natychmiast odtransportowani tam, skąd przybyli.

Kanclerz Kern ze swej strony przyznał, że środki zastosowane przez Węgry, takie jak zamknięcie granic i wzniesienie ogrodzenia granicznego, przyczyniły się do spadku liczby uchodźców docierających do Austrii i Niemiec.

Powinniśmy udzielić wsparcia i wziąć odpowiedzialność za to, co się dzieje w Serbii - oznajmił Kern, odnosząc się do setek uchodźców czekających w Serbii na możliwość dostania się na Węgry. Około 130 z nich rozpoczęło strajk głodowy, domagając się umożliwienia im wjazdu do UE.

Według Orbana najlepszym sposobem ochrony węgiersko-austriackiej granicy byłaby wspólna ochrona granicy węgiersko-serbskiej. Przez nią właśnie dostaje się na Węgry najwięcej uchodźców. Według niego pierwszym krokiem na tej drodze jest wysłanie do ochrony tej granicy 20 policjantów z Austrii. Zaapelował też do Austrii o rozpatrzenie możliwości kontynuowania tej współpracy.

Kern także podkreślił, że wysłanie policjantów to pierwszy krok i komisja ekspercka ustali, jak można by zwiększyć pomoc ze strony Austrii.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ksaj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~GrzegorzM
To właśnie eksport "demokracji" do takich krajów jak Libia, Syria czy Irak spowodował to całe zamieszanie.
Tam zamordyzm funkcjonował od dawna i jak to amerykanie rozwalili to teraz mają wielostronne wojny domowe.
Puki tam były dyktatury to musieli się martwić tylko o jednego przywódce, któremu zawsze można było
To właśnie eksport "demokracji" do takich krajów jak Libia, Syria czy Irak spowodował to całe zamieszanie.
Tam zamordyzm funkcjonował od dawna i jak to amerykanie rozwalili to teraz mają wielostronne wojny domowe.
Puki tam były dyktatury to musieli się martwić tylko o jednego przywódce, któremu zawsze można było przypomnieć, że jak będzie za bardzo podskakiwał to mu się zrzuci bombę na łeb.
Po za tym dyktatorzy trzymali w ryzach ekstremistów.

Więc Orban wie co mówi, że boi się szerzenia demokracji w Amerykańskim wydaniu bo to oznacza kolejne fale uchodźców z kolejnych ogarniętych wojną krajów, które będą próbowały się dostać do Europy przez Węgry.

~Gooos
Kolejny ruski agent na wysokim szczeblu
~DJCat
A to ciekawe, nato nie obroni Węgier, ale za to nie dopuści imigrantów. Orban ma nie problemu imigrantów, ale z eksportem demokracji Obama znalazł mu za skórę. Chodzi o zakaz wjazdu dla pojedynczych członków FIDESZ
~Socjo
Prawi zakompleksieni we wzajemnej adoracji.
~PATRYJOTA
Orban,Trump,Putin,Kaczynski to sa politycy co wiedza o co chodzi i ludzie ktorzy sa w stanie zmienic swoje kraje i stawic czola zagrozeniu islamskiemu i komunistycznemu faszyzmowi pseudo demokratow.
~K__
Stawianie Putina obok pozostałych wymienionych jest dla nich dużą obrazą.
~Jan
Niestety nie mamy polityka tej klasy i tak skutecznego co Orban. Historię tworzą jednostki nie masy (motłoch) a my tych jednostek mamy jak na lekarstwo. No u nas to może jeszcze Korwin ale to % skuteczności i intelektu Orbana. Jednak trzeba docenić że, dzięki Korwinowi który od 25 lat jeździ po kraju i tłucze ludziom do głowy jak Niestety nie mamy polityka tej klasy i tak skutecznego co Orban. Historię tworzą jednostki nie masy (motłoch) a my tych jednostek mamy jak na lekarstwo. No u nas to może jeszcze Korwin ale to % skuteczności i intelektu Orbana. Jednak trzeba docenić że, dzięki Korwinowi który od 25 lat jeździ po kraju i tłucze ludziom do głowy jak krowie na rowie te same logiczne teksty (inny by położył laskę)cokolwiek rozumiemy z otaczającego nas świata.
~j23
ale ksenofobiczna wypowiedź :)
Mam nadzieję, że nie lata samolotami, bo przecież gdyby Pan Bóg chciał, żeby człowiek latał, to dałby mu skrzydła.
~Jacenty
Ale ksenofobiczny komentarz :):). Przecież i tak wszyscy umrzemy, więc po co żyć? A tak na poważnie to nie mogę zrozumieć dlaczego niektórzy Polacy są zachwyceni panią Clinton?

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki