REKLAMA

Opozycja uważa, że czystki w Turcji to "polowanie na czarownice"

2016-09-09 19:29
publikacja
2016-09-09 19:29

Lider największej tureckiej partii opozycyjnej CHP Kemal Kilicdaroglu oświadczył w piątek, że czystki rozpoczęte po nieudanym zamachu stanu z 15 lipca przekształciły się w "polowanie na czarownice" i służą jedynie interesom rządowego ugrupowania islamistów.

Opozycja uważa, że czystki w Turcji to "polowanie na czarownice" / fot. Osman Orsal / Reuters

"Pierwszą ofiarą polowania na czarownice stały się tureckie media. Mamy dziś w Turcji 113 aresztowanych dziennikarzy i 2378 przedstawicieli tego zawodu, którzy stracili pracę, oraz wiele zamkniętych stacji telewizyjnych i dzienników" - oświadczył w rozmowie z mediami przywódca socjaldemokratycznej, laickiej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Kilicdaroglu.

Wśród aresztowanych dziennikarzy są, według niego, również tacy, którzy krytykowali i atakowali w mediach islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, oskarżonego przez rząd o zorganizowanie zamachu stanu w Turcji.

"Żaden z aresztowanych dziennikarzy nie popierał CHP, ale bronimy ich, ponieważ nie da się wytłumaczyć przed światem masowego zamykania w więzieniach dziennikarzy i pisarzy" - powiedział Kilicdaroglu.

Lider CHP protestuje także przeciwko zawieszeniu w obowiązkach ponad 11 000 nauczycieli szkół podstawowych, oskarżonych o rzekome powiązania z grupami zbrojnymi Partii Pracujących Kurdystanu, podczas gdy należeli oni jedynie do związku zawodowego.

Po 15 lipca w Turcji zwolniono z pracy 50 000 urzędników instytucji publicznych i profesorów wyższych uczelni. Również oni zostali oskarżeni o powiązania z Fethullahem Gulenem. (PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Verto
parę fabryk moglibyśmy przejąć od Turków, na pierwszy rzut: fabryka Forda ;)
~niepelnosprawny_org
radykalizacja, zero inwestycji w tym kraju,
~drit
@niepełnosprawny_org
Sułtan Turasów trzyma za jaja Europę (w epoce gender to możliwe że baba ma jaja) to i robi co mu ze strachu w duszy gra.
Pstryknie zakrwawinymi szponami i pół miliona kochających kozy inaczej zwali się na łeb Makreli.
A może unijni pogranicznicy zaczną strzelać do napierającej hordy barbarzyńców?
@niepełnosprawny_org
Sułtan Turasów trzyma za jaja Europę (w epoce gender to możliwe że baba ma jaja) to i robi co mu ze strachu w duszy gra.
Pstryknie zakrwawinymi szponami i pół miliona kochających kozy inaczej zwali się na łeb Makreli.
A może unijni pogranicznicy zaczną strzelać do napierającej hordy barbarzyńców? Wątpię.
Trzeba nazwać rzeczy po imieniu - my Europejczycy unijni jesteśmy zdegenerowani do szpiku, chcemy sobie łatwo i przyjemnie egzystować na koszt przyszłych pokoleń, w sercach mamy tylko chciwość i egoizm, chcemy tylko brać. Takimi słabymi ludźmi w sferach azjatyckich abominacji traktuje się z pogardą.


Powiązane: Próba zamachu stanu w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki