Oficjalnie: Deutsche Bank i Commerzbank rozmawiają o połączeniu

2019-03-18 08:05
publikacja
2019-03-18 08:05

Koniec plotek. Deutsche Bank i Commerzbank oficjalnie potwierdziły, że prowadzą rozmowy dotyczące połączenia.

/ Reuters

- W świetle rysujących się szans, zarząd Deutsche Banku postanowił dokonać przeglądu opcji strategicznych. Podejmując to działanie, zarząd jest skoncentrowany na poprawie rentowności banku. Nie ma pewności, że do jakiejkolwiek transakcji dojdzie, jednak w tym kontekście możemy potwierdzić, że prowadzimy rozmowy z Commerzbankiem – czytamy w komunikacie wydanym przez Deutsche Bank.

Z kolei Commerzbank w lakonicznej depeszy poinformował inwestorów, że “zgodził się na rozpoczęcie dyskusji mających na celu potencjalne połączenie”.

O możliwym połączeniu dwóch czołowych niemieckich banków na rynkach spekulowano od lat, ponieważ oba nie wróciły do kondycji sprzed wybuchu kryzysu. Pogłoski te nasiliły się w ostatnich miesiącach, w czym niektórzy komentatorzy upatrywali śladów „sondowana rynku” przez rząd w Berlinie, który w mniej lub bardziej oficjalny sposób ma być zaangażowany w fuzję.

W tym kontekście warto pamiętać, że niemieckie państwo posiada ponad 15 proc. udziałów w Commerzbanku (walory objęte w ramach ratowania banku w trakcie kryzysu) i jest jego największym pojedynczym akcjonariuszem. Wprawdzie minister finansów Olaf Scholz w ostatnich tygodniach nazywał informacje o fuzji mianem „spekulacji”, to jednak niemieckie media informowały m.in. o jego spotkaniu z przedstawicielami firmy Cerberus, drugiego największego akcjonariusza Commerzbanku.

Obecna giełdowa wartość Deutsche Banku to ok. 16 mld euro, podczas gdy Commerzbank wyceniany jest na ok. 9 mld euro, a oba banki mają za sobą wieloletnie spadki cen akcji, które od szczytów straciły ok. 90 proc. Aktywa Deutsche Banku wynoszą 1,6 bln euro, zaś w przypadku Commerzbanku jest to ok. 450 mld euro. Jak wylicza Bloomberg, po połączeniu obu banków powstałby czwarty największy bank w Europie.

Do tematu możliwej fuzji odniósł się także prezes Deutsche Banku, Christian Sewing. W liście do pracowników szef największego banku w Niemczech napisał:

- Zawsze podkreślałem, że konsolidacja niemieckiego i europejskiego sektora bankowego jest dla nas ważnym tematem. Musimy ocenić, jaką rolę możemy odegrać w jej przeprowadzeniu. Naszym celem pozostaje pozycja globalnego banku z silnym związkiem z rynkami kapitałowymi, bazująca na czołowej pozycji w Niemczech i Europie. Tego oczekują od nas klienci. Chciałbym podkreślić, że podejmiemy jedynie te decyzje, które będą miały ekonomiczny sens. Dlatego też zarząd dokona bardzo uważnego przeglądu opcji strategicznych – stwierdził.

Ewentualna fuzja Deutsche Banku i Commerzbanku będzie miała pośredni wpływ także na polskich klientów. Drugi z niemieckich banków jest bowiem większościowym akcjonariuszem mBanku, w którym posiada 69,34 proc. udziałów.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
open_mind
Deutsche Bank aby uchronić się przed pada-ką totalną a wiadomo to prawa ręka niemieckiego rządu połączy się z Commerzbank i to na sto procent jest pewne, co się stanie z największymi na świecie funduszami pracowniczymi po których w Deutsche Bank nawet nie ma śladu ? Ano po to jest to połączenie i nowy zarząd zabeczy Deutsche Bank aby uchronić się przed pada-ką totalną a wiadomo to prawa ręka niemieckiego rządu połączy się z Commerzbank i to na sto procent jest pewne, co się stanie z największymi na świecie funduszami pracowniczymi po których w Deutsche Bank nawet nie ma śladu ? Ano po to jest to połączenie i nowy zarząd zabeczy że wszystko jest pod kontrolą , hi hi do czasu jak ludzie nie będą chcieli ich podjąć i w tym jest ich głowa aby im to z głów wybić.
jes
Oficjalnie to jeżeli DB się nie połączy to upadnie lub będzie musiał być ratowany przez niemieckiego podatnika.
student1064324
Może mi ktoś wyjaśnić gdzie tu jest dla nich szansa? Co najwyżej jakieś koszty mogą zmniejszyć poprzez wspólne działania ale poza tym? W dalszym ciągu to będą dwa trupy tyle że razem. Dodatkowo, przy fuzji zanika między nimi konkurencja więc dla kogo to dobrze? Dla klientów? A po 3 ponownie idą kroki ku powstaniu Może mi ktoś wyjaśnić gdzie tu jest dla nich szansa? Co najwyżej jakieś koszty mogą zmniejszyć poprzez wspólne działania ale poza tym? W dalszym ciągu to będą dwa trupy tyle że razem. Dodatkowo, przy fuzji zanika między nimi konkurencja więc dla kogo to dobrze? Dla klientów? A po 3 ponownie idą kroki ku powstaniu molochu, który z pewnością będzie "za duży żeby upaść". Leo, why?
ald
Ciekawe czy takie połączenie w ogóle coś zmieni. O tym jak wygląda sytuacja DB świetnie pisał autor poniższego artykułu. Jeszcze lepsza jest nawet część 2 gdzie pokazuje skąd się biorą problemy DB: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2019/01/06/deutsche-gang-bank-czesc-1-model-biznesowy/
kimdzongtusk
Co wyjdzie z połączenia dwóch zombiaków ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki