REKLAMA
Tour de spółki

Odznaki prezesa NBP dla Wojciechowskiej i Sukiennik

2019-03-20 11:13
publikacja
2019-03-20 11:13

Wśród osób odznaczonych przez prezesa NBP odznaką honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej” są m.in. Kamila Sukiennik i Martyna Wojciechowska. Listę osób odznaczonych w ostatnich latach opublikował dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Bartek Godusławski.

/ fot. Piotr Guzik / FORUM

Lista odznaczonych przez prezesa NBP w latach 2015-2018 (a więc okres obejmujący końcówkę kadencji Marka Belki oraz od początku kadencji Adama Glapińskiego) liczy 192 osoby. Wśród bardziej znanych osób uhonorowanych odznaczeniami znajdują się m.in. były wiceprezes NBP i były członek RPP Andrzeja Bratkowski, były minister finansów i członek zarządu NBP Andrzej Raczko, były członek RPP Andrzej Rzońca, były minister finansów i członek zarządu NBP Paweł Szałamacha, były członek RPP Jan Winiecki czy były już szef KNF i były członek RPP Marek Chrzanowski.

Na liście znajduje się także sam Adam Glapiński, czyli obecny prezes NBP. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby to Glapiński sam sobie nadał odznaczenie. Bardziej prawdopodobna wersja to przyznanie odznaczenia przez byłego prezesa NBP Marka Belkę, w czasie kiedy Glapiński był członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Choć lista liczy 192 osoby, to znajduje się na niej wiele nazwisk, które nie są powszechnie znane. Wśród nich znalazły się także dwie osoby, które w ostatnim czasie bywają na czołówkach gazet i portali internetowych. Chodzi o Martynę Wojciechowską, zatrudnioną w NBP na stanowisku dyrektora departamentu komunikacji i promocji, oraz Kamilę Sukiennik, dyrektora gabinetu prezesa NBP.

„Chociaż to może nie są najciekawsze nazwiska, bo lista jest długa, ale ostatnio w mediach o tych osobach głośno. Tak, znaleźli się na liście m.in . Marek Chrzanowski, Kamila Sukiennik, dyrektor gabinetu prezesa i Martyna Wojciechowska, dyrektor komunikacji” – pisze Godusławski.

Pełna lista nagrodzonych osób z lat 2015-2108: część 1część 2część 3.

O Martynie Wojciechowskiej stało się głośno po publikacji „Gazety Wyborczej”, która opisała zarobki tej bliskiej współpracowniczki prezesa NBP. W efekcie parlament zdecydował o nowelizacji ustawy dot. jawności wynagrodzeń, co zobowiązało NBP do ujawnienia zarobków osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych.

Z danych opublikowanych przez NBP wynikało, że wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na stanowisku dyrektora departamentu komunikacji i promocji, które pełni Martyna Wojciechowska wyniosła w 2018 roku 49 563 zł. Z zestawienia wynikało też, że było to najwyższe wynagrodzenie wśród dyrektorów departamentów w NBP. W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że wystąpiła ona o obniżenie swojej pensji podstawowej - z 26,5 tys. zł na 23, tys. zł.

Według Wikipedii odznaka honorowa „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”, to polskie resortowe odznaczenie cywilne, ustanowione 7 lutego 2003, będące honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zastąpiła zniesioną w 2000 Odznakę honorowa „Zasłużony dla bankowości PRL”.

MD

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
_xyz
Panie otrzymały pewnie od szefa nagrody - Różowe Broszki
sprawiedliwy
Na podstawie zdjęcia można zaryzykować teorię, że prezes NBP lubi lokować w platynę.
atari65xe
Ale prezentują się ładnie , to trzeba przyznać:
https://www.youtube.com/watch?v=FIwUy6g9Tt4
bigmaciek
Pal licho te blondyny. Ale to, że dostał ją równieź Chrzanowski sprowadziło prestiż tej "odznaki" do zwykłej blachy.
konzument
Czy ktos moze podac link do sensownego artykulu w ktorym sa konkretnie omowione zaslugi tych Pań? I wcale nie mam na mysli pornohuba.
search
Sama ich obecnosc w NBP i wyglad podnosci prestiz banku a wiec pytanie czy trzeba prosic i wymagac wiecej. Do tego mlode, wysokie inteligentne no i bogate. No ale jaki suweren taki reprezentant.
search
A mi sie podobaja te bladyny, sa wysokie i o inteligentnym wyrazie twarzy, widac ze Glapcio ma gust :-D
andregru
Czy o taka Polskę walczyliśmy ? Po nich wszystko spływa jak woda .
esterhaven
Przecież "im się należy". Żałosnego spektaklu ciąg dalszy.

Powiązane: Afera płacowa w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki