REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Od pracy powinniśmy odpoczywać 3 tygodnie

2015-06-18 18:33
publikacja
2015-06-18 18:33
Od pracy powinniśmy odpoczywać 3 tygodnie
Od pracy powinniśmy odpoczywać 3 tygodnie
fot. Maridav / / YAY Foto

Optymalny odpoczynek od pracy powinien trwać ok. trzech tygodni, na urlopie należy też ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych - mówili eksperci, uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Katowicach konferencji "Stres w pracy - znajdź rozwiązanie".

(fot. kamchatka / YAY Foto)

Zdaniem ekspertów "stres jest nieodłączonym elementem naszego życia", ale można nauczyć się radzić sobie z nim bądź niwelować jest skutki. Ma też dwa oblicza - oprócz tego negatywnego "niszczącego", posiada też pozytywne, motywujące. Jest to tzw. eustres.

"Eustres nas mobilizuje, natomiast wiele osób skarży się coraz częściej na wzrost obciążeń różnymi zadaniami w pracy, co w konsekwencji powoduje wzrost odczuwanego stresu - tzw. dystresu (stresu dysfunkcyjnego)" - powiedziała Agata Diec z zakładu psychologii pracy i organizacji Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Według Diec ze stresem w pracy można sobie radzić m.in. poprzez wakacyjny odpoczynek. Nie wystarczy jednak - zdaniem psycholog - wykupić pobyt na wczasach. Do odpoczynku należy się przygotować. "O odpoczynku można pomyśleć jak o wejściu w dobrą dietę, co oznacza, że nie może zabraknąć etapu przygotowawczego" - podkreśliła. Zdaniem ekspertki taki etap powinien potrwać co najmniej kilka dni i można go już rozpocząć w pracy. "Zanim gdzieś wyjedziemy, musimy przygotować się psychicznie do odłączenia się od trybów: +praca+ i +aktywność+" - wskazała.

Istotnym elementem jest czas trwania jednorazowego wypoczynku. "Potrzeba mniej więcej ok. trzech tygodni, żeby dobrze odpocząć. Wtedy możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie zorganizować sobie dobry odpoczynek, który przygotuje nas do powrotu do pracy. Niestety rzeczywistość jest inna" - wskazała i dodała, że "takie absolutne minimum, które należy poświęcić na odpoczynek, to 4-5 dni".

Diec dodała, że odpoczywanie to umiejętność i można się jej nauczyć.

"Wiele osób jadąc na wakacje nie jest w stanie odpocząć, nie potrafi odłożyć telefonu, komputera, zegarka oraz skoncentrować się na sobie, rodzinie, znajomych. Musimy pamiętać, że relacje społeczne są czynnikiem chroniącym nas przed stresem, przed wypaleniem zawodowym. Trzeba pamiętać, że takie pełnoobjawowe wypalenie dotyka zarówno pracy zawodowej, jak i życia osobistego" - dodała.

"Dobrze spożytkowany odpoczynek" - jak wskazali eksperci - uspokaja. "Serce zaczyna inaczej pracować, inaczej funkcjonują mięśnie, cały nasz układ wegetatywny jest w konsekwencji bardziej wydolny - organizm działa jak na dobrej zbilansowanej diecie" - oceniła Diec. "Natomiast osoby, które nie korzystają z urlopów, są narażone na skutki długoterminowego stresu, które mogą doprowadzić do przeciążenia organizmu, chorób somatycznych, depresji" - poinformowano.

Według danych Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Beaty Marynowskiej rocznie do katowickiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy wpływa ok. 6 tys. skarg, z czego aż 30 proc. z nich dotyczy spraw związanych z mobbingiem, molestowaniem i dyskryminacją. Dodała, że nie są to łatwe sprawy do rozpoznania.

"Ilość skarg zwiększa się. Wątki dotyczące mobbingu czy też dyskryminacji są trudne do udowodnienia" - powiedziała Marynowska. (PAP)

ktp/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Polka
POMALUTKU, inne bardziej potrzebujące nacje nas zaleją i okaże się wtedy że im urlopy są niepotrzebne....więc Polak OPUŚCI ten kraj
~Marek
Kto normalny idzie na 3 tygodnie urlopu? Przecież po powrocie nie odkopie się człowiek z zaległości! Poza tym żaden szef nie zgodzi się na taki urlop. Maksymalnie to tydzień.
~Galernik
Mój ulubiony korpodowcip:
Do galerników przychodzi szef i mówi:
- Mam dla was dwie wiadomości. Dobrą i złą. Od której zacząć?
- Od dobrej
- Macie jutro wszyscy dzień wolnego.!!! Nikt nie będzie musiał wiosłować.!!!!
Galernicy się cieszą, skaczą z radości następnie pytają o złą wiadomość.
- Kapitan ma dziś urodziny
Mój ulubiony korpodowcip:
Do galerników przychodzi szef i mówi:
- Mam dla was dwie wiadomości. Dobrą i złą. Od której zacząć?
- Od dobrej
- Macie jutro wszyscy dzień wolnego.!!! Nikt nie będzie musiał wiosłować.!!!!
Galernicy się cieszą, skaczą z radości następnie pytają o złą wiadomość.
- Kapitan ma dziś urodziny i chce cały dzień popływać na nartach wodnych..........
~Robol4
menedżerów rozpieszczaja rocznym urlopem aby sobie pojezdził dookoła świata, ( bo bo stać) bo się może wypalić.A galernicy 2 tyg na miejskim basenie......
~Robol3
Gdy idziesz po podwyżkę to słyszysz " za co chłopie, przecież Ty nic ważnego nie robisz" . Gdy idziesz po urlop to nagle okazuje się że bez Ciebie świat się zawali.........
~pracownik
2 dni wolnego w ostatnim roku, 4 dni wolnego 2 lata temu. i to tylko piątek lub poniedziałek.
Praca wielowątkowa, od 8 do.. 16-22. i 1800zoltenów na łapkę.

Mówią że nie ma człowieka niezastąpionego...
do puki nie chcesz wybrać urlopu.
~Dżejms
Dziwne. Jak czasem trafi się długi łikend to zaraz lament jakie to straszne koszty dla gospodarki a tu taki zonk. Zlikwidować urlopy całkowicie to będzie wystrzał gospodarczy. A czas pracy minimum 12 godzin na dobę - tylko proszę pamiętać o 100% ulg podatkowych dla obcego kapitału. Bez odbioru.
~wert
W pracy męczą i stresują nie tylko obowiązki, ale również sama atmosfera - np. gdy ktoś siedzi jak na szpilkach, bo nie wie czy mu umowę przedłużą...
~gandi
Proszę mi pokazać pracodawcę, który nie będzie na wakacjach zawracał głowy "pilnymi" tematami i tak przez 3 tygodnie... Pracownik ma się czuć winny, że idzie na urlop. Oczywiście nie mówię o pracy w urzędzie bo to inna bajka....
~zadowolonyZpracodawc
Zmień pracę chłopie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki