REKLAMA

Od dzisiaj Polacy wybierają między ZUS a OFE

2014-04-01 06:00
publikacja
2014-04-01 06:00

Od wtorku niemal 14 mln Polaków może zdecydować, gdzie chcą odkładać na emeryturę - czy wyłącznie w ZUS, czy również w OFE. Jeśli wybierzemy ZUS, to o swojej decyzji nie musimy nikogo informować. Wybór drugiego wariantu wymaga złożenia odpowiedniego wniosku.


Źródło: Thinkstock

1 kwietnia otworzyło się tzw. okienko transferowe. Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni będą mogli zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Jeśli chcemy, by część naszej składki emerytalnej trafiała również do OFE, wówczas musimy wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych ministerstw pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą.

Istnieje też możliwość przesłania oświadczenia drogą elektroniczną. Ubezpieczony, który chciałby zdecydować się na taki wariant, musi jednak zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl., a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta.

Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS. Jak mówiła PAP kilka dni temu wiceminister finansów Izabela Leszczyna, w każdym z nich w sali obsługi klienta pojawi się dodatkowa kategoria usług: oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE. Tutaj będzie też można uzyskać dodatkowe informacje.

Okienko transferowe to też okazja, by zmienić fundusz, w którym odkładane są składki. Wystarczy, że poinformujemy o tym w oświadczeniu o przekazywaniu składki do OFE, wpisując nazwę wybranego funduszu. Aby sprawdzić, który z funduszy obecnie inwestuje nasze środki, wystarczy udać się do jednego z oddziałów ZUS, bądź zarejestrować na stronie www.pue.zus.pl.

Zmiana przepisów dotyczących OFE konstytucyjna?

1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło 3 lutego. Odpowiadało to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została też opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE. (PAP)

rbk/ pad/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~miro
dzięki ofe zarobił ale tylko żyd balcerowicz
~pelka
Jest jeszcze inna opcja wyboru, mianowicie - UK. Mam spółkę z przedstawicielstwem w Polsce, schemat Pawła Kurnika. Po kilku latach płacenia dwa razy niższego ZUS, wyższa emerytura niż po 40 latach płacenia ponad tysiaka w Polsce. Szkoda komentować, całkowicie inny świat...
~Realista
Witam.
Zobaczcie jaka propaganda jest z strony ludzi czerpiacych korzysci z panstwa,zawsze powiedza ze OFE nie oplaca sie,ale pomyslcie ile juz tam pieniedzy jest wlozone i OCZYWISCIE lepiej pracuja,bo mniej ludzi czerpie z tego zyski i lepiej sa inwestowane.
W czerwcu dopiero sie zacznie walka by wszyscy zostali w ZUS-e.
Pozdrawiam
Witam.
Zobaczcie jaka propaganda jest z strony ludzi czerpiacych korzysci z panstwa,zawsze powiedza ze OFE nie oplaca sie,ale pomyslcie ile juz tam pieniedzy jest wlozone i OCZYWISCIE lepiej pracuja,bo mniej ludzi czerpie z tego zyski i lepiej sa inwestowane.
W czerwcu dopiero sie zacznie walka by wszyscy zostali w ZUS-e.
Pozdrawiam i jak kazdy inwestor powie, srodki nalezy inwestowac w roznych miejscach !!!!
~plutarch
dobrze obrazuje, o jakim kawałku "tortu" mówimy (ze strony jednego z OFE):
http://storage9.static.itmages.com/i/14/0401/h_1396336065_3671752_168f1a536e.jpg
~plutarch
Jednak, minimalnie, ale OFE lepiej zarządzają tą kasą, niż ZUS.
~emeryt niedoszly
Jesli większośc "zostanie" w ZUS to na giełdzie będą spadki i osoby które "przejda" do OFE w pierwszym momenci stracą. Jak dużo ? Czy OFE jest w stanie to odrobić ? Co wy na to ?
Wiem, ze chodzi o małe kwoty ale jestem ciekaw jakie macie podejscie do powyższego ?
~okradziony_emeryt
Bez walki walkowerem nie oddawać. Jak za 10-15 lat ZUS splajtuje ta resztka w OFE może być jedyną kasą która dostaniemy
~pozbawiony emerytury
To jest dopiero prima aprilisowy żart
~okradziony
Jeśli zarąbali mi pierwszą połowę to drugą bez walki nie oddam. Niech sobie poczekają na tę drugą połowę. I tak ja zarąbią ale tak łatwo im nie pójdzie.
~klubbe
chlopie co ci zabrali??
jak i tak nic nie dostaniesz hehe?

a na powaznie teraz jest lepiej ew zwiekszylbym na korzysc ofe proporcje 2/3 1/3 ew 3/4 i 1/4

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki