"Obniżka tzw. podatku miedziowego o 15 proc. to pierwszy krok"

Obniżka tzw. podatku miedziowego o 15 proc. to dopiero pierwszy krok, w planach jest jego sukcesywne obniżanie w ramach możliwości budżetowych - zapowiedział poseł sprawozdawca projektu ustawy Krzysztof Kubów (PiS).

"Jest to pierwszy krok. Podchodzimy do tego odpowiedzialnie, w tym roku jest to 15 proc. Liczymy na to, że jeżeli budżet pozwoli, będziemy składać kolejne wnioski o obniżenie podatku" - powiedział Kubów podczas posiedzenia senackiej komisji.

W marcu grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt ustawy o obniżeniu o 15 proc. wymiaru podatku od niektórych kopalin. Jak napisano w uzasadnieniu, skutkiem finansowym będzie obniżenie wpływu do budżetu państwa o szacunkową kwotę 180 mln zł w 2019 roku oraz 240 mln zł w latach kolejnych. KGHM jest jedynym płatnikiem pobieranego od kwietnia 2012 roku podatku.

Obniżenie o 15 proc. podatku od kopalin było jednym z punktów umowy koalicyjnej w województwie dolnośląskim zawartej między Prawem i Sprawiedliwością a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ostatnich wyborach samorządowych. Umowa przewidywała, że obniżenie podatku nastąpi od kwietnia 2019 r. "Teraz sprawna legislacja i kolejny punkt porozumienia PiS i BS będzie zrealizowany" - napisał we wtorek na Twitterze Michał Dworczyk, szef KPRM.

Z kolei w połowie października 2018 r. rząd przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów, umożliwiający firmom wydobywczym dokonywanie darowizny, w wysokości do 5 proc. wartości podatku od kopalin na rzecz lokalnych samorządów. Zmiany miały wejść w życie od czerwca 2019 roku. Projekt został w ubiegłym roku przekazany do Sejmu. Resort finansów poinformował we wtorek PAP Biznes, że obecnie nie prowadzi prac nad innym projektem dotyczącym podatku od wydobycia niektórych kopalin. (PAP Biznes)

map/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 sel

W ramach możliwości budżetowych? a kto im kazał ująć w możliwościach budżetowych te wszystkie nowe podatki?

! Odpowiedz
4 8 tomwak

Czy ma jeszcze jakikolwiek sens inwestować pieniądze na GPW, jeżeli politycy bez przerwy mieszają i robią co chcą nie zważając na inwestorów indywidualnych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.