REKLAMA

OPZZ chce podwyżki zasiłku pogrzebowego. Teraz to 4 tys. złotych

2019-10-14 12:10
publikacja
2019-10-14 12:10

Od 2011 roku kwota zasiłku pogrzebowego nie uległa zmianie i wynosi 4000 zł. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce, aby powrócić do poprzedniej metody wyliczania. W tym celu skierowało petycję do szefowej resortu pracy. 

fot. / / YAY Foto

"Zwracamy się z wnioskiem do strony rządowej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach, jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r." - czytamy w petycji skierowanej do Bożeny Borys-Szopy. Zdaniem OPZZ takie działania będą służyły urealnieniu stawki zasiłku. 

Związkowcy podnoszą, że trudno obecnie wyliczyć cenę pogrzebu i że stawka ta może wahać się od 5 do 8 tysięcy złotych, a czasami nawet do 10 tysięcy złotych. 

"Często dochodzi do sytuacji, że aby pochować bliską osobę, rodzina musi zaciągać kredyt w banku. Po obniżeniu zasiłku pogrzebowego zdarza się, że rodzina zmuszona jest oszczędzać na wielu wydatkach związanych w zachowaniem godności zmarłego. Zmniejszenie wysokości tego świadczenia stanowi duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych rodzin takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich" - podaje OPZZ. 

Zdaniem organizacji nowa kwota zasiłku pogrzebowego powinna wynosić 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

WS

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lin35
A czy zmarłemu zależy na tym, żeby rodzina zastawiła wszystko po to, żeby on miał jakiś super nagrobek? Pamięć o zmarłym powinna pozostać w nas, we wspomnieniach, zdjęciach, itp. Zamiast podnosić zasiłki powinni pozwolić rozsypywać prochy. Oczywiście nie zgodzą się zrobić tego wszędzie, ale mogliby chociaż przywrócić A czy zmarłemu zależy na tym, żeby rodzina zastawiła wszystko po to, żeby on miał jakiś super nagrobek? Pamięć o zmarłym powinna pozostać w nas, we wspomnieniach, zdjęciach, itp. Zamiast podnosić zasiłki powinni pozwolić rozsypywać prochy. Oczywiście nie zgodzą się zrobić tego wszędzie, ale mogliby chociaż przywrócić ogrody pamięci. Wiele osób zdecydowałoby się na taki pogrzeb.
A poza tym powinniśmy częściej chować zmarłych w kolumbariach.
Ale oczywiście o to nie zabiega OPZZ. Bo to dla nich strata pieniędzy. Podobnie jak dla KK. Ma być w trumnie i na bogato. Kupa ziemi na to potrzebna i materiałów, a potem się kasuje delikwentów za utrzymanie miejsca na cmentarzu.
Przecież taka podwyżka zasiłku od razu spowoduje wzrost cen w firmach pogrzebowych, a i KK przytuli więcej i tyle...
antek10
Od tego PO zaczeła iść na dno.
pluto85md
Zaraz zaraz, to ten zasiłek nie wzrósł przez 4 lata rządu PiS. Przecież mieli to w obietnicach, a przecież dotrzymał słowa. Szkoda, ze nie wiedziałem o tym szybciej.
pakamera
Chyba ci się mózg zlasował jeżeli twierdzisz,że PiS obiecał oddać to co ukradł Tusk z Rostowskim
iluminat
Trumna 5-6 000 dołek 3-4 000 a pomnik granitowy od 20 000 ile razem wyjdzie ?. Niech się podetrą tym cyrkiem i tymi 4000 zł. Może być i 4 ale niech wszystko kosztuje 4 .
matpoz1
Parę lat temu był reportaż nt. firm pogrzebowych i właśnie na trumnach jest największa marża rzędu 70-80 %.
sloneczkodzg
Zaraz zaraz . Z tego co wiem to szanowny Donald Tusk zabrał 50% zasiłku pogrzebowego !!! Chyba , że chodzi o pogrzeb PO .

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki