OPZZ chce podwyżki zasiłku pogrzebowego. Teraz to 4 tys. złotych

Od 2011 roku kwota zasiłku pogrzebowego nie uległa zmianie i wynosi 4000 zł. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce, aby powrócić do poprzedniej metody wyliczania. W tym celu skierowało petycję do szefowej resortu pracy. 

(YAY Foto)

"Zwracamy się z wnioskiem do strony rządowej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach, jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r." - czytamy w petycji skierowanej do Bożeny Borys-Szopy. Zdaniem OPZZ takie działania będą służyły urealnieniu stawki zasiłku. 

Związkowcy podnoszą, że trudno obecnie wyliczyć cenę pogrzebu i że stawka ta może wahać się od 5 do 8 tysięcy złotych, a czasami nawet do 10 tysięcy złotych. 

"Często dochodzi do sytuacji, że aby pochować bliską osobę, rodzina musi zaciągać kredyt w banku. Po obniżeniu zasiłku pogrzebowego zdarza się, że rodzina zmuszona jest oszczędzać na wielu wydatkach związanych w zachowaniem godności zmarłego. Zmniejszenie wysokości tego świadczenia stanowi duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych rodzin takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich" - podaje OPZZ. 

Zdaniem organizacji nowa kwota zasiłku pogrzebowego powinna wynosić 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

WS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 lin35

A czy zmarłemu zależy na tym, żeby rodzina zastawiła wszystko po to, żeby on miał jakiś super nagrobek? Pamięć o zmarłym powinna pozostać w nas, we wspomnieniach, zdjęciach, itp. Zamiast podnosić zasiłki powinni pozwolić rozsypywać prochy. Oczywiście nie zgodzą się zrobić tego wszędzie, ale mogliby chociaż przywrócić ogrody pamięci. Wiele osób zdecydowałoby się na taki pogrzeb.
A poza tym powinniśmy częściej chować zmarłych w kolumbariach.
Ale oczywiście o to nie zabiega OPZZ. Bo to dla nich strata pieniędzy. Podobnie jak dla KK. Ma być w trumnie i na bogato. Kupa ziemi na to potrzebna i materiałów, a potem się kasuje delikwentów za utrzymanie miejsca na cmentarzu.
Przecież taka podwyżka zasiłku od razu spowoduje wzrost cen w firmach pogrzebowych, a i KK przytuli więcej i tyle...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 antek10

Od tego PO zaczeła iść na dno.

! Odpowiedz
24 10 pluto85md

Zaraz zaraz, to ten zasiłek nie wzrósł przez 4 lata rządu PiS. Przecież mieli to w obietnicach, a przecież dotrzymał słowa. Szkoda, ze nie wiedziałem o tym szybciej.

! Odpowiedz
4 19 pakamera

Chyba ci się mózg zlasował jeżeli twierdzisz,że PiS obiecał oddać to co ukradł Tusk z Rostowskim

! Odpowiedz
18 10 iluminat

Trumna 5-6 000 dołek 3-4 000 a pomnik granitowy od 20 000 ile razem wyjdzie ?. Niech się podetrą tym cyrkiem i tymi 4000 zł. Może być i 4 ale niech wszystko kosztuje 4 .

! Odpowiedz
1 18 matpoz1

Parę lat temu był reportaż nt. firm pogrzebowych i właśnie na trumnach jest największa marża rzędu 70-80 %.

! Odpowiedz
5 42 sloneczkodzg

Zaraz zaraz . Z tego co wiem to szanowny Donald Tusk zabrał 50% zasiłku pogrzebowego !!! Chyba , że chodzi o pogrzeb PO .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.