REKLAMA
JUŻ JUTRO

Nowy projekt wsparcia ogrzewania. Rząd "dopłaci" nie tylko do węgla?

2022-08-02 14:14
publikacja
2022-08-02 14:14
Nowy projekt wsparcia ogrzewania. Rząd "dopłaci" nie tylko do węgla?
Nowy projekt wsparcia ogrzewania. Rząd "dopłaci" nie tylko do węgla?
fot. Krystian Maj / / KPRM

Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mechanizm ma być w najwyższym możliwym stopniu sprawiedliwy - dodał.

"Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak dodał, zlecił ministerstwu klimatu przygotowanie odpowiednich przepisów, w tym mechanizmu, który będzie starał się uwzględniać kilka zmiennych, obok wzrostu cen surowców.

Jak zaznaczył Morawiecki, poprosił, „aby do czwartku ta ustawa znalazła ostateczny kształt". Dodał, że szacowany koszt, jaki miałby ponieść budżet to ok. 10-12 mld zł.

Szef rządu stwierdził, że Rada Ministrów dyskutowała np. mechanizmu obniżenia VAT na nośniki ciepła. Ale jak zaznaczył, "chcemy podejść w sposób w miarę sprawiedliwy, to jeśli obniżymy VAT na wszystkie te paliwa, to możemy w różny sposób potraktować różne gospodarstwa".

"Kryzysem musimy się podzielić przede wszystkim z firmami. Jakaś podwyżka dotknie gospodarstwa domowe, ale dużą część tej podwyżki muszą pokryć firmy energetyczne, bogate lub względnie bogate nie mogą pozostać nietknięte kryzysem, tak aby wpływ na gospodarstwa domowe był jak najmniejszy" - oświadczył Morawiecki.

Wcześniej o dopłatach do pelletu, oleju czy biomasy zapowiadał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. 

(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marcin321
Tylko ktoś coś podpowie, a oni już piszą na kolanie ustawy, i tym kolanem pchają bubel. Co to sie porobiło, że tak działa Państwo...
bgiem
Norwegom jak zdrożeje gaz i ropa to mają wyższe emerytury
A Polakom jak zdrożał węgiel to...nie mają węgla i niszczą własną walutę.

Może by się podzieliły te Norwegi, co Mati?
zoomek
Może mają mniej Żymian na kluczowych stanowiskach w Norwegii?
tom979
A może by tak dać każdemu po 10 tysięcy zł. Albo od razu po 20. Tak co trzy miesiące. Od czego macie NBP w posiadaniu. Wtedy każdego byłoby stać na węgiel i na droższy prąd. To przecież wasza logika.
Niemcy w obliczu kryzysu starają się jakoś zacząć oszczędzać żeby węgla i gazu starczyło. A w Polsce większość społeczeństwa wierzy,
A może by tak dać każdemu po 10 tysięcy zł. Albo od razu po 20. Tak co trzy miesiące. Od czego macie NBP w posiadaniu. Wtedy każdego byłoby stać na węgiel i na droższy prąd. To przecież wasza logika.
Niemcy w obliczu kryzysu starają się jakoś zacząć oszczędzać żeby węgla i gazu starczyło. A w Polsce większość społeczeństwa wierzy, że jak dostaną pieniądze drukowane od rządu to nagle w cudowny sposób przybędzie węgla i gazu. Nie myślmy w ogóle o oszczędzaniu. Po co się przejmować i zawracać sobie głowę. Jakoś to będzie. Trzeba myśleć pozytywnie.
Skaczemy sobie na główkę i po co sprawdzać jaka głęboka jest woda.
Ten naród jest skazany na katastrofę. Jak w osiemnastym wieku doprowadzili do upadku I Rzeczpospolitą tak i teraz robią to samo z III Rzeczpospolitą.

zoomek
Jak będą dawać to kitrać bachy (kruszce). Przecież celem jest reset po upadku walut i CDBC będzie. No to muszą do tego upadku doprowadzić. Idzie mi całkiem dobrze.
bha
Jedni doją do bólu, bez umiaru na rynku, a inni dopłacają by obniżyć dojenie takie koło zamknięte. Brak słów na tą rosnącą jak w amoku rynkową nienasyconą wciąż i wciąż i etc zachłanność na Mamonę i zyski. Do niczego dobrego ona nie doprowadzi.
frankmaster
Panie premierze, przypomnę panu tylko, bo z matematyką ma pan duże problemy (słynny cytat "Kiedy wynagrodzenia rosną dwa razy szybciej niż inflacja, oznacza to, że za zarabianą kwotę możemy kupić dwa razy więcej"). NIE da się obniżyć VAT poniżej zera :P
szprotkafinansjery
Nie śpimy, kruca bomba, DRUKUJEMY!

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki