REKLAMA

Średnio zarabiający "zapłacą" za rewolucję podatkową PiS z "Nowego Polskiego Ładu"

2021-03-31 07:06
publikacja
2021-03-31 07:06
Średnio zarabiający "zapłacą" za rewolucję podatkową PiS z "Nowego Polskiego Ładu"
Średnio zarabiający "zapłacą" za rewolucję podatkową PiS z "Nowego Polskiego Ładu"
fot. poludziber / / Shutterstock

Jeśli zapowiadana przez PiS reforma podatkowa ma być neutralna dla budżetu, koszty zmiany zostaną przerzucone nawet na średnio zarabiających Polaków - zwraca uwagę środowa "Rzeczpospolita".

"Nawet ok. 17 mln osób ma skorzystać na rewolucji w podatkach, którą PiS ma przedstawić w ramach Nowego Ładu – wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

W artykule napisano, że "szczegóły nie są znane, ale minister finansów Tadeusz Kościński mówił, że system ma być sprawiedliwy, to znaczy mniej zarabiający mają płacić niższe podatki, a lepiej zarabiający – proporcjonalnie wyższe".

Dodano, że na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" minister Kościński poinformował, że "zmiana ma być neutralna dla budżetu państwa". "A to oznacza, że cała reforma ma się sfinansować sama, czyli koszty obniżki obciążeń dla 17 mln podatników poniosą prawdopodobnie wszyscy pozostali" - wskazano.

W 2020 r. dochody powyżej ok. 85 tys. zł rocznie (a więc płaciło 32-proc. stawkę PIT), uzyskało 1,23 mln osób. W sumie zapłacili oni 25,4 mld zł PIT.

By pokryć koszty propozycji PiS, przy założeniu, że wprowadzona zostanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł (a taka propozycja pojawiała się w przeciekach medialnych) dla wszystkich podatników, fiskus musiałby zebrać od tych z II progu nawet trzy razy więcej. Gdyby tak wysoka kwota wolna dotyczyła tylko osób o dochodach na poziomie minimalnego wynagrodzenia – fiskus musiałby zebrać od lepiej zarabiających dwa razy więcej niż obecnie.

Ciekawe, że łącznie z PIT rozlicza się ok. 26 mln Polaków. Z czego 24,3 mln ma dochody poniżej 85 tys. zł rocznie, płaci 17-proc. stawkę. Jeśli więc na reformie skorzystać ma 17 mln osób, to pozostałe 7,3 mln nawet tych pozostających w I przedziale podatkowym może być stratne.

ksi/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (104)

dodaj komentarz
demeryt_69
Czy tu zagląda jakiś Moder?
pstrzezek
Brak @meryta zastanawia w tak ważkim rządowym temacie. Kaufland i Lidl powprowadzali wydłużone godziny pracy przed świętami. Te zmiany do pólnocy muszą być mordercze ;)
itso_tea_earl_grey_hot
Wiwat klasa Robotnicza nie przejmujcie się jęcząca burżuazja idziemy po władze ! Koniec z wyzyskiem ! Jesteśmy niczym Armia nie damy się wyzyskowi, grabieżcze metody kapitalizmu prowadzące do donikąd odejdą do przeszłości. Powiedz NIE walce kapitalistów o dominacje i terrorze wojny psuciu wartości i gnębienie w celu Wiwat klasa Robotnicza nie przejmujcie się jęcząca burżuazja idziemy po władze ! Koniec z wyzyskiem ! Jesteśmy niczym Armia nie damy się wyzyskowi, grabieżcze metody kapitalizmu prowadzące do donikąd odejdą do przeszłości. Powiedz NIE walce kapitalistów o dominacje i terrorze wojny psuciu wartości i gnębienie w celu podporządkowania sobie charakterów. Koniec ze strachem i uległością wobec kapitalistów pora wstać z kolan. Czas na uczucia bycie dumnym wolnym i niezależnym. Koniec z kierownicza opresją ! Czas najwyższy na bycie buntownikiem i najwyższa pora na jedność robotniczą !

Wiwat! dḗmos krátos

źródło: https://libcom.org/library/rewolucja-robotnicza-anton-pannekoek
itso_tea_earl_grey_hot
''Zasady moralne promowane przez sługusów klasy rządzącej umacniają takie usposobienie. Jedynie pojedyncze, niezależne charaktery przeciwstawiają się tym tendencjom i są gotowe do stawienia czoła przeciwnościom.''
itso_tea_earl_grey_hot
...''siły moralne należą do lepszego gatunku: dobrowolna i pełna poświęcenia współpraca zamiast ślepego posłuszeństwa, wiara w ideały zamiast wierności dowódcom, miłość wobec klasowych towarzyszy i ludzkości zamiast patriotyzmu. Podstawową praktyką nie jest w ich przypadku zbrojna przemoc i zabijanie, ...''siły moralne należą do lepszego gatunku: dobrowolna i pełna poświęcenia współpraca zamiast ślepego posłuszeństwa, wiara w ideały zamiast wierności dowódcom, miłość wobec klasowych towarzyszy i ludzkości zamiast patriotyzmu. Podstawową praktyką nie jest w ich przypadku zbrojna przemoc i zabijanie, ale niezłomność, wytrwałość, nieustępliwość, perswazja i zorganizowanie. Głównym celem nie jest rozbijanie głów, ale otwieranie umysłów. Bez wątpienia, zbrojne działanie także będzie pełnić pewną rolę w ramach walki klas; zbrojna przemoc panów nie może zostać przezwyciężona w tołstojowskim stylu, czyli poprzez wytrwałe cierpienie. Musi być stłumiona siłą, jednakże opartą na głęboko moralnych zasadach.''
itso_tea_earl_grey_hot odpowiada itso_tea_earl_grey_hot
''Wśród burżuazji każdy musi próbować poprawić swój los kosztem innych. ''
itso_tea_earl_grey_hot odpowiada itso_tea_earl_grey_hot
''Ignorancja jest przeszkodą dla wolności. ''
itso_tea_earl_grey_hot odpowiada itso_tea_earl_grey_hot
''Czy robotnicy mogą odpowiedzieć na te potrzeby? Jak mogą posiąść wymaganą wiedzę? Nie ze szkół, gdzie dzieci przesiąkają wszystkimi fałszywymi ideami dotyczącymi społeczeństwa, które chce wpoić im klasa panująca. Nie z gazet, posiadanych i redagowanych przez kapitalistów bądź grupy dążące do władzy.''Czy robotnicy mogą odpowiedzieć na te potrzeby? Jak mogą posiąść wymaganą wiedzę? Nie ze szkół, gdzie dzieci przesiąkają wszystkimi fałszywymi ideami dotyczącymi społeczeństwa, które chce wpoić im klasa panująca. Nie z gazet, posiadanych i redagowanych przez kapitalistów bądź grupy dążące do władzy. Nie z ambony, która nakazuje służalczość i gdzie John Ball jest niezwykle rzadkim bywalcem. Nie z radia, gdzie – w przeciwieństwie do publicznych dysput w dawnych czasach, stanowiących dla obywateli skuteczne narzędzie pozwalające na wyrobienie własnego zdania odnośnie spraw publicznych – jednostronne sądy sprzyjają ogłupianiu biernych słuchaczy i swoim nieustającym, natrętnym hałasem zakłócają spokojny namysł. ''

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki