REKLAMA

Nowe oblicze Andrzeja Leppera: Liberalizm bronią Samoobrony

2005-11-18 09:11
publikacja
2005-11-18 09:11
„Prywatyzacja jest dobra, byle Polacy zarabiali”, „50% podatek PIT nie ma sensu”, „Leszek Balcerowicz to dobry ekonomista”, „prezesom spółek z udziałem skarbu państwa warto podnosić pensje” - to poglądy Andrzeja Leppera, wyrażone w wywiadzie udzielonym gazecie „Puls Biznesu”.

Zdaniem Andrzeja Leppera skutecznie bronić ludzi ubogich można jedynie wspierając przedsiębiorców. Samoobrona jako partia najbardziej majętna, w której jest wielu przedsiębiorców i zamożnych rolników uważa, że może reprezentować zarówno tych którzy dają pracę , jak i tych którzy jej szukają.

„Nasi eksperci policzyli, że te 50% nie ma sensu” - powiedział Andrzej Lepper. Zdaniem lidera Samoobrony wprowadzenie najwyższej stawki PIT wprowadziłoby tylko zamieszanie, a nie zwiększyłoby wpływów budżetowych, gdyż najbogatsi przenieśliby się za granicę.

Lepper opowiada się za niezależnością banku centralnego i tłumaczy, że „Balcerowicz musi odejść” to tylko hasło i uważa, że prezes NBP dobrze wykonuje to, co każe mu ustawa, „na jego miejscu każdy ekonomista robiłby to samo”. Pozycję prezesa należałoby wzmocnić, powinien być mianowany przez prezydenta.

Pakiety akcji w spółkach strategicznych, takich jak Orlen, KGHM, BGK czy PKO BP powinny zostać w rękach Skarbu Państwa, jednak w przypadku pozostałych spółek najlepszym rozwiązaniem jest prywatyzacja.

Andrzej Lepper negatywnie odbiera ustawę kominową. „Nie może tak być”, że prezes PKO BP zarabia kilkadziesiąt razy mniej niż szef jakiegoś banku prywatnego”. Należy podnosić pensje prezesów spółek należących do skarbu państwa, jednak ich pensje powinny być uzależnione od wyników.

"Partia socjalistyczna nie ma dziś żadnych szans! Ja to sobie przemyślałem i wybrałem - jak to nazwałem- kierunek socjalliberalny". Samoobrona chce obniżenia podatków i stworzenia nowych miejsc pracy. "Powinien powstać rząd Samoobrony z PiSem- uważa Anrdzej Lepper.

M.C.

Źródło" Puls Biznesu
Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki