Normy zanieczyszczenia powietrza w Sofii przekroczone 10-krotnie

W poniedziałek rano w stolicy Bułgarii Sofii poziom zanieczyszczenia powietrza ponad 10-krotnie przekraczał normy. W ostatnich trzech dniach normy przekroczone były średnio trzykrotnie - twierdzą organizacje zajmujące się ochroną środowiska.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Według pozarządowej organizacji Air Sofia Info, która zainstalowała w bułgarskiej stolicy własne urządzenia pomiaru, w godzinach szczytu transportowego stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu sięga 2000 mikrogramów na metr sześcienny, a w godzinach mniejszego ruchu – 500-700. Dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w UE to 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Urządzenia pomiarowe zainstalowane przez władze znajdują się poza centrum miasta.

Mer Sofii Jordanka Fandykowa zaapelowała, żeby zrezygnować z ogrzewania domów drewnem i węglem. Według władz miasta to właśnie piece używane w dzielnicach, w których nie ma centralnego ogrzewania, emitują 40 proc. zanieczyszczeń. W niektórych dzielnicach spalane są w piecach śmieci, lakierowane czy malowane drewno i stara odzież.

Walka z zanieczyszczeniem powietrza była jedną z głównych obietnic Fandykowej, która miesiąc temu rozpoczęła czwartą kadencję jako mer stolicy. Władze proponowały już mieszkańcom bezpłatne piece na paliwo ekologiczne, a od niedawna oferują instalowanie filtrów na kominach. Do tej pory zainstalowano ich jednak zaledwie kilkadziesiąt.

Przy silnym zanieczyszczeniu powietrza władze Sofii mają obowiązek wprowadzenia tańszych biletów komunikacji miejskiej, żeby zachęcić mieszkańców do zrezygnowania z jazdy autem. Mimo przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza, nie zakazano poruszania się po mieście samochodami.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska Sofia należy do miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 nellington

"W niektórych dzielnicach spalane są w piecach śmieci, lakierowane czy malowane drewno i stara odzież"

To tak jak u nas. Czyli oni też szykują się chrystianizować zgniłą, niemoralną Europę?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne