REKLAMA

Niższy wiek emerytalny na spotkaniu zespołu Rady Dialogu Społecznego

2016-05-09 03:27
publikacja
2016-05-09 03:27

Przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych mają dziś przedstawić ostateczne stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu dotyczącego obniżenia wieku emerytalnego. Projekt przewiduje powrót do wieku sprzed reformy emerytalnej, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Niższy wiek emerytalny na spotkaniu zespołu Rady Dialogu Społecznego / fot. Radek Pietruszka /

Strona społeczna odniesie się do niego podczas spotkania zespołu problemowego do spraw ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, który zbierze się o 10.00.

Związki zawodowe chcą umożliwienia wcześniejszego przejścia na emeryturę dla osób z 40-letnim stażem pracy w przypadku mężczyzn i 35-letnim stażem w przypadku kobiet. Liczony miałby być staż ubezpieczeniowy, bez okresu nieskładkowego. Według OPZZ, NSZZ "Solidarności i Forum Związków Zawodowych, na takim rozwiązaniu miałyby skorzystać pracujący w najcięższych warunkach.

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, wiek emerytalny podwyższany jest stopniowo do 67 lat, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Pracodawcy z Konfederacji Lewiatan uważają, że projekt prezydencki powinien zostać zmieniony w taki sposób, by nastąpiło wstrzymanie podwyższania wieku emerytalnego mężczyzn i utrzymanie go na poziomie 66 lat oraz kontynuowanie podnoszenia wieku emerytalnego kobiet do 66 lat. Według Konfederacji Lewiatan, wcześniejsze przejście na emeryturę osób z 40- letnim stażem pracy mogłoby być możliwe tylko pod warunkiem ukończenia przez nie 62 lat i zgromadzenia kapitału w wysokości co najmniej 130 procent emerytury minimalnej. Obecnie wysokość emerytury zależy od tego ile wpłaciliśmy składek oraz od dalszego oczekiwanego trwania życia.

Wszystkie organizacje pracodawców podkreślają, że sytuacja demograficzna Polski jest bardzo zła i powrót do poprzedniego wieku emerytalnego będzie oznaczał ogromną rzeszę emerytów z bardzo niskimi świadczeniami.

Brak wspólnej decyzji będzie oznaczał, że to rząd zdecyduje o ostatecznym kształcie projektu ustawy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Marian_Borkowski
ONZ CEDAW tego wymaga. UE również. /ze względu na magiczne furtki w Twardych Prawach i dekretech, rząd Polski przedstawia tak aby pominąć owe zrównanie /
~abc
Sytuacja demograficzna w Polsce jest zła głównie z powodu pracodawców.
3 mln. uciekło z Polski bo tu nie było za co żyć.
Pracodawcy razem z Donaldem Dyzmą rozwalili Kodeks Pracy i doprowadzili do sytuacji w której jest to tylko kawałek papieru który nikogo nie obchodzi.
Nie rozumiem dlaczego pracodawcy zabierają
Sytuacja demograficzna w Polsce jest zła głównie z powodu pracodawców.
3 mln. uciekło z Polski bo tu nie było za co żyć.
Pracodawcy razem z Donaldem Dyzmą rozwalili Kodeks Pracy i doprowadzili do sytuacji w której jest to tylko kawałek papieru który nikogo nie obchodzi.
Nie rozumiem dlaczego pracodawcy zabierają głos w sprawie emerytur.
Przecież oni nie płacą ludziom emerytur.
Oni już nawet nie płacą składek.
Zatrudniają na czarno, okradają państwo (VAT na 84 mld) i ciągle płaczą jak im źle.
~płonący_kołchoz
Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn musi być równy bo to tego wymaga UE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki