Niewykształcone kobiety radzą sobie gorzej od mężczyzn na rynku pracy

W Unii Europejskiej tylko 42 proc. niewykształconych kobiet znajduje pracę, a połowa z nich zatrudniona jest jedynie tymczasowo - wynika z najnowszego raportu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn EIGE.

(FORUM)

Jak pokazuje raport EIGE, 64 mln kobiet i mężczyzn w UE ma jedynie wykształcenie podstawowe. W porównaniu z osobami ze średnim lub wyższym wykształceniem więcej osób niewykształconych boryka się z bezrobociem lub też nigdy nie pracowało.

Gorzej w tej grupie radzą sobie kobiety, które mają więcej trudności ze znalezieniem pracy, zwłaszcza odpowiednio płatnej. Jak wynika z raportu, jedynie 42 proc. niewykształconych kobiet znajduje pracę, ale niemal połowa z nich zatrudniona jest tylko tymczasowo.

Jak pokazują statystyki, w UE ponad 6 mln kobiet i 2 mln mężczyzn z wykształceniem podstawowym nigdy nie pracowało, a 14 proc. niewykształconych kobiet i 5 proc. mężczyzn pozostaje na bezrobociu od 10 lub więcej lat. Zdaniem autorów raportu, jest to przede wszystkim rezultat kryzysu ekonomicznego i długotrwałego bezrobocia, jakie dotyka zwłaszcza młodych Europejczyków. Eksperci alarmują, że może to oznaczać, że UE będzie miała trudności z osiągnięciem swoich celów, które zakładały m.in. wzrost zatrudnienia w UE do 2020 r.

Z powodu słabego wykształcenia większość z tych ludzi narażona jest na to, że otrzyma jedynie pracę tymczasową, bardzo słabo płatną i w niepełnym wymiarze godzin. Osoby te pozbawione są więc jakiegokolwiek poczucia bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia. Prawie połowa, bo aż 45 proc. kobiet z wykształceniem podstawowym pracuje dorywczo, dla porównania spotyka to tylko co 4. mężczyznę w takiej samej sytuacji. Raport EIGE ujawnił zresztą, że kobiety częściej niż mężczyźni zatrudniane są tymczasowo, niezależnie od poziomu ich wykształcenia. Ponad jedna czwarta kobiet pracujących w UE zatrudniona jest właśnie na takich zasadach - mówi Virginija Langbakk z EIGE.

Tymczasem w UE brakuje pracowników, a zwłaszcza specjalistów z wykształceniem ścisłym.

Szacunki dotyczące europejskiego rynku pracy pokazują, że w najbliższej przyszłości w Unii zabraknie wysoko wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w dziedzinach dotąd zdominowanych przez mężczyzn, czyli naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce (tzw. STEM - science, technology, engineering, math). Te stanowiska nie są oczywiście dostępne dla osób bez wykształcenia, więc także dla dużej rzeszy kobiet. Dlatego uważamy, że UE powinna promować równy dostęp do przystępnych cenowo i dobrych jakościowo studiów, co pozwoli wykształcić przyszłych specjalistów - dodaje Langbakk.

Zdaniem unijnych specjalistów problem rozwiązać może przedstawiony niedawno Europejski Filar Praw Społecznych, którego celem jest m.in. poprawa warunków zatrudnienia i życia obywateli UE. Podkreśla on konieczność równouprawnienia kobiet i mężczyzn w dostępie do edukacji, szkoleń i kursów dokształcających. A, jak podkreślają autorzy raportu, szkolenia mogą pomóc uwolnić niewykorzystany potencjał w UE, zwłaszcza jeśli chodzi o obecność kobiet na rynku pracy. Ale powinny one iść w parze z odpowiednimi warunkami i jakością pracy.

Raport EIGE został opracowany na zlecenie maltańskiej prezydencji w UE. Jego wyniki przekazano Radzie UE, gdzie reprezentowane są rządy krajów członkowskich.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~niepelnosprawny_org

bardzo dobrze, ze piszecie, ze kobiety bez wyształcenia potrzebuja odpowiedniej edukacji, wiec im ją sfinansujcie...

! Odpowiedz
5 3 ~23l

Ich ciała mogą być narzędziem pracy. Praca lekka, elastyczne godziny, samozatrudnienie.

! Odpowiedz
6 4 ~23l

Szukam ładnej kobety do lekkiej roboty maksymalnie 30 lat. Proszę o numery telefonów.

! Odpowiedz
0 13 ~50-latka

Chętnie podam Ci wszystkie moje namiary i rozmiary, ciasteczko !!!

! Odpowiedz
0 11 ~Enola_Gay

A czy bardzo męski chłopiec o zgrabnym tyłeczku może być ?

! Odpowiedz
0 7 ~Mason

Idź do Cocomo albo innej Princessy. Panie od lekkiej roboty z przyjemnością wyczyszczą ci konto.

! Odpowiedz
0 0 ~marta

Bez kwalifikacji kobietom z pewnościa trudniej, ale do prac porządkowych jak najbardziej. Może Impel być propozycją.

! Odpowiedz
0 1 ~olka

Na budowę nie pójdą bo za ciężko, ale może przez pośrednika na jakieś eurosaksy do lżejszej fizycznie pracy. Podpowiem namiar przez OTTO. Mnie się udalo.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.