Niemcy: Gabriel odrzuca polskie roszczenia reparacyjne

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił polskie roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie drugiej wojny światowej - poinformował w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

(fot. Hannibal Hanschke / Reuters)

"Roszczenia reparacyjne byłyby próbą pogorszenia bliskich i dobrych relacji, jakie przez lata rozwinęły się między Niemcami a Polską" - powiedział Gabriel cytowany przez "Spiegla".

Niemiecki rząd powinien obecnie jego zdaniem "zachować spokój". Polityk SPD zaznaczył, że relacje między Polską a Republiką Federalną nigdy nie były lepsze a ludzie sobie bliżsi, niż teraz. "Chcemy, aby tak było nadal" - powiedział Gabriel.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z opublikowaną w poniedziałek ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne. (PAP)

lep/ jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 piwic

Są dwie drogi dochodzenia reparacji. Ugodowa, ale przeciw niej moga być same niemieckie władze (co widać po wypowiedzi MSZ Niemiec), oraz rozdmuchanie na cały swiat tematu przez Polskę (arbitraże miedzynarodowe i trybunały), co spowoduje, że swiat dowie się w koncu, że w ogóle doszło do napadu Niemców na Polskę i niewyobrażalnych zniszczeń spowodowanych przez Niemców, bo dzisiaj swiat nie ma o tym zielonego pojęcia. Wybór drogi należy do Niemiec, ale muszą oni wiedzieć (i pewnie wiedzą i stąd ich nerwowe reakcje), że ta druga na pewno narazi ich wizerunek na szwank, gdy własnie Niemcy chciałyby odgrywać w Europie, a także w swiecie rolę ostoi prawa, demokracji i wszystkiego najlepszego. Polska nie ryzykuje w tym sporze nic, za to Niemcy bardzo wiele.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 antek10

Fakty sa takie że nie zapłacili za zniszczenia wojenne.

! Odpowiedz
12 13 tindala

I jeszcze niech nam zwrócą Inflanty. Żeby było dokąd uciekać przed Inflacją.

! Odpowiedz
7 12 antypropaganda

Niemiecki kalifat nie chce płacić?

! Odpowiedz
39 25 karbinadel

"relacje między Polską a Republiką Federalną nigdy nie były lepsze" - ależ były, dopóki Polacy nie postanowili wynieść do władzy narodowych socjalistów

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
37 27 ajwaj

Do odszkowdowan trzeba byc zwyciezca. (Japonia, Wlochy Mussoliniego cós nie chce od USA odszkodowan za Nagasaki, Monte Casino itd.)

A polskojezyczny min.SZ PL Józef Beck Beck (mial portret Hitlera w kancelarii + pakt o nieagresji z III Rzesza) twierdzil, ze Czechoslowacja jest "sztucznym tworem" i PL z Hitlerem jeszcze w 1938 zaatakowala Czechoslowacje, okupujac Slask Cieszynski. (Niemcy zajeli wtedy czeskie Sudety) - poczatek II wojny sw.
Pomniki udzialu Polaków z chlopakami LWP w zwyciestwie nad fasz. Niemcami w Berlinie, PISa tlucze i wywozi na wysypisko :)
PS. W "sztucznym tworze" Czechoslowacji szykuja sie do odszkodowan od polskojezycznych za w/w Slask Cieszynski

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 81 roman02

"Roszczenia reparacyjne byłyby próbą pogorszenia bliskich i dobrych relacji, jakie przez lata rozwinęły się między Niemcami a Polską", za to atak na Polskę w 1939 roku, pogwałcenie paktu o nieagresji, notorycznie łamanie postanowień konwencji genewskich, rozkładanie polskiego majątku, dzieł sztuki, zabytków, przemysłu, doszczętnie zniszczenie wielu miast, w tym stolicy, masowe mordy ludności cywilnej, masowe przesiedlenia, obozy koncentracyjne, eksterminacja polskiej inteligencji, i tak dalej, to wszystko było przejawem polepszenia naszych sąsiedzkich stosunków, wcale nie tak dawno, bo 78 lat temu, jedno pokolenie wstecz. Niemcy powinni za to wszystko zapłacić, gdyby nie ten akt przemocy, wcale nie wykluczone że to Polska dzisiaj wiodłaby prym w Unii Europejskiej, a tak przez to wszystko co wyżej wymieniłem, przez późniejszą okupację sowiecką, dopiero po roku 1989 skończyło się to co zostało zapoczątkowane, przez tych biednych teraz Niemców, w 1939 roku. Rozliczyć ich ci do grosza z poniesionych strat.

Jeżeli Niemvy wyceniają życie imigranta zarobkowego z północnej Afryki, który nie dość że ma dwie lewe ręce do pracy, żadnego wykształcenia, a pośród nich trafi się kilku gwałcicieli i morderców, jeden na tysiąc będzie chciał ogranizować zamach w metrze, albo na ulicy, na 250 000 Euro, to my wyceńmy ofiary drugiej wojny światowej, którymi byli głównie patrioci którzy stawiali opór najeźdźcy, polska inteligencja, wysoko postawieni wojskowi, na 1 000 000 Euro, w polsce było ponad 6 000 000 ofiar, a same ludzkie życia to tylko wierzchołek góry lodowej.

Na koniec zaznaczę tylko że nie byłem, nie jestem i prawdopodobnie nigdy nie będę wyborcą PiSu, ale podpisuję się pod pomysłem reparacji wojennych od Niemiec. W 1939 na pewno było też kilku niemieckich polityków którzy odradzali ataku na Polskę, to i teraz mamy kilku którzy nie chcą reparacji wojennych, o dziwo jest też kilku "polskich" polityków których nazwiska same mówią dlaczego nie chcą reparacji wojennych (posłanka Gräfin von Thun und Hohenstein na przykład), takich polityków nie powinno się w ogóle słuchać w kwestii reparacji, bo sa to osoby które ewidentnie mają jakieś powody dla których reparacji nie chcą, powody najpewniej osobiste, finansowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 19 adiky

mnie jakoś rola żebraka pieniacza nie odpowiada

! Odpowiedz
27 13 adiky

mnie jakoś rola żebraka pieniacza nie odpowiada.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl