REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Niedzielski o liczbie nowych zakażeń: mamy bardzo dobrą informację

2021-11-30 07:50, akt.2021-11-30 09:46
publikacja
2021-11-30 07:50
aktualizacja
2021-11-30 09:46
Niedzielski o liczbie nowych zakażeń: mamy bardzo dobrą informację
Niedzielski o liczbie nowych zakażeń: mamy bardzo dobrą informację
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W Polsce stwierdzono 19,1 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza ok. 5 proc. spadku tydzień do tygodnia. Z powodu COVID-19 zmarło ok. 500 osób - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ w rozmowie w TVN24 zwrócił uwagę, że nowy wariant koronawirusa może spowodować przyspieszenie nadejścia V fali epidemii, która może wystartować z wyższego poziomu - np. 20 tys. przypadków zakażeń.

Zaznaczył, że o nowym wariancie omikron jeszcze mało wiemy i potrzebne są dokładne badania laboratoryjne dotyczące jego charakterystyki.

Niedzielski pytany, jak nowy wariant może wpłynąć na rozwój epidemii, stwierdził, że "na pewno omikron jest tak zwanym gamechangerem". "Czyli te wszystkie prognozy, które mówiły, że z jednej strony apogeum pojawi się najpóźniej do połowy grudnia, że będzie miało poziom - w zależności od scenariusza - od 25 do 40 tys. zakażeń, to oczywiście się kompletnie zmienia i trzeba dokonać rewizji" - powiedział minister.

Dlatego - jak dodał - zaistniała konieczność wprowadzenia "alertowych obostrzeń".

Niedzielski poinformował także o wtorkowym bilansie epidemicznym. "Dzisiaj mamy nawet bardzo dobrą informację, bo mamy 19 tys. 100 zakażeń, co oznacza, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to blisko 5-procentowy spadek. Mamy więc pierwszy dzień od początku czwartej fali, kiedy mamy zmniejszenie zakażeń, co by oznaczało, że apogeum było w zeszłym tygodniu, o ile będziemy mieli w tym tygodniu sukcesywnie coraz mniejszą liczbę zakażeń" - powiedział szef MZ.

Dodał, że w ciągu doby zarejestrowano około 500 zgonów.

Co z obowiązkiem szczepień?

Szef MZ w rozmowie w TVN24 był pytany m.in. o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich Polaków i obowiązek sprawdzania paszportów covidowych np. przy wejściu do restauracji czy kina.

Niedzielski podkreślił, że ogłoszony w poniedziałek "pakiet alertowy" to sygnał dla społeczeństwa, że "sytuacja robi się nieco bardziej skomplikowana". Jak dodał, pojawił się nowy wariant koronawirusa i należy wykazywać większą ostrożność. Przypomniał o przestrzeganiu zasad epidemicznych - noszeniu maseczek, utrzymywaniu dystansu.

Na uwagę dziennikarza, że "to nie jest czas puszczania sygnałów" i dlaczego nie ma prawa, które obliguje do sprawdzania paszportu covidowego wyjaśnił, że w tej chwili nie ma podstawy prawnej do żądania takiego certyfikatu, ale jest "wystarczająca przestrzeń" do ich okazywania organizatorom wydarzeń.

Podkreślił, że sanepid będzie w całym kraju kontrolował limity osób w pomieszczeniach.

Dopytywany, czy nie uważa, że egzekwowanie paszportów covidowych spowodowałoby wzrost liczby zaszczepionych, powiedział, że skłonność ludzi do szczepienia w Polsce zatrzymała się na poziomie 70 proc. "Jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych w Polsce w dorosłej populacji mamy 60 proc." - podał.

Minister odniósł się także do projektu ustawy w sprawie weryfikacji szczepień pracowników. Jak powiedział, pod regulacją podpisało się 30 posłów, ale na razie nie został jej nadany tok legislacyjny.

Dopytywany, dlaczego marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwleka z tą decyzją, odparł: "pyta się mnie pan o decyzje innych ludzi, których ja nie jestem uprawniony do ich tłumaczenia".

Minister zdrowia podkreślił, że jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień, ale wśród niektórych grup zawodowych np. medyków. Pytany z kolei o wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich Polaków stwierdził, że na tę chwilę nie widzi takiej potrzeby.

"To szczepienie mamy na rynku niecały rok i myślę, że podejmowanie takiej decyzji musi jednak uwzględnić pewna historię i doświadczenie z tym szczepieniem. Jeśli zagrożenie epidemiczne będzie nadal duże, pewnie taka decyzja będzie w końcu podejmowana, ale na tę chwilę nie ma takich przesłanek i żadne państwa też nie podejmują tej decyzji" - powiedział Niedzielski.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (34)

dodaj komentarz
bha
Bo pewnie mniej testów wykonano niż tydzień temu ! Stąd ten niby spadek. Jednak 20 % codziennie wykrywanych pozytywnych testów to nie jest powód do optymizmu. A szczególnie rosnąca nadal ilość hospitalizacji i zgonów. Więc trochę pokory i braku nadmiernego optymizmu by się nadal przydało by znów w ludziach nie wzbudzać Bo pewnie mniej testów wykonano niż tydzień temu ! Stąd ten niby spadek. Jednak 20 % codziennie wykrywanych pozytywnych testów to nie jest powód do optymizmu. A szczególnie rosnąca nadal ilość hospitalizacji i zgonów. Więc trochę pokory i braku nadmiernego optymizmu by się nadal przydało by znów w ludziach nie wzbudzać braku przestrzegania DDM, rozsądku, i rozwagi!!!. Cóż... Nadal około 4 razy tyle krąży codziennie niewykrytych testami w obiegu zakażonych osób niby wielce bezobjawowych !!!.
zenonn
Zima niebawem. Grypa przed i po zimie zawsze była.
Byle do lata. Będzie po kowidzie
kenn
"Więc trochę pokory i braku nadmiernego optymizmu by się nadal przydało by znów w ludziach nie wzbudzać braku przestrzegania DDM, rozsądku, i rozwagi!!!"

- Tobie naprawdę media zrobiły niezłą psychozę w mózgu ;P Nawet Nie-Dziel-(Pol)ski i MZ się wycofuje z twardej narracji, a Ty teraz nawet zaprzeczasz
"Więc trochę pokory i braku nadmiernego optymizmu by się nadal przydało by znów w ludziach nie wzbudzać braku przestrzegania DDM, rozsądku, i rozwagi!!!"

- Tobie naprawdę media zrobiły niezłą psychozę w mózgu ;P Nawet Nie-Dziel-(Pol)ski i MZ się wycofuje z twardej narracji, a Ty teraz nawet zaprzeczasz "danym MZ", tak Ciebie przestraszyli ;) No nic, na kogoś te media muszą działać, inaczej by szukali innych sposobów manipulowania opinią publiczną. Propagandowe media mieliśmy od zawsze, i od zawsze są tacy ludzie, którzy się na nie nabierali - tak to musi działać, że ofiarą jest ktoś, by ktoś inny nie był. Dzięki Ci bha ;)
endes
Jest nadworny piewca covidianizmu!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kenn
RESTRYKCJE ZALEŻĄ OD POLITYKI, NIE OD SYTUACJI EPIDEMICZNEJ

"Szef MZ w rozmowie w TVN24 był pytany m.in. o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich Polaków i obowiązek sprawdzania paszportów covidowych np. przy wejściu do restauracji czy kina."

- zauważcie, że na to pytanie
RESTRYKCJE ZALEŻĄ OD POLITYKI, NIE OD SYTUACJI EPIDEMICZNEJ

"Szef MZ w rozmowie w TVN24 był pytany m.in. o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich Polaków i obowiązek sprawdzania paszportów covidowych np. przy wejściu do restauracji czy kina."

- zauważcie, że na to pytanie Nie-Dziel-(Pol)ski miga się z odpowiedzią. :P Gratuluję Polakom wytrwałości, rząd coraz bardziej daje znać, że się ugina, i nie wprowadzi obowiązku szczepień, natomiast będą próbowali dalej działać prawdopodobnie pośrednio, m.in. przez restrykcje dla niezaszczepionych. Nie dajcie się na to nabrać, Polska jest w jednej z najlpszych sytuacji na świecie pod wzg. wolności obywateli właśnie ze wzg. na duży % osób, które się nie zaszczepiły.
1324566
Obowiązek szczepień w tym wypadku przyjdzie - i będzie to katastrofa stulecia... Niech każdy sam odpowie sobie na takie pytanie - ilu znam naprawdę chorych ludzi... Nie z telewizji. nie od babci która zna dziadka który słyszał od kolegi... ile osób którym podawałem rękę w ostatnich miesiącach rozchorowało się poważnie Obowiązek szczepień w tym wypadku przyjdzie - i będzie to katastrofa stulecia... Niech każdy sam odpowie sobie na takie pytanie - ilu znam naprawdę chorych ludzi... Nie z telewizji. nie od babci która zna dziadka który słyszał od kolegi... ile osób którym podawałem rękę w ostatnich miesiącach rozchorowało się poważnie na tego wirusa...
90 procent odpowiada - nikogo... i taka jest prawda. ale leci ogromna kasa dla farmaceutyki i polityki. szykany dotykają zdrowych ludzi. popatrzmy na to tak - teoretycznie zaszczepieni pomimo to mogą być zakażeni i zakazać innych. bo nie mają symptomów. niezaszczepieni mają po 2-3 dniach symptomy i zostają w domu. nie szkodzą nikomu...
jeszcze jedno pytanie - co stało się z naszą starą, dobrą grypą... od dwóch lat ani śladu...
Kapito????
stop-foliarzom odpowiada 1324566
@1324566 Ja znam wielu, którzy zmarli na COVID-19, w tym osoby z rodziny, a także: matka kolegi, mąż znajomej dyrektorki, kilkoro klientów firmy rodzinnej, w tym jedna bardzo młoda kobieta. Poza tym w rodzinie jedna osoba po covidzie jest praktycznie inwalidą. Już dawno temu według sondaży spora większość znała kogoś,@1324566 Ja znam wielu, którzy zmarli na COVID-19, w tym osoby z rodziny, a także: matka kolegi, mąż znajomej dyrektorki, kilkoro klientów firmy rodzinnej, w tym jedna bardzo młoda kobieta. Poza tym w rodzinie jedna osoba po covidzie jest praktycznie inwalidą. Już dawno temu według sondaży spora większość znała kogoś, kto chorował na covid lub sami przechorowali, więc nie pisz bzdur.
kenn odpowiada 1324566
Przymusu szczepień nie będzie - przynajmniej dopóki nie stanie sie jakaś rewlocuyjna zmiana w kraju. Widać to już po ruchach rządu w czasie, gdy cała reszta świata krzyczy i na nowo wporwadza lockdowny, a wysoki % zaszczepionych = ilości wprowadzonyh resytykcji (Austria jest nielicznym wjątkiem, gdzie faszyzm wprowaadza sie i tak)
kenn odpowiada stop-foliarzom
"jedna osoba po covidzie jest praktycznie inwalidą"

- wiesz ile osób jest inwalidami po wzięciu szczepionki??? typową konsekwencją u osób, które ucierpały w wyniku szczepienia "przeciw" cov id (w czudzysłowiu, bo dane nie potwierdzają skuteczności tych preparatów, a przeciwnie), są poważne
"jedna osoba po covidzie jest praktycznie inwalidą"

- wiesz ile osób jest inwalidami po wzięciu szczepionki??? typową konsekwencją u osób, które ucierpały w wyniku szczepienia "przeciw" cov id (w czudzysłowiu, bo dane nie potwierdzają skuteczności tych preparatów, a przeciwnie), są poważne paraliże, zaś Pfizer i inni producenci NIE biorą odpowiedzialności za powikłania. DLACZEGO? Może dlatego, bo właśnie taki miał być efefkt? Zastanów się nad tym, dlaczego rząd próbuje przepchnąć ustawę Druk 1449, a dowiesz się więcej nt. prawdziwych motywacji stojących za "epidemią", której tak naprawdę nie ma

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki