REKLAMA

"Nie" dla broni jądrowej w Izraelu. ONZ zdecydowała

2022-10-30 19:31
publikacja
2022-10-30 19:31
Dodaj Bankier.pl w Google

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przytłaczającą większością głosów przegłosowało rezolucję zobowiązującą Izrael do pozbycia się broni jądrowej, do posiadania której kraj ten nigdy się nie przyznał - poinformował w niedzielę portal Jerusalem Post.

"Nie" dla broni jądrowej w Izraelu. ONZ zdecydowała
"Nie" dla broni jądrowej w Izraelu. ONZ zdecydowała
fot. StockStudio Aerials / / Shutterstock

Komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ przegłosował w piątek rezolucję zgłoszoną przez Autonomię Palestyńską i 19 innych krajów, między innymi Bahrajn, Jordanię, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie stosunkiem 152 do 5.

Pięć państw, które sprzeciwiły się rezolucji w sprawie "ryzyka rozprzestrzeniania broni jądrowej na Bliskim Wschodzie" to: Kanada, Izrael, Mikronezja, Palau i Stany Zjednoczone. Kolejne 24 kraje wstrzymały się od głosu, są wśród nich członkowie Unii Europejskiej, w tym Polska. Rezolucja nie wspomina o Iranie, który rozwija program broni jądrowej. Zakłada, że Izrael musi pozbyć się całej swojej broni atomowej i oddać swoje obiekty jądrowe pod nadzór Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wzywa Tel Awiw "do przystąpienia do Układu bez dalszej zwłoki, nie rozwijania, nie produkowania, nie testowania ani nie nabywania w inny sposób broni jądrowej, do wyrzeczenia się posiadania broni jądrowej oraz do objęcia wszystkich swoich obiektów jądrowych pełnym zakresem zabezpieczeń Agencji, jako ważnego środka budowy zaufania wśród wszystkich państw regionu oraz jako kroku w kierunku wzmocnienia pokoju i bezpieczeństwa".

Izrael nigdy nie potwierdził, że posiada broń jądrową.

Komitet zatwierdził również w piątek 170 głosami - w tym Iranu - wezwanie do utworzenia na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od broni jądrowej. Izrael był jedynym krajem, który się temu sprzeciwił. Od głosu wstrzymały się cztery kraje: Stany Zjednoczone, Kamerun, Komory i Tanzania. (PAP)

Wakacje na giełdzie

sm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (22)

dodaj komentarz
emulgator
ukraińcy oddali broń jądrową i teraz mamy efekt co znaczy słowo mocniejszego - Rosja napadła na Ukrainę.
abcx
Rezolucja ONZ numer 2824 w sprawie Izraela, ktoś się w ogóle przejmuje rezolucjami ONZ?
faramir_z_gondoru
Pusty apel i nic więcej. Jakoś do tej pory Izrael nie opuścił terenów palestyńskich, które okupuje. Od wyroku ONZ w tej sprawie minęło 50 lat i co? I nico.
mirek6504
Zaraz,zaraz bo nie kumam !!! To dzizys ma nielegalny atom ???
zenonn
Francja, Niemcy

http://bellum.com.pl/operacja-plumbat-czyli-jak-izrael-zdobyl-bron-atomowa/

https://kresy.pl/publicystyka/jak-izrael-zdobyl-bron-nuklearna/
zenonn
https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/608444,izrael-bron-atomowa-usa-satelita.html
grab
Dlaczego takiej rezolucji nie ma odnośnie: Rosji, Francji, USA, Chin, Pakistanu, Wielkiej Brytanii, Korei Płn, czy Iranu?
peluquero
Ta rezolucja jest jak wściekła żona która każe Ci zerwać kontakt z kochanką...której przecież nie masz

Vanatu też głosowało?
go_ral
nie ma sie co oszukiwac. izrael to taka rosja bliskiego wschodu. to male panstwo destabilizuje caly region a zachowanie wobec cywilow nie tylko palestynskich ale i iranskich, syryjskich czy libanskich przypomina zachowania rosji wobec ukraincow.

Powiązane: Broń atomowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki