Nawet 300 zł za maskę. Ile kosztuje ochrona przed smogiem?

redaktor Bankier.pl

Od 100 złotych za maskę antysmogową z wymiennymi filtrami lub od 700 złotych za oczyszczacz powietrza – tyle średnio kosztują podstawowe środki doraźnej walki ze smogiem. Ostatnie doniesienia o silnie zanieczyszczonym powietrzu sprzyjają sprzedawcom do tej pory niepopularnych produktów.

 Od ubiegłego tygodnia Polacy trzy razy częściej niż jeszcze tydzień temu szukali w ofertach sprzedawców na Allegro masek antysmogowych – komentuje w rozmowie z Bankier.pl Agata Stachowiak z biura prasowego Grupy Allegro. Podobne dane pokazują wyszukiwarki - według danych Google Trends znacznie wzrosło zainteresowanie zarówno oczyszczaczami powietrza, jak i maskami antysmogowymi.

(FORUM)

Maski antysmogowe i oczyszczacze powietrza – ile to kosztuje?

Nie wystarczy zwykła budowlana maska, aby skutecznie ochronić się przed smogiem – przekonują sprzedawcy. Te najskuteczniejsze powinny posiadać filtr HEPA, standard przynajmniej N99, zawór odprowadzający wilgoć oraz wymienne filtry. Ile kosztuje taka „przyjemność”? Te, które spełniają powyższe wymagania, można kupić na serwisach aukcyjnych od 69 złotych, jeżeli konsumenta interesują wymienne filtry – cena rośnie i zaczyna się od 100 złotych, jeśli maska ma służyć dłużej niż 20-50 godzin – dopłaci kolejne 100 złotych. Maksymalna cena za maskę antysmogową wynosi teraz 300 złotych na Allegro.pl.

- Maski mogą się różnić między sobą pod wieloma względami. Bywają różne modele, zarówno do noszenia przez osoby mnie aktywne sportowo, jak i maski typowo sportowe. Różnią się materiałem z których są wykonane, filtrami, zaworami i rozmiarami. Ważne żeby maska była dobrze dopasowana do twarzy, a filtry miały potwierdzoną skuteczność filtracji powietrza. Cena dobrych masek waha się od 100 zł do ponad 300 zł. Filtry można dokupywać osobno i w zależności od firmy jest to koszt od paru złotych do parudziesięciu - mówi w rozmowie z Bankier.pl Ewa Socha z Dragonmask.pl

(www.facebook.com/maskidragon/)

Oczyszczacze powietrza to wydatek zaczynający się od kilkuset złotych. Te lepsze mają, podobnie jak maski antysmogowe, filtry HEPA i węglowe, odpowiednio niski poziom hałasu (do 25 dB), a także powinny charakteryzować się wysoką wydajnością oczyszczanego powietrza liczonego w metrach sześciennych na godzinę stosowania. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są koszty eksploatacji – niektórzy producenci wskazują, że np. roczne utrzymanie oczyszczacza powietrza może wynieść około 250 zł. Te, które mają wydajność powyżej 180 m3/h, posiadają standaryzowane filtry i pracują poniżej 25 dB – kosztują od 1000 złotych.

Sprzedawcy zacierają ręce

Sprzedawcy masek antysmogowych mają teraz ręce pełne roboty. – Wcześniej głównymi klientami byli mieszkańcy Krakowa, teraz zgłaszają się klienci z całej Polski – a w szczególności z Warszawy. Polacy okazują się być świadomymi konsumentami - informuje sprzedawca Dragonmask. Pytają o specyfikację, wymagane standardy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się maski dla dzieci. Na swoich stronach internetowych producenci i sprzedawcy informują o wydłużonym czasie oczekiwania na realizację zamówienia z uwagi na bardzo duże zainteresowanie sprzedawanymi produktami. 

Podobne nastroje panują na portalach aukcyjnych. – W związku z alarmem smogowym obserwujemy zwiększone zainteresowanie produktami takimi jak maski antysmogowe czy oczyszczacze powietrza. Od ubiegłego tygodnia Polacy trzy razy częściej niż jeszcze tydzień temu szukali w ofertach sprzedawców na Allegro masek antysmogowych. Zainteresowanie tym produktem rosło wraz z początkiem roku – informuje Stachowiak. 

– Jeszcze większe zainteresowanie towarzyszy od kilku dni oczyszczaczom powietrza, których Polacy szukają 9 razy częściej niż trzy dni temu. Największą popularnością cieszą się modele za kilkaset złotych. Rozpiętość cenowa jest duża - w zależności od modelu kosztują od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – mówi w rozmowie z Bankier.pl Stachowiak z Grupy Allegro.

Powyższe trendy w sprzedaży w związku z ostatnimi alarmami smogowymi spowodują, że osoby ubrane w maskę przestaną dziwić, a producentów takiej formy ochrony przed zanieczyszczeniami będzie przybywać na polskim gruncie.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mi

Czy na prąd jest nadal akcyza? W zeszłym roku była.

! Odpowiedz
3 3 ~roro

NIECH ZYJE ZDROWA POLSKA ZYWNOŚĆ!!! ten minister rolnictwa Czech powinien pokazywac w całej europie mape zanieczyszczen w Polsce!!

! Odpowiedz
1 4 ~Tak

Chemtrails!

! Odpowiedz
30 17 ~gawron

Widze ze znalezli sobie NOWY problem ktorego nie ma, podobnie jak terroryzm. Dziwne ze rok temu czy 2 lata temu nikt o tym nie kłapał a teraz klapia juz od samego rana wszedzie. Sprawa jest prosta. Trzeba przekonac lemingi ze mamy smog i jak zawsze winne sa temu lemingi. Teraz trzeba znalezc rozwiazanie: NOWY PODATEK ! Wspomnicie moje slowa niebawem !! Frajernia bedzie bulic za cos czego nie ma jak za CO2.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~emygrant

Ile kosztuje maska p. Premier Theresy May?
Nie podano tej informacji...

! Odpowiedz
13 12 ~fix_var

Teraz poproszę pod tym artykułem komentarz p. Premier Beaty Szydło, że będziemy promować i trzymać się polskiego węgla.
Chińska wersja rozwoju w samym sercu Europy. Wszyscy promują alternatywne źródła energii, a my wiosłujemy w przeciwną stronę i zarzynamy wiatraki. Wszyscy odchodzą od węgla a my bez żadnej nowoczesnej technologii będziemy wspierać kopanie coraz głębszego, coraz bardziej niebezpiecznego wydobycia i spalać standardowo, bo ludzi nie stać na nowoczesne piece od ręki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 ~Rick

Najpierw prosiłbym o analizę udziału zanieczyszczeń i ich udziału w tzw. smogu spowodowanych:
1) polskim węglem
2) zagranicznym węglem
2) drewnem (rożnego rodzaju)
3) olejem
4) ekogroszkiem
5) gazem
6) spalinami samochodowymi
7) emisje przez elektrociepłownie, zakłady produkcyjne, spalarnie śmieci itd.
Analiza powinna dotyczyć odpowiedzi na pytanie: czy sposób spalania przez piec ma wpływ na emisję trujących związków.
8) Przede wszystkim analiza winna dotyczyć czy po prostu smog przede wszystkim nie jest spowodowany przez spalanie TWORZYW SZTUCZNYCH.
Osobiście obstawiam pkt. 8 jako przynajmniej 50% udziału w trujących związkach.
Najlepiej oczywiście zakazać WSZYSTKIEGO i umrzeć.
To główna filozofia wszystkich rządów po 1989r., która okazuje się skuteczna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 ~xxx odpowiada ~Rick

W Krakowie 40 kilka % w emisji pyłu to samochody. W elektrowniach i elektrociepłowniach są filtry, więc emisja pyłu jest praktycznie znikoma. Co do starych pieców, poczytajcie art na temat spalania, na filmikach na youtube ludzie pokazują co się dzieje z dymem z ogniska gdy odpalamy je od góry, a co gdy od dołu.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl