Nasdaq poprawił rekord. Euforia po danych z rynku pracy

2020-06-05 22:05
publikacja
2020-06-05 22:05
fot. LUCAS JACKSON / Reuters

Po kompletnie zaskakujących danych z rynku pracy na giełdowych parkietach zapanowała euforia, która wyniosła indeks Nasdaq Composite na nowy rekord wszech czasów. Wall Street została zdominowana przez przekonanie, że gospodarka wraca do normalnego funkcjonowania.

Majowy raport Biura Statystyki Pracy BLS) okazał się całkowicie oderwany od tego, czego spodziewała się większość ekonomistów i od tego, co widzieliśmy w cotygodniowych danych Departamentu Pracy. Zamiast oczekiwanego spadku zatrudnienia o 8 milionów BLS pokazał WZROST zatrudnienia o rekordowe 2,5 mln. Stopa bezrobocia zamiast podskoczyć w pobliże 20%, obniżyła się do 13,3%.

/ Bankier.pl na podstawie danych BLS.

Majowe „payrollsy” były tak sensacyjne, że początkowo trudno było w ogóle w nie uwierzyć. Nadal zresztą nie wiadomo, które dane poprawnie opisują stan amerykańskiego rynku pracy. Te dzisiejsze, czy też wszystkie poprzednie z ostatnich tygodni - wskazujące na drastyczny skok bezrobocia - i z tym, co w środę pokazał raport ADP (spadek zatrudnienia o 2,76 mln).

Jednakże rynek szybko zdominowała narracja, jak to wspaniale, że jeszcze w maju – gdy wiele stanów wciąż nie pozwalało przedsiębiorcom otworzyć firm – ludzie zaczęli wracać do pracy. Szybko też zapomniano, że w marcu i kwietniu gospodarka straciła 22 mln etatów i wiele z nich już nie wróci. A przynajmniej nie wróci zbyt szybko, co uderzy w wydatki konsumentów i w konsekwencji wyniki spółek.

- Nie sądzę, aby ktokolwiek się tego spodziewał. Ten raport potwierdza to, co wielu ludzi sugerowało. Że efekty pandemii dla rynku pracy były przejściowe i że gdy gospodarka się otworzy i wskaźnik zakażeń zacznie maleć, wtedy miejsca pracy wrócą – skomentował sytuację Michael Arone, główny strateg inwestycyjny w bostońskim State Street Global Advisors cytowany przez Reutersa.

/ Bankier.pl

Reakcja Wall Street była też o tyle zabawna, że przez ostatnie tygodnie giełdowym indeksy rosły po każdym raporcie wskazującym na załamanie na rynku pracy. A w piątek poszły mocno w górę z powodu dokładnie przeciwnego.

Z rynkiem się jednak nie dyskutuje. Nasdaq Composite poszedł w górę o 2,06%, ustanawiając nowy rekord wszech czasów na poziomie 9 814,08 pkt. Tak jakby żadnej pandemii nie było, jakby gospodarka nie została zdruzgotana przez powszechne lockdowny i jakby lada moment wszystko miało wrócić do stanu z lutego. Może i tak będzie, ale zakład o to wydaje się szalenie ryzykowny.

S&P500 po zwyżce o 2,62% osiągnął wartość 3 193,93 pkt. i do lutowego szczytu brakuje mu jeszcze jakichś stu punktów, czyli 5,9%. Do rekordu wciąż sporo jeszcze brakuje średniej przemysłowej Dow Jonesa, która w piątek urosła o 3,15% i osiągnęła pułap 27 110,98 pkt. Wśród 30 blue chipów wyróżniały się akcje Boeinga, które podrożały o ponad 11%. Przeszło 8% zyskały walory Exxona.

Wydaje się jednak, że także rynek długu „kupił” tą pozytywną narrację. Rentowność 10-letnich obligacji rządu USA poszła w górę o ponad 6 pb., do 0,89%. To wciąż poziom ekstremalnie niski, ale jeszcze w połowie maja było to 0,60%. Wzrost rentowności sygnalizuje spadek ceny rynkowej obligacji.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (38)

dodaj komentarz
1as
Czuję tutaj jakiś wielki wałek, to jest okazja na zamknięcie pozycji.
Zarówno wirus, jak i realna gospodarka bez niego, nie wskazują na jakieś pozytywne wizje przyszłości.
open_mind
Niby dużo rozumiem, ale nie pojmuję jak to się stało że ta policja USA jest taka zawzięta na murzynów? Ktoś to rozumie?
open_mind
Takie pitu pitu o nowym świętym w USA https://www.youtube.com/watch?v=rfTYmLxKGow&feature=youtu.be
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
Ps.I do tego cuda wianki - cuda na kiju.
darjusz777
pierwszy kryzys Berni dodruk euforia ..... czas mija euforia i zjazd wirus ..... Powelek FED nie ograniczy dodruk $ hmmmmmm a co trzecim razem już tylko pozostanie pozamiatać i od nowa budować SYSTEM BANKOWY BEZ POLITYKÓW

obiektywnie na teraz po kiego komu akcjonariusze jeśli giełdy są oderwane od życia i
pierwszy kryzys Berni dodruk euforia ..... czas mija euforia i zjazd wirus ..... Powelek FED nie ograniczy dodruk $ hmmmmmm a co trzecim razem już tylko pozostanie pozamiatać i od nowa budować SYSTEM BANKOWY BEZ POLITYKÓW

obiektywnie na teraz po kiego komu akcjonariusze jeśli giełdy są oderwane od życia i bez dopisywania zer za 1 czy to dolar , jen , Euro inne jest zwałka giełd i upadek państw nie są wstanie refinansować swoich obligacji to samo korporacje i cała plejada za wielkich by upaść więc darmowy pieniądz banków centralnych wyparł akcjonariuszy rynek staje się rynkiem spekulacyjnym i tylko takim inwestycje są na dzień kilka dni a najlepiej godziny tak działa to dziś czy jest to normalne nie chcę oceniać patrzę z boku i to mój osąd i jak ci sami prą w górę tak jeszcze szybciej potrafią w dół z kompami nie wygrasz można się podłączyć pod trend i próbować sił ............... spekulacyjnie warto :)) ale fundamentalnie nie ( w mej ocenie bo brak fundamentów ) Trzeci spadek czy wybronią hmmmmm skoro teraz bez limitu dodruk i większość akcji ma kilka mega gwiazd a długi USA ma FED mistrzostwo świta banki złe aktywa dały pod zastaw za zdrowe aktywa a długi złe są państw czytaj obywateli :):):) Łatwo tak inwestować bez ryzyka super sprawa ale to tylko wybrani mogą :)
wig
Teraz S&P 500 dojdzie do 3400 czyli do maksimum z lutego. Fala jest pięcioramienna, więc tak jakby koniec hossy. Ale może mała korekta i znowu wzrosty na 3600-4000. W każdym razie do wyborów jeszcze pół roku, więc Trump przez pół roku musi mieć jeszcze wzrosty, a później to może być bessa jak nie wynajdą szczepionki Teraz S&P 500 dojdzie do 3400 czyli do maksimum z lutego. Fala jest pięcioramienna, więc tak jakby koniec hossy. Ale może mała korekta i znowu wzrosty na 3600-4000. W każdym razie do wyborów jeszcze pół roku, więc Trump przez pół roku musi mieć jeszcze wzrosty, a później to może być bessa jak nie wynajdą szczepionki do marca przyszłego roku.
open_mind
Ludzie muszą zrobić rewolucję globalną: Dość łamania prawa przekupstwa i ukrywania prawdy o malwersantach i niesprawiedliwości w myśl stwożonego dla nich prawa, gdzie zwycięża ten kto ma więcej kasy. Ja np. mam głęboko w d...ie to abym musiał kombinować jak ukryć i zabezpieczyć moje ciężko zarobione pieniądz Ludzie muszą zrobić rewolucję globalną: Dość łamania prawa przekupstwa i ukrywania prawdy o malwersantach i niesprawiedliwości w myśl stwożonego dla nich prawa, gdzie zwycięża ten kto ma więcej kasy. Ja np. mam głęboko w d...ie to abym musiał kombinować jak ukryć i zabezpieczyć moje ciężko zarobione pieniądz a z których rządy świata okradają nas każdego dnia powiększając swoje kabzy. Zobaczcie np. Urzędników z Brukseli i np. Tuska i pozostałych zobaczcie prezesów banków piłkarzy i pozostałych jakie pierdylionowe kasa zarabiają – to jest chore i nie mamy wyboru kogo byśmy nie wybrali. Ryba psuje się od głowy, dlatego rządy świata za kurtynami muszą byś rozgromione razem z bogactwem które nakradli.
open_mind
Ludzie, nie myślcie że ja popycham was do kupowania złota albo srebra, Ja tylko sugeruję abyście się uczyli co się dzieje i potem zdecydowali. Dodatkowo: Jak byście mieli w banku gotówkę 100,000.00 w złotówkach to wolelibyście aby to było w gotówce czy wolelibyście to widzieć pod postacią metali szlachetnych Ludzie, nie myślcie że ja popycham was do kupowania złota albo srebra, Ja tylko sugeruję abyście się uczyli co się dzieje i potem zdecydowali. Dodatkowo: Jak byście mieli w banku gotówkę 100,000.00 w złotówkach to wolelibyście aby to było w gotówce czy wolelibyście to widzieć pod postacią metali szlachetnych trzymanych w waszym sekretnym schowku? Takie mam pytanko.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki