REKLAMA

Najmniejszy od 15 lat przyrost ludności Szwecji

2021-02-28 06:50
publikacja
2021-02-28 06:50
fot. Andrey Shcherbukhin / Shutterstock

Według Szwedzkiego Urzędu Statystycznego (SCB) w tym kraju w 2020 roku miał miejsce najmniejszy od 15 lat przyrost ludności. Jako przyczynę wskazano pandemię koronawirusa, która zwiększyła liczbę zgonów oraz zmniejszyła imigrację.

Według SCB w ubiegłym roku liczba ludności Szwecji wzrosła o 0,5 proc. (51 706 osób) do 10 379 295. Oznacza to najmniejszy wzrost populacji od 2005 roku oraz o połowę mniejszy niż w 2019 roku.

"Rok, w którym wybuchła pandemia koronawirusa, charakteryzował się nie tylko stosunkowo dużą liczbą zgonów, ale też spowodował mniejszy przyrost naturalny oraz mniejszą imigrację" - wskazał Linus Garp, analityk z SCB.

W 2020 roku zmarło w Szwecji 98 124 osób, o 10,5 proc. więcej niż w 2019 roku. W grudniu liczba ludności zmalała o 3 tys. osób.

W ubiegłym roku nadwyżka w bilansie migracji netto zmalała o połowę względem 2019 roku. W 2020 r. osiedliło się w Szwecji 82 518 osób, najmniej od 2005 roku.

W związku z mniejszą imigracją, wywołaną m.in. zamkniętymi granicami, socjaldemokratyczny rząd zdecydował o zwiększeniu w tym roku liczby imigrantów kwotowych o 1,4 tys. do 6,4 tys. "Mamy możliwość przyjąć tych, którzy w związku z pandemią koronawirusa nie mogli przybyć do Szwecji" - stwierdził Oskar Ekblad z urzędu ds. migracji Migrationsverket.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się prawicowa opozycja. Liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna zapowiedziała zerwanie porozumienia z rządem, który przewidywał przyjmowanie co roku 5 tys. uchodźców kwotowych. Rząd wciąż nie porozumiał się z opozycją w sprawie przyszłości polityki migracyjnej.

Inne zaobserwowane przez SCB w 2020 roku tendencje to także zwiększona liczba osób, które wyprowadziły się ze Sztokholmu, co tłumaczy się częściowo chęcią zamieszkania na mniej zaludnionych obszarach, a także mniejsza liczba zawieranych małżeństw.

W ubiegłym roku w Szwecji pobrało się 37 591 osób, wobec 48 481 w 2019 roku. Jak szacuje się, może to być spowodowane odkładaniem decyzji o ślubie i chęcią zorganizowania wesela z większą liczbą gości.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lorelie
Pontony zablokowane to i przyrostu ludności brak. Podobno Tokarczuk już interweniowała aby wpuszczać nielegali do UE i nie być " zbyt bialymi" bo to wg niej wstyd...
itso_nie_oddawaj_figur
haha tyle im pomogło ubogacenie
antybolszewik
A co nie pomogło? Polacy falami wyjeżdżają do Szwecji. Głównie Polki. Pomagają im portale randkowe gdzie bogaci starsi Szwedzi szukają niewyemancypowanych pracowitych towarzyszek. A same też są zadowolone: pieniądze, rodzina, dobra praca, zdobycze socjalne, ...
and00 odpowiada antybolszewik
No ba, jak by nie 2 wojny światowe na których tylko zarabiali a nie byli niszczeni to by nie mieli tak dobrze
A z tymi Polkami to już chyba nie te czasy, nie ten przelicznik $
antybolszewik odpowiada and00
Te wojny to już w poprzednim wieku były. Nie można jak państwa afrykańskie po wieczność o kolonizatorach mówić. A z tymi Polkami to byś się zdziwił ile z małych miasteczek jedzie. Nikt tego nie rejestruje, bo meldunek mają u rodziców. A potem zagadka w demografii skąd tak mało matek.
and00 odpowiada antybolszewik
Kolonizacja to w Afryce raczej przyniosła rozwój, od czasu jak biali wyszli to zaliczają zjazd
U nas zawsze była bieda, ale 2 wojny dołożyły swoje, Szwedom też ale w 2 stronę
antybolszewik odpowiada and00
Patrzysz pewnie na towary które się produkowało. Niestety "kapitał społeczny" został zabity (kultura, relacje, współdziałanie, ...). Anglików, Niemców, Francuzów interesowała eksploatacja.
Zgadzam się z Tobą w sprawie wojen. Nic już nie poradzimy. Trzeba obniżać podatki i ścigać "tłustą" Europę.
and00 odpowiada antybolszewik
Co do Afryki to tam kapitału społecznego, cokolwiek to znaczy raczej nie było
Żadnej cywilizacji, plemiona, klany jak mówił zmarły Doba "Afryka dzika"
Po kolonistach chociaż im drogi, budynki, trochę kolei zostało- teraz często ruiny
and00 odpowiada and00
ps Co do Szwecji to sporo Azjatek tam mieszka, z drugiej strony Polki nie rozpoznasz z daleka
antybolszewik odpowiada and00
W Londynie na Bloomsbury masz The British Museum. To jest jedno z wielu miejsc w Europie gdzie zobaczysz wspaniałe rzeczy z poprzednich epok z Afryki. Wszystko pokradzione z rabunków i morderstw. Niewolnictwo, eksterminacja. Obozy koncentracyjne rozwinięto w Afryce. Później zastosowano w Europie. Zresztą Niemcy o Polakach także W Londynie na Bloomsbury masz The British Museum. To jest jedno z wielu miejsc w Europie gdzie zobaczysz wspaniałe rzeczy z poprzednich epok z Afryki. Wszystko pokradzione z rabunków i morderstw. Niewolnictwo, eksterminacja. Obozy koncentracyjne rozwinięto w Afryce. Później zastosowano w Europie. Zresztą Niemcy o Polakach także mówili że nie mamy cywilizacji, kultury. Niszczyli inteligencję, wszelkie ślady kultury polskiej. Masę rzeczy zrabowali i zniszczyli. Straty ludzkie i kulturowe nie do nadrobienia.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki