REKLAMA

Najcenniejsze bankowe marki świata – chińska dominacja

2019-02-12 14:35
publikacja
2019-02-12 14:35

Pięć chińskich banków znalazło się w dziesiątce najcenniejszych bankowych marek świata, zestawieniu przygotowanym przez Brand Finance. Instytucje zza Wielkiego Muru okupują pierwsze cztery pozycje i dzieli je wyraźny dystans od piątego w kolejności amerykańskiego Wells Fargo.

Chińczycy, a potem długo nic – tak można podsumować ostatnie zestawienie najcenniejszych bankowych marek świata opublikowane właśnie przez firmę Brand Finance. Ranking powstaje corocznie na podstawie szacunku wartości niematerialnego aktywa, jakim jest marka handlowa i powiązana z nią marketingowa własność intelektualna. Wyniki zestawienia publikowane są w magazynie „The Banker” oraz specjalnym raporcie.

fot. diy13 / / YAY Foto

Pierwsze miejsce w rankingu zajął, trzeci rok z rzędu, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), którego markę wyceniono na 79,8 mld dolarów. Druga pozycja należy do China Construction Bank, a trzecia – do Agricultural Bank of China. Najcenniejsza z amerykańskich bankowych marek, Wells Fargo, znalazła się na piątym miejscu z wyceną o 10 mld dolarów niższą niż okupujący czwartą lokatę Bank of China.

fot. / / Brand Finance 500

W ciągu ostatnich dziesięciu lat chińskie instytucje zdołały zdominować ranking Brand Finance. W 2009 r. pierwsza czwórka pochodziła z USA lub Europy – w zestawieniu królowały HSBC (obecnie pod koniec top 10), Bank of America, Wells Fargo i Santander.

Banki z Azji wyróżniono także wśród instytucji najszybciej zwiększających wartość marki. Wśród odnotowujących największy spadek rok do roku znalazły się natomiast m.in. Bayerische Landesbank (-37 proc.), RBS (-32 proc.) oraz Deutsche Bank (-31 proc.).

Na liście 500 najbardziej wartościowych bankowych marek spośród polskich instytucji najwyżej znalazł się PKO Bank Polski. W rankingu zajął 121. miejsce, o 5 pozycji niższe niż w zeszłym roku. Bank Pekao sklasyfikowano na miejscu 185 (187 w 2018 r.), a Bank Zachodni WBK, obecnie korzystający z szyldu grupy Santander, na pozycji 199 (204 w 2018 r.). Pod koniec trzeciej setki odnajdziemy także mBank, na pozycji 297.

MK

Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
search
A SKOKi nie jakeigo Senatora uczciwego polaka patrioty to na ktorej pozycji.
aspargin
SKOKi to nie banki. Wiadomym jest, że chciałeś dopiec obecnie panującym (z resztą całkiem słusznie) ale jeśli chcesz bawić się w złośliwości to chociaż bądź przygotowany merytorycznie, nie tak jak oni.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki