Najcenniejsze bankowe marki świata – chińska dominacja

Pięć chińskich banków znalazło się w dziesiątce najcenniejszych bankowych marek świata, zestawieniu przygotowanym przez Brand Finance. Instytucje zza Wielkiego Muru okupują pierwsze cztery pozycje i dzieli je wyraźny dystans od piątego w kolejności amerykańskiego Wells Fargo.

Chińczycy, a potem długo nic – tak można podsumować ostatnie zestawienie najcenniejszych bankowych marek świata opublikowane właśnie przez firmę Brand Finance. Ranking powstaje corocznie na podstawie szacunku wartości niematerialnego aktywa, jakim jest marka handlowa i powiązana z nią marketingowa własność intelektualna. Wyniki zestawienia publikowane są w magazynie „The Banker” oraz specjalnym raporcie.

(fot. diy13 / YAY Foto)

Pierwsze miejsce w rankingu zajął, trzeci rok z rzędu, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), którego markę wyceniono na 79,8 mld dolarów. Druga pozycja należy do China Construction Bank, a trzecia – do Agricultural Bank of China. Najcenniejsza z amerykańskich bankowych marek, Wells Fargo, znalazła się na piątym miejscu z wyceną o 10 mld dolarów niższą niż okupujący czwartą lokatę Bank of China.

(Brand Finance 500)

W ciągu ostatnich dziesięciu lat chińskie instytucje zdołały zdominować ranking Brand Finance. W 2009 r. pierwsza czwórka pochodziła z USA lub Europy – w zestawieniu królowały HSBC (obecnie pod koniec top 10), Bank of America, Wells Fargo i Santander.

Banki z Azji wyróżniono także wśród instytucji najszybciej zwiększających wartość marki. Wśród odnotowujących największy spadek rok do roku znalazły się natomiast m.in. Bayerische Landesbank (-37 proc.), RBS (-32 proc.) oraz Deutsche Bank (-31 proc.).

Na liście 500 najbardziej wartościowych bankowych marek spośród polskich instytucji najwyżej znalazł się PKO Bank Polski. W rankingu zajął 121. miejsce, o 5 pozycji niższe niż w zeszłym roku. Bank Pekao sklasyfikowano na miejscu 185 (187 w 2018 r.), a Bank Zachodni WBK, obecnie korzystający z szyldu grupy Santander, na pozycji 199 (204 w 2018 r.). Pod koniec trzeciej setki odnajdziemy także mBank, na pozycji 297.

MK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 22 search

A SKOKi nie jakeigo Senatora uczciwego polaka patrioty to na ktorej pozycji.

! Odpowiedz
12 37 aspargin

SKOKi to nie banki. Wiadomym jest, że chciałeś dopiec obecnie panującym (z resztą całkiem słusznie) ale jeśli chcesz bawić się w złośliwości to chociaż bądź przygotowany merytorycznie, nie tak jak oni.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil