REKLAMA

Najbogatsi Belgowie ukryli miliardy euro w Luksemburgu

2018-03-27 13:40
publikacja
2018-03-27 13:40

Sześćdziesięciu ze 100 najbogatszych Belgów założyło fikcyjne spółki w Luksemburgu, by unikać podatków. W aferę zamieszany jest b. premier Yves Leterme i dziesiątki firm. Przed belgijskim fiskusem ukryto w ten sposób 48 mld euro - piszą "Le Soir" i "De Tijd".

/ YAY Foto

W efekcie kilkumiesięcznego śledztwa dziennikarzom udało się ustalić, że 60 ze 100 najbogatszych ludzi w Belgii założyło co najmniej jedną spółką w Luksemburgu w celu uniknięcia opodatkowania. W aferę zamieszane są też dziesiątki belgijskich firm i osób prywatnych. Na liście według obu belgijskich dzienników mają znajdować się wpływowi politycy, artyści i sportowcy. Spośród 50 najbogatszych rodzin w Belgii osiem na dziesięć posiada spółki zarejestrowane w Wielkim Księstwie.

Osoby i firmy zakładały w Luksemburgu spółki, które nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej i istniały tylko na papierze, a jednocześnie często posiadały udziały w innych firmach, często zarejestrowanych w rajach podatkowych takich jak Panama czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Większość takich firm płaci w Luksemburgu tylko minimalny podatek w wysokości 4 815 euro rocznie. "4 815 euro to niewielka kwota, ale jeśli pomnożymy ją przez 50 tys. do 60 tys. (takich spółek), to nie jest to znikomy dochód dla Luksemburga" - mówi ekspert ds. podatków Denis-Emmanuel Philippe, cytowany przez flamandzki dziennik "De Tijd".

Śledztwo dziennikarskie wykazało, że z jedną z takich spółek związany był były premier Belgii Yves Leterme. Miał on zaangażować się w działalność firmy, jeszcze zanim przestał być zastępcą sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Leterme - jak informuje "De Tijd" - nie widzi żadnego problemu w tym, że był dyrektorem jednej z takich spółek, która została następnie zamknięta. Gazeta podaje też, że nie widzi również konfliktu interesów ze sprawowanym przez niego mandatem w OECD, organizacji, która walczy z unikaniem płacenia podatku poprzez zakładanie spółek w rajach podatkowych.

W 2010 r. Leterme, wówczas jako premier Belgii, apelował na forum ONZ w Nowym Jorku o wprowadzenie podatku od transakcji finansowych jako narzędzia do walki z ubóstwem na świecie. "To oczywiście bardzo skomplikowana sprawa, ale prędzej czy później powinno to stać się możliwe. Cały świat musi wziąć w tym udział, potrzebujemy globalnego porozumienia" - mówił wtedy Leterme, cytowany przez belgijskiego nadawcę FlandersNews. Dodał, że kraje rozwijające się również muszą skonfrontować się z problemem przepaści między bogatymi a biednymi.

Afera upubliczniona w wtorek przez dwa dzienniki jest kolejnym rozdziałem ogromnej afery podatkowej związanej z Luksemburgiem.

W wyniku przecieku na początku listopada 2014 r. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło, że przez wiele lat dzięki umowom zawieranym z władzami Luksemburga ponad 350 koncernów płaciło bardzo niskie podatki. Według luksemburskiego prawa taka optymalizacja podatkowa nie była nielegalna, ale pozostałe kraje, w których firmy te osiągały zyski, traciły miliardy euro na niezapłaconych podatkach.

Afera, nazwana LuxLeaks, wybuchła tuż po objęciu funkcji szefa Komisji Europejskiej przez Jean-Claude'a Junckera, który wcześniej przez wiele lat był premierem i ministrem finansów Luksemburga. Juncker pozostaje szefem KE do dziś.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ajwaj
Wszyscy kombinuja, a DLACZEGO "wolnbe media" pajeczyny PISy-PAPy & co nagle o Belgii ? :)

Albowiem Belgia nie wyslala na fejka ze starym szpiclem GB dyplomatów Rosji i co deep state=devil state zostaje ???
Bashing nr. 69 strasznych bogaczy z Belgii :):):)
karbinadel
Czy ty sam w ogóle rozumiesz ten bełkot, którym nas tu raczysz kilka razy dziennie?
ajwaj odpowiada karbinadel
Nie czytaj cudzych listów karbinadel :)

Karbinadel to kotlet mielony po polsku (wikislownik) ... Moge tak po polsku kotlecie mielony ?
wektorwg
Myślałem że cię wydalą z resztą Rosyjskich dyplomatów
ajwaj odpowiada wektorwg
ja nie podlegam - bede ambasadorem Moskwy na Marsie jak wystrzele sie z Muskiem

Poczekaj na wydalonych Polaków z Moskwy - dla kazdego panstwa Lavrow szykuje dod. "niespodzianke"
mjwhite
"Sześćdziesięciu ze 100 najbogatszych Belgów założyło fikcyjne spółki w Luksemburgu"

A myślałem że tylko Polacy tacy przedsiębiorczy.....
dziki_losos
Czy kogoś to jeszcze dziwi?
rekin1986
No cóż Politycy zanim się nauczą do czego służy krzywa Lafera to prędzej mnie tu starość nastanie z podatkami na obywatela jak z kagańcem na pysk psa im większy i ciaśniejszy chcesz mu założyć tym bardziej się szarpie z podatkami jest to samo

Teraz niech każdy sobie odpowie skąd Luksemburg ma kasę
No cóż Politycy zanim się nauczą do czego służy krzywa Lafera to prędzej mnie tu starość nastanie z podatkami na obywatela jak z kagańcem na pysk psa im większy i ciaśniejszy chcesz mu założyć tym bardziej się szarpie z podatkami jest to samo

Teraz niech każdy sobie odpowie skąd Luksemburg ma kasę jak nie z podatków płaconych przez sąsiadów którzy mają dość podatków na własnym podwórku
falcon18 odpowiada rekin1986
Społeczeństwo również nigdy nie zrozumie że wysokie podatki za które są finansowana rozpasana polityka fiskalna i państwowe monopole głównie dotykają tych najbiedniejszych.
Ludzie liczą na to że państwo im "da" nie rozumiejąc że państwo ma to co zabierze innym.
I nie da się uszczelnić systemu podatkowego
Społeczeństwo również nigdy nie zrozumie że wysokie podatki za które są finansowana rozpasana polityka fiskalna i państwowe monopole głównie dotykają tych najbiedniejszych.
Ludzie liczą na to że państwo im "da" nie rozumiejąc że państwo ma to co zabierze innym.
I nie da się uszczelnić systemu podatkowego tak aby korporacje płaciły podatki. Im bardziej skomplikowane prawo podatkowe tym więcej ma dziur.
kzabor odpowiada rekin1986
To może nałożyć embargo na Luksemburg za jako raj podatkowy? Ale to nie możliwe bo prawo ustalają Ci co właśnie tam piorą pieniądze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki