Najbogatsi Belgowie ukryli miliardy euro w Luksemburgu

Sześćdziesięciu ze 100 najbogatszych Belgów założyło fikcyjne spółki w Luksemburgu, by unikać podatków. W aferę zamieszany jest b. premier Yves Leterme i dziesiątki firm. Przed belgijskim fiskusem ukryto w ten sposób 48 mld euro - piszą "Le Soir" i "De Tijd".

(YAY Foto)

W efekcie kilkumiesięcznego śledztwa dziennikarzom udało się ustalić, że 60 ze 100 najbogatszych ludzi w Belgii założyło co najmniej jedną spółką w Luksemburgu w celu uniknięcia opodatkowania. W aferę zamieszane są też dziesiątki belgijskich firm i osób prywatnych. Na liście według obu belgijskich dzienników mają znajdować się wpływowi politycy, artyści i sportowcy. Spośród 50 najbogatszych rodzin w Belgii osiem na dziesięć posiada spółki zarejestrowane w Wielkim Księstwie.

Osoby i firmy zakładały w Luksemburgu spółki, które nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej i istniały tylko na papierze, a jednocześnie często posiadały udziały w innych firmach, często zarejestrowanych w rajach podatkowych takich jak Panama czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Większość takich firm płaci w Luksemburgu tylko minimalny podatek w wysokości 4 815 euro rocznie. "4 815 euro to niewielka kwota, ale jeśli pomnożymy ją przez 50 tys. do 60 tys. (takich spółek), to nie jest to znikomy dochód dla Luksemburga" - mówi ekspert ds. podatków Denis-Emmanuel Philippe, cytowany przez flamandzki dziennik "De Tijd".

Śledztwo dziennikarskie wykazało, że z jedną z takich spółek związany był były premier Belgii Yves Leterme. Miał on zaangażować się w działalność firmy, jeszcze zanim przestał być zastępcą sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Leterme - jak informuje "De Tijd" - nie widzi żadnego problemu w tym, że był dyrektorem jednej z takich spółek, która została następnie zamknięta. Gazeta podaje też, że nie widzi również konfliktu interesów ze sprawowanym przez niego mandatem w OECD, organizacji, która walczy z unikaniem płacenia podatku poprzez zakładanie spółek w rajach podatkowych.

W 2010 r. Leterme, wówczas jako premier Belgii, apelował na forum ONZ w Nowym Jorku o wprowadzenie podatku od transakcji finansowych jako narzędzia do walki z ubóstwem na świecie. "To oczywiście bardzo skomplikowana sprawa, ale prędzej czy później powinno to stać się możliwe. Cały świat musi wziąć w tym udział, potrzebujemy globalnego porozumienia" - mówił wtedy Leterme, cytowany przez belgijskiego nadawcę FlandersNews. Dodał, że kraje rozwijające się również muszą skonfrontować się z problemem przepaści między bogatymi a biednymi.

Afera upubliczniona w wtorek przez dwa dzienniki jest kolejnym rozdziałem ogromnej afery podatkowej związanej z Luksemburgiem.

W wyniku przecieku na początku listopada 2014 r. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło, że przez wiele lat dzięki umowom zawieranym z władzami Luksemburga ponad 350 koncernów płaciło bardzo niskie podatki. Według luksemburskiego prawa taka optymalizacja podatkowa nie była nielegalna, ale pozostałe kraje, w których firmy te osiągały zyski, traciły miliardy euro na niezapłaconych podatkach.

Afera, nazwana LuxLeaks, wybuchła tuż po objęciu funkcji szefa Komisji Europejskiej przez Jean-Claude'a Junckera, który wcześniej przez wiele lat był premierem i ministrem finansów Luksemburga. Juncker pozostaje szefem KE do dziś.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
39 19 ajwaj

Wszyscy kombinuja, a DLACZEGO "wolnbe media" pajeczyny PISy-PAPy & co nagle o Belgii ? :)

Albowiem Belgia nie wyslala na fejka ze starym szpiclem GB dyplomatów Rosji i co deep state=devil state zostaje ???
Bashing nr. 69 strasznych bogaczy z Belgii :):):)

! Odpowiedz
16 44 karbinadel

Czy ty sam w ogóle rozumiesz ten bełkot, którym nas tu raczysz kilka razy dziennie?

! Odpowiedz
25 14 ajwaj odpowiada karbinadel

Nie czytaj cudzych listów karbinadel :)

Karbinadel to kotlet mielony po polsku (wikislownik) ... Moge tak po polsku kotlecie mielony ?

! Odpowiedz
10 17 wektorwg

Myślałem że cię wydalą z resztą Rosyjskich dyplomatów

! Odpowiedz
13 8 ajwaj odpowiada wektorwg

ja nie podlegam - bede ambasadorem Moskwy na Marsie jak wystrzele sie z Muskiem

Poczekaj na wydalonych Polaków z Moskwy - dla kazdego panstwa Lavrow szykuje dod. "niespodzianke"

! Odpowiedz
1 18 mjwhite

"Sześćdziesięciu ze 100 najbogatszych Belgów założyło fikcyjne spółki w Luksemburgu"

A myślałem że tylko Polacy tacy przedsiębiorczy.....

! Odpowiedz
2 29 dziki_losos

Czy kogoś to jeszcze dziwi?

! Odpowiedz
2 15 rekin1986

No cóż Politycy zanim się nauczą do czego służy krzywa Lafera to prędzej mnie tu starość nastanie z podatkami na obywatela jak z kagańcem na pysk psa im większy i ciaśniejszy chcesz mu założyć tym bardziej się szarpie z podatkami jest to samo

Teraz niech każdy sobie odpowie skąd Luksemburg ma kasę jak nie z podatków płaconych przez sąsiadów którzy mają dość podatków na własnym podwórku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 11 falcon18 odpowiada rekin1986

Społeczeństwo również nigdy nie zrozumie że wysokie podatki za które są finansowana rozpasana polityka fiskalna i państwowe monopole głównie dotykają tych najbiedniejszych.
Ludzie liczą na to że państwo im "da" nie rozumiejąc że państwo ma to co zabierze innym.
I nie da się uszczelnić systemu podatkowego tak aby korporacje płaciły podatki. Im bardziej skomplikowane prawo podatkowe tym więcej ma dziur.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 kzabor odpowiada rekin1986

To może nałożyć embargo na Luksemburg za jako raj podatkowy? Ale to nie możliwe bo prawo ustalają Ci co właśnie tam piorą pieniądze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.