REKLAMA

Elektrotim: na poziomie jednostkowym '21 może być lepszy od '20; wynikowi skons. ciążą spółki zależne

2021-11-19 14:06
publikacja
2021-11-19 14:06
Elektrotim: na poziomie jednostkowym '21 może być lepszy od '20; wynikowi skons. ciążą spółki zależne
Elektrotim: na poziomie jednostkowym '21 może być lepszy od '20; wynikowi skons. ciążą spółki zależne
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Elektrotim spodziewa się, że 2021 r. na poziomie jednostkowym będzie lepszy od 2020 r. Wynikowi skonsolidowanemu ciążą spółki zależne - ocenił prezes Ariusz Bober podczas piątkowej wideokonferencji.

"Jednostkowo wydaje się, że 2021 r. będzie lepszy niż 2020 r., skonsolidowanie nie będzie lepszy - za bardzo ciążą na tym wyniku spółki. (...) Odejmując od zeszłego roku one-off jednostkowo może być lepiej" - powiedział prezes Ariusz Bober.

Po trzech kwartałach 2021 r. spółka Elektrotim miała 145,7 mln zł przychodów oraz 9,6 mln zł zysku netto. Skonsolidowane przychody grupy wyniosły 186,6 mln zł, a zysk netto 3,48 mln zł. Na poziomie netto spółka Procom System odnotowała w tym okresie 1,3 mln zł straty, a spółka Zeus 2,7 mln zł straty.

W całym 2020 r. spółka Elektrotim odnotowała blisko 200 mln zł przychodów i 13,5 mln zł zysku netto. Na poziomie skonsolidowanym przychody wyniosły 276,8 mln zł, a zysk netto 16,6 mln zł.

Na wysokość skonsolidowanego wyniku operacyjnego w roku 2020 wpłynęło zdarzenie jednorazowe – sprzedaż nieruchomości w spółce Elektrotim.

Prezes spodziewa się, że czwarty kwartał 2021 r. będzie dla Elektrotimu tradycyjnie lepszy, ale z powodu nieprzewidywalnego otoczenia rynkowego nie należy się spodziewać, że - tak jak w poprzednich latach - najsłabszy jest zawsze początek roku.

"Należy założyć, że czwarty kwartał będzie trochę lepszy, ale odrzuciłbym metodę, że pierwszy kwartał jest najgorszy, a z upływem roku będzie lepiej. Mamy w tej chwili np. projekt za 32 mln zł, gdzie mamy 8 mln zł robót dodatkowych - jeśli uda się podpisać aneksy w tym roku, to będą przychody ze sprzedaży w tym roku, jeśli nie to natychmiast to przechodzi na pierwszy kwartał przyszłego roku" - powiedział Bober.

Portfel zamówień grupy Elektrotim, według stanu na 30 września, wynosi ok. 373,4 mln zł netto. Na spółkę Elektrotim przypada 271,2 mln zł, na Procom System 69,8 mln zł, na spółkę Zeus 29,4 mln zł, a na Ostoya Data System blisko 3 mln zł.

"Portfel, który mamy jest zdrowy - pewnie nie ma takiej rentowności jak sprzedaż, którą do tej pory zrealizowaliśmy (...), ale nie jest to portfel, który nam istotnie wyniki zepsuje" - powiedział Bober.

Dodał, że w kolejnych kwartałach raczej nie jest spodziewany tak gwałtowny przyrost portfela zamówień w spółce Procom (69,8 mln zł na koniec września wobec 43,2 mln zł na koniec czerwca 2021 r.), ale utrzyma się wysoki poziom portfela.

Jak ocenił prezes, spółka Zeus będzie beneficjentem projektów w obszarze obronności.

Zarząd pytany o potencjalne zamówienia związane z sytuacją na granicy z Białorusią podał, że w związku z obowiązującym prawem nie może udzielić na ten temat szczegółowych informacji.

"Od 3 listopada obowiązuje specustawa graniczna (...). Ta specustawa mianowała inwestorem w zakresie zabezpieczeń na granicy na odcinku podlaskiego oddziału straży granicznej komendanta głównego straży granicznej i zespół, który on w ramach tej ustawy powołał oraz pełnomocnika, który już funkcjonuje (...). Uważnie obserwujemy doniesienia medialne z prac tego zespołu - ich jest bardzo niewiele. Łączy się to z tym, że ustawa w zakresie realizacji zabezpieczeń wstrzymała działalność niektórych znaczących aktów prawnych (...), ale nie wstrzymała działania ustawy o ochronie informacji niejawnych, dlatego (...) nie mogę odpowiedzieć konkretnie" - powiedział członek zarządu Dariusz Kozikowski.

Dodał, że realizowana dla bieszczadzkiego oddziału straży granicznej umowa w zakresie zabezpieczeń elektronicznych spotkała się z dużym zainteresowaniem i - w jego ocenie - może to w przyszłości procentować. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki