REKLAMA

"NYT": Amerykańskie służby badają saudyjski program atomowy

2020-08-06 13:47
publikacja
2020-08-06 13:47
fot. REUTERS/Jonathan Ernst / FORUM

Amerykański wywiad sprawdza, czy współpraca nuklearna Arabii Saudyjskiej z Chinami może doprowadzić do opracowania przez Rijad broni atomowej - doniósł "New York Times". Podejrzenia budzą m.in. nowe niezidentyfikowane instalacje w kraju.

Jak pisze w środę dziennik, agencje wywiadowcze wypuściły w obieg tajną analizę dotyczącą saudyjskich prób budowy bazy przemysłowej zdolnej do produkcji paliwa atomowego. Z dokumentu wynika, że monarchia może prowadzić tajną współpracę z Chinami, aby móc przetwarzać uran w formie, która później mogłaby być wzbogacona do poziomu potrzebnego do broni atomowej.

Według "NYT" szpiedzy zidentyfikowali nowe struktury obok ośrodka produkcji paneli słonecznych pod Rijadem, które zdaniem analityków mogą być częścią sieci tajnych instalacji saudyjskiego programu atomowego. Dzień wcześniej o innych podejrzanych budynkach w Arabii Saudyjskiej informował "Wall Street Journal". Według analizy agencji zlokalizowane na północy kraju instalacje mogą służyć produkcji tzw. yellowcake, półproduktu otrzymywanego z rudy uranu, pozwalającego na jego wzbogacanie.

Dodatkowo w ubiegłym tygodniu komisja Izby Reprezentantów ds. wywiadu dołączyła do ustawy budżetowej agencji wywiadowczych zapis zobowiązujący administrację do złożenia raportu na temat saudyjskiego programu atomowego oraz współpracy nuklearnej Arabii Saudyjskiej z Chinami i Rosją.

Według agencji, nawet jeśli podejrzenia co do zamiarów Saudyjczyków się potwierdzą, monarchia wciąż jest na wczesnym etapie swojego programu atomowego, a od produkcji broni atomowej dzielą ją lata.

Same władze Arabii Saudyjskiej nie kryły, że jeśli Iran będzie kontynuował dążenia do produkcji broni jądrowej, Rijad zrobi to samo. (PAP)

osk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
talmud
zaczeli sprzedawać chinom rope za yuana .......momentalnie pojawia sie bajeczka o ....."tajnej broni".....za chwile bedzie inwazja....oczywiscie dla "dobra całego świata " pod płaszczykiem.............de mo kra cji.......LMAO
mith21
kolejny sukces prawicowych oszołomów?
tindala
Skoro Izrael nie reaguje to pewnie zarówno atomowy program saudyjski, jak i ZEA nie stanowi dla niego problemu. A w dobie wszechobecnej penetracji gospodarczej Chin, takiej współpracy wykluczyć nie można.
marian_evangelista
Sojusz Saudów z USA wydaje się być nie do ruszenia. Bo nie zmienił tego nawet fakt że ludzie Al-Kaidy przed 11/09 się tam szkolili a następca tronu kazał poszatkować dziennikarza. Ale jakby co to Arabia Saudyjska, od strony surowcowej, to fanstastyczny kraj do zaprowadzenie demokracji ;)
tindala
Myślę że wielu polityków na świecie miało by chęć "poszatkować" zbyt krytycznych dziennikarzy tylko im brak odwagi :)
Swoją drogą Khashoggi był chyba zbyt pewny siebie, stał się celebrytą. A w Arabii Saudyjskiej jakby kto zapomniał mamy feudalizm.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki