Moskwa wyda w przyszłym roku 6 mln dolarów na rozpędzanie chmur

Ponad 410 mln rubli (ok. 6,2 mln USD) planują wydać w przyszłym roku władze Moskwy na rozpędzanie chmur m.in. przed takimi świętami jak 1 maja i obchodzony 9 maja Dzień Zwycięstwa. Dane o kwotach opublikowano na portalu o przetargach publicznych.

(YAY Foto)

Z opublikowane ogłoszenia o przetargu wynika, że do rozpędzania chmur potrzebnych będzie dziesięć samolotów, wykonujących loty przez co najmniej cztery godziny. Oczekiwana jakość wykonania usługi to "poprawa warunków pogodowych w Moskwie w postaci wykluczenia lub zmniejszenia opadów" - zapowiedziano w ogłoszeniu.

Niebo nad Moskwą ma zostać oczyszczone przed czterema świętami: prócz 1 i 9 maja także przed Dniem Rosji, świętem państwowym obchodzonym 12 czerwca oraz przed dniem miasta 7 września. W dzień miasta w Moskwie zwykle odbywają się imprezy publiczne i festyny.

Media w Rosji przypominają w piątek, że w 2018 roku stołeczne władze przeznaczyły na rozpędzanie chmur 400,3 mln rubli (obecnie - 6,09 mln USD); 100 mln rubli (obecnie - 1,5 mln USD) kosztowało rozpędzenie chmur przed 9 maja. W Dniu Zwycięstwa, podczas defilady wojskowej na Placu Czerwonym, mieszkańcy Moskwy masowo wylegają na ulice, by oglądać przejazd sprzętu wojskowego, odbywa się wiele okolicznościowych imprez, a bulwary i parki w Moskwie zapełnione są - przy ładnej pogodzie - do wieczora.

Kosztowne rozpędzanie chmur nie zawsze jest skuteczne. 9 maja 2017 roku z powodu złej pogody trzeba było odwołać część lotniczą defilady wojskowej. Zbyt niski pułap chmur uniemożliwił bezpieczny przelot samolotów i śmigłowców i choć maszyny wojskowe wyleciały do punktu zbiórki, to w jej trakcie nakazano im powrót do baz.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ cyk/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 2 niepelnosprawny_org

lepiej zainwestowac w rozum, rozwijać kraj, bogacic zwyklych rsjan a nie wydawac na buble pieniadze podatnikow rosyjskich, z tej taniejacej ropy to panu putinowi przystawia noz do gardla, gdy protesty beda sie wzmagac, bieda, inflacja, albo porzzadek zrobi, albo nowy reżim rozpocznie (co tez by bylo po myśli reszty planow i jego wrogow usa i calego zachodu)...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 14 lightning_network

oczywiście delikatnie "domglić" jakiś teren w razie potrzeby - się nijak nie da :)

! Odpowiedz
3 13 ajwaj

Zawsze to taniej (materialnie i prestizowo, spolecznie itd.) niz odwolac impreze.

A chinscy przyjaciele wystrzela-zrobia parasol z folii metalowej w kosmosie, da on swiatlo mocniejsze od ksiezyca. Odbije swiatlo slonca w nocy. Oszczedza na oswietleniu ulic i infrastrukturze tego oswietlenia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil