Morawiecki: chcemy podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego

2019-09-10 15:33
publikacja
2019-09-10 15:33

Zamierzamy podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładzie przetwórstwa owocowo-warzywnego Agros Nova w Łowiczu (Łódzkie).

/ fot. Ints Kalnins / Reuters

Szef rządu zwiedził we wtorek nową halę produkcyjną łowickiej fabryki Agros Nova. To wiodący producent branży spożywczej w Polsce, produkujący m.in. dżemy, warzywa i owoce w puszkach, słoikach oraz mrożone i soki.

"Gratuluję i cieszę się, że mamy przykłady takich polskich firm, które (...) są już czempionami środkowo-europejskimi, a stają się czempionami europejskimi. To wielki sukces ostatnich 30 lat. Gratuluję, że udało się zbudować firmę, która konkuruje z najlepszymi i największymi na świecie" – mówił Morawiecki.

W swoim przemówieniu premier m.in. zachęcał przedsiębiorców, menedżerów i inżynierów do wprowadzania innowacyjności. "Wyższa innowacyjność jest w waszym interesie,(...), pracownik dobrze opłacany, przeszkolony jest w waszym interesie. Oby takich linii technologicznych, też w mniejszych firmach – oby było ich jak najwięcej. Bo one są w naszym interesie (...) Bo chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy zarabiali jak najwyższe marże, eksportując na całą Europę i cały świat" – mówił.

Zaznaczył również, że model rozwoju gospodarczego oparty o tanią pracę nie jest tym, który pozwoli dogonić najlepszych w Europie i świecie. Wskazał, że dobrą drogą, by tego dokonać jest połączenie ulg dla małych i średnich firm z dbałością o pracownika, "To jest ta filozofa, którą chcemy zaszczepić jeszcze mocniej w modele biznesowe naszych kochanych przedsiębiorców" przekonywał Morawiecki.

Jak zapewnił, rząd tworzy coraz lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i rozwoju. Wśród nich wymienił, m.in. Konstytucję Biznesu, która - jak wskazał szef rządu - zwalania 6 mln pracowników ze szkoleń BHP i utrzymuje je tam, gdzie są one rzeczywiście potrzebne oraz wdraża rozwiązania cyfrowe w przechowywaniu dokumentów.

Z kolei w finansowym wymiarze zmian premier wskazał na zmniejszenie podatku CIT z 19 do 9 proc., który objął 93 proc. płacących ten podatek.

"Przyjeżdżają do nas przedsiębiorcy z innych krajów UE. Tu zakładają swoje firmy dlatego, że jest podatek na tak niskim poziomie. To jest realna korzyść, ponad 1 mld zł. Ale również to tzw. mała działalność gospodarcza, czy rozbiegówka, dzięki której firmy w ogóle nie muszą płacić ZUS przez pierwsze sześć miesięcy. Dajemy ten oddech na rozkręcenie firmy, a potem dwa lata 30 proc. wartości składki ZUS" – zaznaczył.

Premier poinformował, że z kierownictwem zakładu rozmawiał m.in. o tym, jak usprawnić kontakty na linii urząd skarbowy-przedsiębiorca.

"To są pomysły na przyszłość, ale już teraz to, co obiecałem zostanie wdrożone - mianowicie zwiększenie obrotów firm, które będą mogły się rozliczać z fiskusem poprzez ryczałt. Ten ryczałt jest na różnym poziomie (...) w zależności od branży" - powiedział Morawiecki. Wyjaśnił, że wynosi od 2 proc., poprzez 3 proc. stawkę, 5 proc., 8,5 proc. "Są też branże, które są bardzo rentowne i wtedy ryczałt jest trochę wyższy" - dodał.

Podkreślił, że ryczałt jest bardzo korzystny - wystarczy prowadzić księgę rejestru przychodów, księgę środków trwałych, nie trzeba składać wszystkich faktur kosztowych. "Zwiększamy ten pułap z 250 tys. euro (obrotów - PAP), czyli powyżej miliona złotych obrotów rocznie, do już wkrótce miliona euro, a z zamiarem powiększenia tego do dwóch milionów euro" - zapowiedział Morawiecki.

Wyjaśnił, że to będzie ponad 9 mln złotych obrotów, co oznacza, że nowe rozwiązanie obejmie powyżej 90 proc. potencjalnych jego beneficjentów, którzy mogą być zainteresowani tego typu uproszczonym rozliczeniem.

"Koszt dla budżetu jest. Przekracza znacznie to, co dodatkowo (...) państwo, jako mali przedsiębiorcy musielibyście wydać na wynagrodzenia pracowników w związku z podniesieniem płacy minimalnej" - przyznał szef rządu.

Poinformował też, że od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. 3000 zł, jeżeli - jak dodał - "wyborcy powierzą nam misję kontynuacji rządu".

"Dla niektórych płaca minimalna, którą parę dni temu zaproponowaliśmy jest zaskoczeniem, ale wierzę głęboko, że ona będzie dobrą inwestycją. Dobrze opłacany pracownik z dodatkowymi umiejętnościami opłaci się przedsiębiorcom, a tym którym będzie trudno to zaakomodować, zaproponowaliśmy ryczałt, mały CIT i ZUS od dochodu. To spójna koncepcja gospodarcza, inna niż do tej pory, ale taka, która dobrze przysłuży Polsce. Polsce dbającej o dobrobyt wszystkich i dogonienie państw zachodnich" – podsumował Morawiecki.

Szef rządu zachęcał także do powrotu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicą. Zapewnił, że obecnie w kraju jest dużo łatwiej o znalezienie miejsca pracy oraz prowadzenie działalności gospodarczej.

Po wizycie w fabryce premier pojechał do Łęczycy, gdzie na placu Kościuszki spotkał się z mieszkańcami tego miasta. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
carlito1
A tu jeszcze ciekawe cyt. "Szef rządu zachęcał także do powrotu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicą. Zapewnił, że obecnie w kraju jest dużo łatwiej o znalezienie miejsca pracy oraz prowadzenie działalności gospodarczej."

Tak to prawda... w Polsce jest masa pracy za najniższą krajową plus.
A tu jeszcze ciekawe cyt. "Szef rządu zachęcał także do powrotu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicą. Zapewnił, że obecnie w kraju jest dużo łatwiej o znalezienie miejsca pracy oraz prowadzenie działalności gospodarczej."

Tak to prawda... w Polsce jest masa pracy za najniższą krajową plus....
A co do firm to odradzam prowadzenie działalności w Polsce...... Porąbane przepisy, interpretacje wg. widzimisię.... Kontrole, kary. biurokracja. podatki, ZUSy...... inwigilacja.

Przedsiębiorca -= złodziej
carlito1
W celu faktycznego uproszczenia i pomocy przedsiębiorcą należy jeszcze zwiększyć np. do 1 miliona zł zwolnienie podmiotowe z VAT!!!! bo to Vat jest najdurniejszym i najbardziej skomplikowanym podatkiem i dla wielu było by to ułatwienie i mniej biurokracji i kosztów...
Skończyło by się też kręcenie bo na samym ryczałcie
W celu faktycznego uproszczenia i pomocy przedsiębiorcą należy jeszcze zwiększyć np. do 1 miliona zł zwolnienie podmiotowe z VAT!!!! bo to Vat jest najdurniejszym i najbardziej skomplikowanym podatkiem i dla wielu było by to ułatwienie i mniej biurokracji i kosztów...
Skończyło by się też kręcenie bo na samym ryczałcie bez VAT to nic nie ukręcisz... dlaczego??? BO JEST CHOLERNIE PROSTY... W mętnej wodzie gówno pływa,.
urwis1234
Przecież ten ciućmok oszukuje ludzi, ponieważ prawie wszyscy mali przedsiębiorcy prowadzą działalności opłacając podatek PIT, a CIT jest dla spółek, które mimo tego, że zapłacą podatek od zusku 9% to żeby wlaściciel zobaczyl choćby 1 PLN musi albo wziąć pensję jako np. prezes, albo członek zarządu i zaplaci Przecież ten ciućmok oszukuje ludzi, ponieważ prawie wszyscy mali przedsiębiorcy prowadzą działalności opłacając podatek PIT, a CIT jest dla spółek, które mimo tego, że zapłacą podatek od zusku 9% to żeby wlaściciel zobaczyl choćby 1 PLN musi albo wziąć pensję jako np. prezes, albo członek zarządu i zaplaci wtedy podatki wedle progów podatkowych od 17 procent, lub móe wypłacić sobie dywidendę, dlatego prawie wszystkie mniejsze firmy płacą 19 procent PIT, tymczasem obniżka CIT jest już tylko dla dużych podmiotów. To jest praktycznie martwy podatek w sektorze małych firm
karbinadel
Pan premier chyba zapomniał, że przede wszystkim trzeba prowadzić coraz bardziej skomplikowaną ewidencję VAT - a tu limit jest niziutki (40.000 €). Prawdziwym ułatwieniem dla firm byłoby zrównanie limitu ryczałtu i limitu VAT. Samo podniesienie ryczałtu to kolejna ściema dla elektoratu przewodniej siły narodu
dwam
propozycja dalszych argumentów dla premiera dlaczego ryczałt jest korzystny gdy planowane są mocne wzrosty kosztów w działalnosci gospodarczej np wydatki z zatrudnieniem lub inwestują może ktoś to zrozumie...:

W przypadku firm którzy mają duże wydatki kosztowe na zakupy lub inwestycje w celu uzyskania przychodu,
propozycja dalszych argumentów dla premiera dlaczego ryczałt jest korzystny gdy planowane są mocne wzrosty kosztów w działalnosci gospodarczej np wydatki z zatrudnieniem lub inwestują może ktoś to zrozumie...:

W przypadku firm którzy mają duże wydatki kosztowe na zakupy lub inwestycje w celu uzyskania przychodu, ryczałt jest opłacalny. Szczególnie korzystny jest być dla firm, które osiągają niewielki zysk, a ponoszą spore straty. Firmy, które są narażone na straty również powinny wybrać ryczałtową formę opodatkowania. Należy pamiętać że podatek musimy zapłacić nawet w przypadku strat. Ryczałt jest korzystny też dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników, ponieważ nie można uwzględnić kosztów związanych zatrudnieniem, m.in. pensja, ZUS.
dwam
Są też branże, które są bardzo rentowne i wtedy ryczałt jest trochę wyższy" krepował się premier powiedzieć ze sa tez stawki ryczałtu od przychodu : 17 % 20 % 10%
i tak stawka ryczałtu od przychodów 10% jest korzystna gdy rentownośc przekracza 20 % tzn gdy zysk wynosi minmum 20 % przy mniejszej rentowności
Są też branże, które są bardzo rentowne i wtedy ryczałt jest trochę wyższy" krepował się premier powiedzieć ze sa tez stawki ryczałtu od przychodu : 17 % 20 % 10%
i tak stawka ryczałtu od przychodów 10% jest korzystna gdy rentownośc przekracza 20 % tzn gdy zysk wynosi minmum 20 % przy mniejszej rentowności opłaca się kp ir i podatek 19% od zysku...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki