REKLAMA

Morawiecki: Wychodzimy z pandemii powoli, poobijani, ale niepokonani

2021-03-08 12:41, akt.2021-03-08 13:00
publikacja
2021-03-08 12:41
aktualizacja
2021-03-08 13:00
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Wychodzimy z pandemii powoli, poobijani, ale niepokonani; to ważne, że udało nam się w ogromnej większości przedsiębiorstw zachować, utrzymać, a nawet rozwinąć miejsca pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Tarnowskich Górach.

Szef rządu podczas wystąpienia zwracał uwagę, że sytuacja gospodarcza na całym świecie jest trudna. "Wychodzimy z tej pandemii powoli, poobijani, ale niepokonani. To jest też ważne, żeby wiedzieć, że udało nam się w ogromnej większości przedsiębiorstw zachować, utrzymać, a nawet rozwinąć miejsca pracy. To jest rzecz, na której nam najbardziej zależało" - mówił Morawiecki podczas wizyty w firmie Chemet.

W tym kontekście wskazał, że firma, którą odwiedza zatrudnia kolejnych pracowników. "I tu i zresztą we Francji, bo polska firma kupiła firmę we Francji, swojego konkurenta, który był w trudnej sytuacji. To pokazuje, że w trudnym roku pandemii, przedsiębiorstwa potrafią realizować swoją strategię" - mówił.

Premier zwracał też uwagę na dane prezentowane przez KE dotyczące m.in. finansów publicznych czy długu publicznego i - jak wskazał - jesteśmy przez Komisję Europejską pokazywani w zestawieniu na pierwszym miejscu. "Cieszę się z tego, bo to stało się po roku, w którym zainwestowaliśmy w polskie miejsca pracy i dla polskich przedsiębiorców ok. 200 mld zł. Bez naprawy finansów publicznych nie byłoby to możliwe" - zaznaczył.

Morawiecki: Mamy najniższe bezrobocie w UE, wynosi 3,1 proc.

Mamy najniższe bezrobocie w UE, tj. na poziomie 3,1 proc. oraz jedną z najniższych recesji na poziomie 2,7 proc. PKB; w państwach europejskich, z którymi konkurujemy, spadek PKB sięga nawet powyżej 10 proc. - powiedział w poniedziałek w Tarnowskich Górach (woj. śląskie) premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że według najnowszych danych Polska ma jedną z najpłytszych recesji w Europie, tj. na poziomie 2,7 proc. PKB. "Tymczasem państwa z którymi konkurujemy, podobnej wielkości, większe od nas, jak Hiszpania, Francja, Włochy, to spadek PKB o blisko 10 proc., a w Hiszpanii nawet powyżej 10 proc." - mówił Morawiecki.

Dodał, że w Polsce udało się obronić w ogromnej większości miejsca pracy z różnych branż. "I najlepszym dowodem na to jest również ostatni ranking pokazany przez Urząd Statystyczny KE, przez Eurostat, gdzie Polska jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik bezrobocia na poziomie 3,1 proc., mamy najniższe bezrobocie w UE" - podkreślił premier.

Gratulował też przedsiębiorcom takim jak firma Chemet S.A., która w trudnych okolicznościach dokonała ekspansji międzynarodowej. "To jest nie tylko duma z polskiej gospodarki i przedsiębiorców, ale to też oznacza realny przypływ gotówki w dalszej perspektywie do Polski. Polski eksport usług, towarów, to jest repatriacja kapitału do Polski, to jest przypływ kapitału do Polski" - mówił szef rządu.

"To jest element strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i to we wzmocnionym układzie kapitałowym, finansowym, inwestycyjnym, biznesowym będzie również zasadniczą częścią Nowego Polskiego Ładu" - podkreślił premier.

autor: Rafał Białkowski, Krzysztof Konopka

rbk/ kon/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (24)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenon_czosnek
Skoro skasowaliście mój bezpośredni koment. To napisze tak: nie dość, że śniegowy, to jeszcze kapuściany.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mrbeast
Przez weekend pokonaliśmy 3 falę? Panie Morawiecki, kiedy normalny Polak będzie mógł nabyc szczepionkę na COVID19 w aptece i się zaszczepić?
trollmaster
Mam nadzieję, że najbardziej poobijane wyjdą wasze parszywe, obludne ryje.
langdon25
Wg Morawieckiego od Grunwaldu jesteśmy niepokonani i żaden covid tego nie zmieni, nawet porażka 1:27 Smutnej Beaty.
jes
Niepokonani !!! Ale z kościelnymi działkami, milionami za respiratory widmo, lewe maseczki wożone z Chin, gdzie z Antonowa znikło połowa ładunku (przywiezione gratis dla firm pro-pisowskich).
Ale może towarzyszu i na was przyjdzie kiedyś sprawiedliwość.
forfun
ten znowu swoje.
pluć w twarz to powie że pada
harrytracz
Kłamstwo 7: "zainwestowaliśmy w polskie miejsca pracy i dla polskich przedsiębiorców ok. 200 mld zł" te zacne 5 tyś zł i dopłata do postojowego to nie jest inwestycja. Niech premier douczy się co to jest inwestowanie z definicji. A te 200 mld to raczej przypomina branie kredytu na wizytę w kasynie niż inwestowanie.Kłamstwo 7: "zainwestowaliśmy w polskie miejsca pracy i dla polskich przedsiębiorców ok. 200 mld zł" te zacne 5 tyś zł i dopłata do postojowego to nie jest inwestycja. Niech premier douczy się co to jest inwestowanie z definicji. A te 200 mld to raczej przypomina branie kredytu na wizytę w kasynie niż inwestowanie. Narżneliście długu pod pretekstem lockdownu który sami wprowadziliście, dotujecie przedsiębiorstwa śmiesznymi kwotami a jednocześnie nie pozwalacie im pracować ! to jest palenie pieniędzy i to z kredytu!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki