REKLAMA

Moody's nie dokonał aktualizacji ratingu Polski

2020-03-13 22:39
publikacja
2020-03-13 22:39

Agencja Moody's nie dokonała w piątek 13 marca aktualizacji oceny kredytowej Polski. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.

/ fot. Amir Cohen / FORUM

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Wśródł głównych agencji najbliższy przegląd ratingu Polski Fitch zaplanował na 27 marca, a S&P na 10 kwietnia.

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- (p. stabilna) A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-
źródło: Bankier.pl

W październiku Moody's także nie wydał komunikatu ws. naszego ratingu, pojawiła się jednak nota podsumowująca ocenę sytuacji gospodarczej nad Wisłą. Nie zabrakło także wątków politycznych, które rozpalają emocje od 2016 r., kiedy agencja S&P jako pierwsza w historii obniżyła rating Polski, powołując się m.in. na obawy związane ze sposobem sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

W obszarze gospodarczym, agencja zwróciła uwagę na deficyt strukturalny (uwzględniający cykliczność w gospodarce), który według jej prognoz wyniósłby w 2020 r. 3 proc. i to nawet bez dodatkowych wydatków budżetowych (jak 13. emerytura, która ostatecznie weszła w życie).

Agencja zapowiedziała, że może podwyższyć rating Polski, jeżeli doszłoby do konsolidacji fiskalnej, skutkującej znacznym obniżeniem strukturalnego deficytu budżetowego lub odwrócone zostałyby zmiany, które osłabiają - w ocenie agencji - ramy instytucjonalne kraju.

Obniżka ratingu mogłaby natomiast mieć miejsce w przypadku: znacznego pogorszenia się pozycji fiskalnej Polski i/lub przy perspektywie niższego, bardziej zmiennego wzrostu, na przykład w konsekwencji szoku dla klimatu inwestycyjnego; braku postępu w reformach strukturalnych, które odstraszałyby bezpośrednie inwestycje zagraniczne, co negatywnie wpływałoby na wzrost gospodarczy, w kontekście niesprzyjającej demografii oraz niższej dostępności środków UE.

tus/ tj/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Brawa dla Polski i polskiego rządu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki