REKLAMA

Mocny wzrost cen srebra

2019-07-17 21:50
publikacja
2019-07-17 21:50
YAY Foto

Przez ostatnie cztery sesje dolarowe notowania srebra poszły w górę o ponad 5% i osiągnęły najwyższy poziom od lutego. Czy to sygnał, że inwestorzy przeprosili się z niechcianym ostatnio białym metalem?

W środę wieczorem kurs srebra przekroczył poziom 16 dolarów za uncję, co jest najwyższą wartością od pięciu miesięcy. O 21:48 uncja białego metalu była wyceniana na 15,99 USD, czyli o 2,6% wyżej niż dzień wcześniej.

/ Bankier.pl

Na rynku jest wiele tłumaczeń dla tego „srebrnego wystrzału”. Bardzo prawdopodobne, że katalizatorem ostatnich wzrostów cen srebra jest sytuacja na rynku złota, które w środę drożało o 1,3%, umacniając się powyżej arcyważnego poziomu 1400 USD za uncję.

A nawet początkujący inwestor na rynku metali szlachetnych wie, że nie ma hossy na złocie bez silnej zwyżki notowań srebra. Zwłaszcza że srebro w ostatnim czasie stało się wręcz dramatycznie tanie w relacji do złota. Miesiąc temu pisaliśmy, że „nikt nie chce taniego srebra”  - parytet cen złota w relacji do srebra sięgnął 93, czyli najwyższego poziomu od 26 lat.

- Uważam, że ludzie zaczynają łapać fakt, że ten rynek jest w trendzie rosnącym przy – jak sądzę – srebrze ekstremalnie niedowartościowanym względem złota. I że na rynku srebra zaczynamy dostrzegać popyt ze strony inwestorów detalicznych – powiedział Peter Hug z Kitco Metals.

Spekulacja srebrem to jednak zabawa tylko dla doświadczonych inwestorów. Ceny białego metalu są zwykle bardziej zmienne od cen złota. Gdy królewski metal drożeje, srebro zwykle zyskuje jeszcze więcej. Ale gdy złoto traci, to spadki cen srebra bywają bardzo bolesne.

W przeliczeniu na polską walutę uncja srebra kosztuje obecnie ok. 60,60 zł. To o pięć złotych na uncji więcej niż pod koniec maja. Jednakże w polskich warunkach inwestowanie (nie mówiąc już o krótkoterminowej spekulacji!) w srebro fizyczne jest mocno nieatrakcyjne za sprawą zabójczej, 23-procentowej stawki VAT, jakim objęty jest biały metal. Natomiast złoto inwestycyjne jest w Polsce i w całej Unii Europejskiej zwolnione z VAT-u.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
atomm
spokojnie można kupić certyfikaty na srebro na GPW bez żadnego VAT
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sztos1
jaja sobie robisz . 23% VAT to podstawowy problem Twoje wyliczenia są " fantastyczne " . CA 20% W GÓRĘ i jesteś na ZERO . Zrób teraz 20% w dół .
kolumb1234
przy tym parytecie to srebro jest tanie czy złoto drogie oto pytanie łot analityk
3morza
Wg. WGC biorąc pod uwagę koszt wydobycia złota AISC + oczekiwany zwrot spółek wydobywczych na poziomie 15 proc., złoto powinno kosztować 1500 usd... Jakiś rok temu.
loosac odpowiada 3morza
On jeszcze zapomnial o bandyckim poziomie spreadu jaki sobie mennice robia.
3morza odpowiada loosac
A jaki bandycki spread sobie robią sklepy spożywcze! Kilogram mąki 2 zł, a chleb 3 zł!
old_x
To banksterzy "narzucili" VAT na srebro, by nie stało się walutą. Byśmy nie mogli zabezpieczać swojej przyszłości i wolności.
open_mind
A stara kopalnia złota w Nevadzie wygląda tak https://www.youtube.com/watch?v=N_aLzyK8BnI

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki