REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące amantadyny

2021-12-08 17:57
publikacja
2021-12-08 17:57
Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące amantadyny
Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące amantadyny
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Ograniczamy dostępność amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania – powiedział PAP w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W opublikowanym w środę obwieszczeniu resortu podano, że od 10 grudnia ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) zostanie ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

Wskazano też, że Viregyt-K, może być ordynowany i wydawany wyłącznie w następujących wskazaniach objętych refundacją: choroba i zespół Parkinsona oraz dyskineza późna u osób dorosłych - leczenie.

Rzecznik resortu pytany przez PAP o uzasadnienie tych działań wyjaśnił, że chodzi o ograniczenie dostępności amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania.

"Chcemy w pełni zabezpieczyć produkt dla pacjentów ze wskazaniami, czyli chorobą Parkinsona i dyskinezą późną u osób dorosłych. Niestety w ostatnim czasie, zbyt dużo tego produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi" – dodał.

W związku z potrzebą leczenia COVID-19 i brakiem leków o znanej skuteczności, od początku pandemii lekarze i naukowcy próbują wykorzystać istniejące leki na inne choroby, jednym z kandydatów jest amantadyna.

Ministerstwo Zdrowia informowało w ostatnich dniach, że badania kliniczne nad amantadyną prowadzone są obecnie w Polsce przez dwa podmioty - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

"Na ten moment badania nie potwierdzają skuteczności leku. Jednocześnie przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów" – mówił w poniedziałek PAP Andrusiewicz. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
bogi71
Chciałem zauważyć, że ograniczenia dotyczą jednej postaci amantadyny - chlorowodorku amatadyny znanego pod nazwą Viregyt K. Na szczęście istnieje jeszcze inna postać - siarczan amantadyny pod nazwą Amantix, a nie został on wymieniony przez MZ. Może dlatego, że nie jest refundowany? A skoro nie jest wymieniony, to znaczy,Chciałem zauważyć, że ograniczenia dotyczą jednej postaci amantadyny - chlorowodorku amatadyny znanego pod nazwą Viregyt K. Na szczęście istnieje jeszcze inna postać - siarczan amantadyny pod nazwą Amantix, a nie został on wymieniony przez MZ. Może dlatego, że nie jest refundowany? A skoro nie jest wymieniony, to znaczy, że można go kupować na kilogramy. Prawda?.
carlito1
Noo ale znam dwa przypadki tego niby kowida czy tam jakiejś tego typu choroby i to faktycznie ludziom pomogło
andiauae
Odwrotnie panie Andusiewicz. To Amantadyna dziala (dr BODNAR) a wasze koszerne szczepionki NIE. Ten preparat genetyczny przed niczym nie chroni a przeciwnie szkodzi. Te preparaty zabijaja (w USA juz oficjalnie ok 20 tys osob - VAERS , a w Europie prawie 30 tys.EMA - EUDRA VIGILANCE) i powoduje horrendalne skutki uboczne ( w USA Odwrotnie panie Andusiewicz. To Amantadyna dziala (dr BODNAR) a wasze koszerne szczepionki NIE. Ten preparat genetyczny przed niczym nie chroni a przeciwnie szkodzi. Te preparaty zabijaja (w USA juz oficjalnie ok 20 tys osob - VAERS , a w Europie prawie 30 tys.EMA - EUDRA VIGILANCE) i powoduje horrendalne skutki uboczne ( w USA ok 1 miliona, a Europie 3 mln przypadkow innych skutkow ubocznych sprawiajacych, ze zycie tych osob stalo sie fizycznie i psychicznie nie do zniesienia) - zobacz link na koncu tego wpisu. Wiemy i widzielismy juz w wielu relacjach mediow spolecznosciowych, ze zginelo juz ok 250 mlodych sportowcow na swiecie w czasie treningow lub meczow. Poprzednio, rocznie takie wydarzenia to 2-3 przypadki . Andrusiewicz wykonuje koszerne polecenia tego rzadu i klamie. Tak naprawde to nawoluje do przyjmowania tych preparatow mRNA . Ja olewam sugestie czy nakazy szczepionkowe pochodzace z centrum syjonizmu i koszernej hucpy. https://medicalkidnap.com/2021/11/15/29934-deaths-2804900-injuries-following-covid-shots-in-european-database-of-adverse-reactions-corporate-journalists-have-pericarditis-after-pfizer-shots/
iluminata
Mafia medyczna nie znosi leków.
Sprzedawane mają być tylko substancje nie leczące w myśl zasady:
Pacjent wyleczony to klient stracony!
siema123
Leki tylko dla aptekarza. Nie może być tak że aptekarz uczy się tyle lat i nie może wydawać leków. Byle barachło przyjdzie prosto z ulicy po przeczytaniu w wyszukiwarce czego potrzebuje i czegoś chce. Leki może wydawać tylko aptekarz po wieloletnim szkoleniu z czytania recept ustalanych na podstawie decyzji posła, Poseł Leki tylko dla aptekarza. Nie może być tak że aptekarz uczy się tyle lat i nie może wydawać leków. Byle barachło przyjdzie prosto z ulicy po przeczytaniu w wyszukiwarce czego potrzebuje i czegoś chce. Leki może wydawać tylko aptekarz po wieloletnim szkoleniu z czytania recept ustalanych na podstawie decyzji posła, Poseł wie najlepiej jak ludzie mają się leczyć i które leki aptekarz może wydawać a których nie może wydawać.
bhaha
leci już do nas na kontrole szczepionkową pan Leonard
i 12 grudnia się okażę kto z rządu tak naprawdę się zasczepił
bhahaha
taki-ktos-jak-ja
Ostatnio Pospieszalski, Dorota Łosiewicz ze znanych dziennikarzy leczyli się amantadyną. Dla zwykłych ludzi już nie będzie. Bandyci.
djnsd
Ja wyleczylem amantadyną tą ich wymyśloną chorobe. Oni wiedzą ze to dziala i zabierają działający lek własnemu narodowi żeby wcisnąć mu zabójcze szczypawki. Oni wszyscy powinni iść pod trybunał stanu a w zasadzie powinniśmy im zrobić tu Bukareszt. To jest niewyobrazalny skandal.
taki-ktos-jak-ja
We wskazaniach oprócz Parkinsona jest też grypa typu A. Dlaczego nie można kupić do leczenia grypy? Za portalem medycznym mp.pl wskazania: Zakażenia wirusem grypy typu A (chlorowodorek amantadyny).
xiven
jak tak ją chowają to zapewne działa

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki