REKLAMA

Kraska: Po 43 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 16 tys. NOP-ów

2021-12-08 16:33
publikacja
2021-12-08 16:33
Kraska: Po 43 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 16 tys. NOP-ów
Kraska: Po 43 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 16 tys. NOP-ów
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Po podaniu ponad 43 mln szczepionek przeciw COVID-19 odnotowano 16 tys. niepożądanych odczynów, z czego potwierdzonych i zweryfikowanych 13 tys. – poinformował w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Podał, że procentowano najwięcej jest odczynów łagodnych - 85,1 proc. Poważne stanowią 11,5 proc., zaś ciężkie – 3,4 proc.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych.

"Wiele pytań padło o skalę odczynów. Przytoczę tę statystykę niepożądanych odczynów poszczepiennych, według stanu na drugiego grudnia tego roku. Do tego dnia tych niepożądanych odczynów poszczepiennych w skali kraju było 16 349, z tego potwierdzonych już i zweryfikowanych było 13 276" – przekazał Kraska. 421 niepożądanych odczynów, jako kontynuował, skończyło się hospitalizacją.

"W tych danych, które otrzymaliśmy 103 osoby trafiły i zakończyły leczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć. 78 przypadków zanotowano wstrząsu anafilaktycznego, z czego 22 pacjentów było hospitalizowanych, a 13 trafiło do szpitalnego oddziału ratunkowego" – wyliczył wiceminister.

"Jeśli spojrzymy na zgony - to co jest ważne i często podnoszone, że szczepienia mogą powodować śmierć - to mamy stwierdzone 33 przypadki śmierci, mające zbieżność czasową z wykonaniem szczepienia, czyli w ostępie 14 dni po podaniu szczepienia. Nie ma żadnego potwierdzonego zgonu, który miałby mieć związek z wykonanym szczepieniem" – podkreślił.

Kraska przypominał, że niepożądane odczyny poszczepienne dzielą się na trzy kategorie – łagodne, poważne i ciężkie. Procentowano najwięcej jest tych odczynów łagodnych - 85,1 proc., poważnych – 11,5 proc., zaś ciężkich – 3,4 proc.

"To pokazuje, jak bezpieczne są szczepionki. Wykonano wiele milionów, ponad 43 mln, szczepień. Te szczepienia są bardzo bezpieczne i skuteczne" – akcentował. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
3456
przyczepi sobie do klapy marynarki znaczek flagi narodową i wielki patriota zasłużony dla narodu polskiego, a głupole płacą podatki .
natalyn
Poziom odklejenia Pana jest niebezpieczny.

Połowa zgłaszanych odczynów nie jest uznawana i powiązana ze szczep*ieniem. Więc te 16 tys. trzeba pomnożyć co najmniej razy 2.
3456
dobrze wiedzą że takich zgonów było cała masa , nie ma sensu nawet pisać o tym szkoda czasu.
pirat125
SŁUGUSIE GLOBALISTÓW - WYPAD Z POLSKI - MORDERCO NARODU POLSKIEGO
taki-ktos-jak-ja
A ile nie zgłoszono? Lekko licząc, ze 100 razy tyle.
franek_bez_franka2
Buhaha. Z powagą na twarzy to tylko czubeczek góry lodowej między 1, a 2%. Ciekawe co spowodowało w odstępie 1 dnia śmierć 2 studentów AWF we Wrocławiu- Joanna Krudys i Dawid Akuła. Nie wiem do końca czy to prawda bo już nie mogę dalej zweryfikować, lecz widziałem zrzut postu zrozpaczonej matki jakoby obowiązkowy Buhaha. Z powagą na twarzy to tylko czubeczek góry lodowej między 1, a 2%. Ciekawe co spowodowało w odstępie 1 dnia śmierć 2 studentów AWF we Wrocławiu- Joanna Krudys i Dawid Akuła. Nie wiem do końca czy to prawda bo już nie mogę dalej zweryfikować, lecz widziałem zrzut postu zrozpaczonej matki jakoby obowiązkowy szczyp zabił jej 21 letniego syna - Dawid Akuła.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki