Miał tłumaczyć, okradał konta bankowe Polaków

Program na Adroida - Word Translator - miał tłumaczyć teksty, ale w rzeczywistości wykradał dane do logowania z aplikacji mobilnych polskich banków – podała firma Eset. Pobrało go ponad 10 tys. osób, z czego 40 proc. stanowili nasi krajanie.

Program tuż po pobraniu sprawdzał, czy w telefonie znajdują się bankowe aplikacje mobilne. Jeśli tak, pobierał specjalny dodatek, dzięki któremu jego działanie pozostawało niezauważalne. Kiedy użytkownik spróbował się zalogować, aplikacja wyświetlała niewidzialną nakładkę, która przechwytywała hasło i login.

(YAY Foto)

Znajdujący się w programie do tłumaczenia wirus Android/Spy.Banker.AKT przechwytywał również wiadomości SMS, zawierające jednorazowe kody poświadczające transakcje internetowe, dając cybeprzestępcy możliwość przelania pieniędzy na dowolne konto bankowe bez wiedzy użytkownika.

Program został pobrany 10 tys. razy ze sklepu Google Play. Za połowę pobrań odpowiadali mieszkańcy Czech, kolejne 40 proc. to mieszkańcy Polski, 5 proc. Włosi, a kolejne 5 proc. mieszkańcy Meksyku i Australii.

Żeby w przyszłości nie dać się nabrać na podobne oszustwo, warto sprawdzać oceny i komentarze użytkowników. Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w Eset, radzi, by zwracać uwagę na nadawane aplikacji uprawnienia – czerwona lampka powinna się nam zaświecić w sytuacji, gdy prosta aplikacja, np. latarka, wymaga dostępu do wiadomości SMS.

WB

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 czytacz

Nie bardzo rozumiem.To dlaczego banki nie przeciwdziałają temu?

! Odpowiedz
16 3 surow

To kolejny + dla IPhona i IOS. Ja wiem ze trochę przepłacam za sprzęt ale w AppStore takie rzeczy są niemożliwe ponieważ ktoś testuje aplikacje zanim się tam znajda.

! Odpowiedz
0 7 zenonn

Az dasz się zaskoczyć. Prowokator?

"Aplikacja z App Store okradała użytkowników iPhone’ów
Wystarczyła chwila nieuwagi, żeby niewinna z pozoru aplikacja pobrała sobie z konta użytkownika niemal 500 zł."

Najsłabszym ogniwem jest człowiek.
Teraz może być głupkiem, nauka matematyki zbędna, bo za trudna.
Banki na każdym kroku ostrzegają przed bankowaniem telefonem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 glos_rozsadku

dlatego ja mam telefon bez żadnego androida, taki na guziki.

! Odpowiedz
1 12 karbinadel

Ja mam smartfona, ale nie używam w nim aplikacji bankowej.

! Odpowiedz
1 0 czytacz

ale teraz już nie robia takich telefonów!

! Odpowiedz
3 19 londonern

Sklep Google gdzie nikt niczego nie sprawdza. Ciekawe ile takich aplikacji wciaz tam jest i okrada klientow. No ale to Android style, co sie dziwic.

! Odpowiedz
18 2 rumuns

Dlatego używam bezpiecznego iPhone!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne