REKLAMA

Mennica może jeszcze w '18 podpisać umowy dot. inwestycji w kopalnię złota w RPA

2018-10-29 14:18, akt.2018-10-29 15:03
publikacja
2018-10-29 14:18
aktualizacja
2018-10-29 15:03

Mennica Polska może jeszcze w 2018 roku podpisać umowy warunkowe dotyczące inwestycji w kopalnię złota w RPA. Spółka ma nadzieję na pozyskanie kolejnych kontraktów na medale i monety obiegowe w Tajlandii - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami i analitykami prezes Grzegorz Zambrzycki.

fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

"Jutro mamy radę nadzorczą, na którym projekt kopalni złota w RPA będziemy prezentować do wstępnej akceptacji(...) Po ewentualnej akceptacji będziemy przygotowywać ostateczne drafty umów. To będą umowy warunkowe, bo jest dużo warunków do wykonania przez właścicieli. Jeśli ta umowa będzie, to jeszcze w 2018 roku" - powiedział.

Dodał, że ze względu na wymagania prawne, maksymalny poziom zaangażowania w ten projekt wynosi 75 proc.

Zambrzycki ma nadzieję na pozyskanie przez Mennicę kolejnych kontraktów w Tajlandii.

"Przetargu na monety obiegowe w Tajlandii spodziewamy się w tym roku, ale realizacji na pewno w przyszłym roku i jeśli będą medale, to też na pewno realizacja w przyszłym roku" - powiedział.

W pierwszym półroczu ponad 250 mln zł przychodów Mennicy stanowiła sprzedaż 149 tys. złotych medali dla Ministerstwa Finansów Tajlandii. Łączna wartość kontraktu realizowanego w 2017 i 2018 roku wyniosła 86,9 mln USD.

W IV kw. wyniki deweloperki Mennicy zbliżone do III kw.

Mennica Polska spodziewa się, że w IV kwartale wyniki segmentu deweloperskiego będą zbliżone do osiągniętych w III kwartale 2018 roku dzięki sprzedaży mieszkań w Mennica Residence I - wynika z wypowiedzi prezesa spółki Grzegorza Zambrzyckiego.

"W trzecim kwartale rozpoznaliśmy w rachunku wyników sprzedaż 75 mieszkań w Mennica Residence I, a zatem zostało nam do rozpoznania w wynikach 48 mieszkań" - powiedział prezes na spotkaniu z dziennikarzami i analitykami.

"W czwartym kwartale w części deweloperskiej, spodziewamy się rozpoznać to, czego jeszcze nie ma (w wynikach - przyp. PAP), to pewnie będzie mniej więcej tak, jak w trzecim kwartale" - dodał.

W trzecim kwartale 2018 roku przychody segmentu deweloperskiego Mennicy wzrosły do 44,8 mln zł z 0,9 mln zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 18,5 mln zł wobec: -2,3 mln zł.

Prezes optymistycznie ocenia także perspektywy Mennicy w IV kwartale w segmencie menniczym, który sezonowo dla spółki jest zawsze dobry, ze względu na m.in. największe dostawy dla wschodnich odbiorców.

W trzecim kwartale 2018 roku przychody segmentu menniczego spadły do 87 mln zł ze 112,6 mln zł, a EBITDA zmniejszyła się do 4,1 mln zł z 9 mln zł. Agnieszka Pyszczek, dyrektor ds. finansowych Mennicy powiedziała, że spadek przychodów wynika przede wszystkim z mniejszej liczby realizowanych kontraktów na monety obiegowe.

Zambrzycki spodziewa się w ostatnim kwartale 2018 roku natomiast nieco gorszej kondycji segmentu płatności elektronicznych Mennicy.

"W IV kwartale będziemy dostawiać automaty w Warszawie, ale trochę czasu minie, zanim one zaczną generować przychody" - powiedział.

W trzecim kwartale przychody segmentu płatności elektronicznych zmniejszyły się do 68 mln zł z 80,3 mln zł, a EBITDA spadła do 3,2 mln zł z 3,8 mln zł.

Od początku 2017 r. Mennica Polska opiera swoją działalność na trzech filarach: produkcji menniczej, działalności deweloperskiej oraz płatnościach elektronicznych, czyli obsłudze systemów kart miejskich w polskich miastach.

Mennica Polska aktualnie prowadzi trzy projekty deweloperskie: „Mennica Residence", projekt przy ul. Jagiellońskiej oraz biurowiec "Mennica Legacy Tower".(PAP Biznes)

epo/ gor/

(PAP Biznes)

epo/ gor/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sel
Na dodatek kontrolują je już w całości murzyni , gotowi zarabiać , ale nie pracować, co najwyżej strajkować , ale do rozmycia kapitału pomysł bardzo dobry, coś jak słomiany Miś? ..
jendreka
Repolonizujemy całą Afrykę, jak Bóg da.
piotrpoznan
UWAGA kolejny przewal. Zloza w RPA sa na wykonczeniu i ze wzgledu na.glebokosc.wydobycia bardzo kosztowne. Znowu ktos chce.wyczyscic kolejna spolke z Polski na afrykanski szwindel.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki