Mastercard ukarany przez Komisję Europejską. Zapłaci 570 mln euro

Mastercard musi zapłacić 570 mln euro kary za ograniczanie konkurencji. Poprzez sztuczne zawyżanie cen narażała klientów i banki na zwiększone koszty transakcji - donosi "Financial Times".

(fot. onephoto / YAY Foto)

Praktyka, za którą Mastercard został ukarana, polegała na ograniczaniu możliwości dokonywania zakupów za granicą. Organizacja kartowa nakładała opłaty interchange na transakcje pomiędzy bankiem posiadacza karty i bankiem sprzedawcy, który miał siedzibę poza Unią Europejską.

Sprawa dotyczy jednak historycznych praktyk, bo w 2015 roku zgodnie z nowymi zasadami legalizacji kart płatniczych Unii Europejskiej Mastercard zaprzestał naliczania dodatkowych opłat.

W grudniu 2015 r. rozporządzenie w sprawie opłaty interchange w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego ograniczyło opłatę pobieraną przez amerykańskie Mastercard i Visę do maksymalnie 0,2 proc. wartości transakcji w przypadku kart debetowych i 0,3 proc. w przypadku kart kredytowych.

Mastercard z racji współpracy z organami UE i przyznaniem się do winy otrzymał i tak o 10 proc. niższą karę. Poszkodowani klienci mają prawo domagać się zwrotu podwyższonych kosztów transakcji.

MG

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 31 jes

Jak zwykle konsumentów ma się w głębokim poważaniu. Ważne by do budżetu unijnego wpłynęła kara, konsument niech sam dba o siebie. Wyrok powinien zawierać nakaz zwrotu przez Mastercard nadpłat klientom, a nie by oni sami musieli składać wnioski o zwrot.

! Odpowiedz
4 7 adamii

moze juz nie przesadzajcie, naprawde oczekujecie ze panstwo czy unia wszystko za was musi zrobic? Przeciez mozgi macie i jest mozliwosc wyegzekwowania tego we wlasnym zakresie.
Najlepsze ze w nastepnym newsie tak narzekacie ze socjal w polsce.

! Odpowiedz
1 2 sel

Naturalnie ,że po latach samemu nie ma nawet jak sprawdzić ile i kiedy zawyżyli prowizję..

! Odpowiedz
3 22 kimdzongtusk

Te kary dla DB czy Master czy innych tzw. instytucji finansowych działają tak, jka ja bym zajumał 1 mln i dostał 100k kary. I tak mi 900k zostaje . Myslę, że te kary sa w banksterce kalkulowane.

! Odpowiedz
3 39 xemir

I co z tego że zostanie ukarany, przecież ta kara jest od EU i pieniądze trafią do budżetu EU a nie z powrotem do kieszenie klientów MC.
Mam przekonanie graniczące z pewnością, że MC sobie tą karę w ten czy inny sposób odbije na klientach, którzy w ten sposób zostaną podwójnie "ukarani".

! Odpowiedz
1 28 loosac

Czekam, aż Mastercard zostanie ukarane za przekazywanie danych o transakcjach googlowi i innym firmom

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil