REKLAMA

Master Pharm szacuje dużą poprawę wyników za trzy kwartały ’18

Adam Hajdamowicz2018-11-06 15:59redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-11-06 15:59
Master Pharm szacuje dużą poprawę wyników za trzy kwartały ’18
Master Pharm szacuje dużą poprawę wyników za trzy kwartały ’18
fot. fikmik / / YAY Foto

Producent suplementów diety Master Pharm podał bardzo dobre szacunkowe wyniki za pierwsze trzy kwartały 2018 roku. Akcje spółki dziś wyraźnie drożeją.

Grupa kapitałowa Master Pharm zajmująca się produkcją i wprowadzaniem do obrotu m.in. suplementów diety i innych produktów wspomagających zdrowie, podała szacunkowe wyniki finansowe za trzy kwartały 2018 roku. Skonsolidowane szacunkowe przychody ze sprzedaży grupy po trzech kwartałach 2018 roku wyniosły 52 mln zł wobec 41 mln zł w analogicznym okresie 2017 roku, odnotowując wzrost o 11 mln zł, tj. o blisko o 27% rdr.

Skonsolidowany szacunkowy wynik z działalności operacyjnej grupy po trzech kwartałach 2018 roku wyniósł z kolei 9,36 mln zł wobec 4,97 mln zł w analogicznym okresie 2017 roku, odnotowując wzrost o 4,39 mln zł, tj. o przeszło 88% rdr. Skonsolidowany szacunkowy wynik netto grupy po trzech kwartałach 2018 roku wyniósł natomiast 7,15 mln zł wobec 3,80 mln zł w analogicznym okresie 2017 roku, odnotowując wzrost o 3,35 mln zł., tj. o przeszło 88% rdr.

- Odnotowywany od kilku kwartałów dynamiczny wzrost sprzedaży i wyników grupy to przede wszystkim efekt udanych inwestycji w moce produkcyjne, zrealizowanych w 2017 r. Dzięki nim jesteśmy w stanie obsługiwać większą liczbę klientów i większe wolumeny zamówień, co uwidacznia się w przedstawianych danych. Firma rozwija się zgodnie z naszymi założeniami i nie dostrzegam zagrożeń, by miało to ulec zmianie – komentuje Jacek Franasik, Prezes Zarządu Master Pharm S.A.

fot. / / Master Pharm

Jak podaje spółka, wzrost przychodów i wyników jest przede wszystkim rezultatem zwiększenia wolumenu portfela zamówień, zamówień składanych przez nowych dużych klientów oraz wyższych przychodów generowanych przez największego dotychczasowego klienta.

- Drugim czynnikiem pozytywnie wpływającym na wynik, przy rosnących przychodach, jest wyhamowanie dynamiki wzrostu kosztów. Koszty działalności na poziomie skonsolidowanym po trzech kwartałach 2018 roku wzrosły do 42,17 mln zł o 16,84% w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku, w którym wynosiły 36,1 mln zł – czytamy w komunikacie.

Wstępne wyniki bardzo pozytywnie odebrali inwestorzy. Akcje spółki rosną o ponad 7 proc. i znajdują się obecnie na najwyższym poziomie od kilku miesięcy. Wciąż jednak wycena Master Pharmu mocno odbiega od tej z giełdowego debiutu z kwietnia 2016 roku, od kiedy to kurs spółki spadł do dziś o około 40 proc.

fot. / / Bankier.pl

Choć Master Pharm już od kilku lat regularnie poprawia zarówno przychody, jak i zyski, to nie brak w jego działalności również pewnych znaków zapytania. Jednym z potencjalnych problemów może stanowić m.in. brak pełnego przełożenia osiąganych zysków na wpływającą do spółki gotówkę. Widać to wyraźnie w przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej, które choć w tym roku są (jak na razie) naprawdę niezłe, to w poprzednich latach ciężko było w nich dostrzec jakąkolwiek tendencję wzrostową. Znaczna część mocno księgowego wyniku netto nie przynosiła bowiem realnych pieniędzy, a trafiała na należności. Z odbiorem tych długów Master Pharm ma jednak wyraźne problemy, a na koniec pierwszego półrocza 2018 roku przeterminowane należności stanowiły już niemal połowę wszystkich należności handlowych.

Niepokój wciąż budzą także próby większego uregulowania branży suplementów diety. Negatywny raport na temat m.in. sposobu ich reklamy wydał swego czasu NIK, a branżą tą zainteresowały się także chociażby Ministerstwo Zdrowia, czy Główny Inspektorat Sanitarny. Kary na producentów suplementów diety już blisko rok temu nakładał także UOKiK. Ze szczegółową analizą Master Pharmu warto jednak jeszcze chwilę poczekać, przynajmniej do czasu, gdy spółka zaprezentuje już pełen raport za pierwsze trzy kwartały obecnego roku (8 listopada 2018 r.).

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
fred_
Suplementy diety jest jedna wielka sciema wiec jak mozna oczekiwac, ze biznes oparty na sciemie ma potencjal do dlugookresowego wzrostu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki