REKLAMA

Fitch: Marże rafineryjne w '20 powinny być wyższe rdr

2019-12-03 11:00
publikacja
2019-12-03 11:00
fot. Brendan McDermid / Reuters

Marże rafineryjne w przyszłym roku powinny być wyższe rdr - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Jakub Zasada z Fitch Ratings.

"Oczekiwania na 2020 rok dla sektora rafineryjnego są pozytywne z uwagi na wprowadzenie nowych standardów dla zawartości siarki w paliwach olejowych, używanych przez statki w żegludze światowej. Zgodnie z regulacjami Międzynarodowej Organizacja Morskiej, zawartość siarki musi spaść z 3,5 proc. do poniżej 0,5 proc. od przyszłego roku. Pociągnie to za sobą istotne konsekwencje dla rynku rafineryjnego. Przede wszystkim popyt na olej opałowy z wysoką zawartością siarki będzie zdecydowanie niższy i ujemne marże rafineryjne na tym produkcie pogłębią się" - powiedział PAP Biznes Jakub Zasada, dyrektor Fitch Ratings.

"Natomiast popyt na olej silnikowy zdecydowanie wzrośnie, a wraz z tym marże na produkcji tego paliwa. Perspektywy dla marż rafineryjnych w 2020 r. są dobre, powinny być wyższe niż w 2019 roku" - dodał.

Pytany o ocenę przez Fitch planowanej fuzji PKN Orlen i Lotosu, odpowiedział, że agencja oczekuje na decyzję Komisji Europejskiej.

"W dalszej kolejności chcielibyśmy poznać strukturę transakcji, na przykład w kwestii dodatkowych warunków postawionych przez KE oraz strategię połączonego podmiotu. Na podstawie tych danych będziemy mogli ocenić wpływ transakcji na rating" - powiedział Zasada.

"Wyniki finansowe Orlenu są stabilne, dźwignia finansowa jest bardzo niska. W 2018 roku wynosiła 0,7x w porównaniu do 2,5x maksymalnego zadłużenia zgodnego z obecnym ratingiem. Możliwości zwiększenia zadłużenia są więc dość duże. W tym kontekście potencjalne przejęcie Lotosu nie miałoby negatywnych konsekwencji dla ratingu" - dodał.

Na początku sierpnia 2018 r. Komisja Europejska rozpoczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie planowanego przejęcia, aby ustalić, czy potwierdzą się wstępnie stwierdzone problemy w zakresie konkurencji. Pod koniec września tego roku PKN Orlen i Komisja Europejska zdecydowały się na zastosowanie procedury "stop the clock" ("zatrzymania zegara") w negocjacjach. Dzięki temu Orlen zyskał czas na zebranie dodatkowych informacji.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa. W sierpniu 2019 r. PKN Orlen, Grupa Lotos i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Porozumienie wygasa z dniem złożenia zapisów na akcje Lotosu lub z dniem 30 czerwca 2020 r. Po zgodzie KE na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji.

Fitch pozytywnie ocenia plany Orlenu dotyczące rozwoju petrochemii.

"Z uwagi na fakt, że długoterminowe perspektywy dla wzrostu konsumpcji ropy są niepewne, a prognozowana konsumpcja produktów chemicznych rośnie, rozwój biznesu petrochemicznego będzie pozytywnie postrzegany przy ocenie ratingowej Orlenu" - powiedział dyrektor Fitch.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki