REKLAMA
PILNE

Czternasta emerytura. Podano datę, kiedy ruszą wypłaty

2022-07-27 09:15
publikacja
2022-07-27 09:15
Czternasta emerytura. Podano datę, kiedy ruszą wypłaty
Czternasta emerytura. Podano datę, kiedy ruszą wypłaty
fot. Robert Kneschke / / Shutterstock

W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku. Patrząc na wysoką inflację, została podjęta decyzja, że wypłacamy ją od 25 sierpnia - powiedziała w środę minister rodziny Marlena Maląg.

Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Maląg była pytana m.in. o czternastą emeryturę. "W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku" – powiedziała. Jak wyjaśniła, "patrząc na wysoką inflację, została podjęta decyzja, że wypłacamy ją od 25 sierpnia".

Maląg poinformowała także, że "wysokość tego świadczenia to minimalna emerytura, czyli na rękę będzie to 1217 zł dla tych osób, które otrzymają czternastą emeryturę w pełnej wysokości, ponieważ przy czternastej emeryturze jest kryterium dochodowe". Wskazała, że "kryterium dochodowe wynosi 2900 zł". "Jeżeli to kryterium zostanie przekroczone, to wtedy, aby większa grupa była objęta świadczeniem, zostanie zastosowany mechanizm +złotówka za złotówkę+" - wyjaśniła.

Jak powiedziała, "szacujemy, że świadczeniem tym będzie objętych ok. 9 milionów emerytów, a w pełnej wysokości uzyska je blisko 8 milionów emerytów i rencistów".

Szefowa MRiPS odniosła się również do waloryzacji emerytur. "Jeśli chodzi o przyszłoroczną waloryzację, to na ten moment wynosiłaby ona ok. 9,6 proc." – poinformowała. Zastrzegła jednak, że "spodziewamy się, że ona będzie wyższa, gdyż zapewne wskaźnik inflacji średniorocznej będzie wyższy niż 9,6 proc.". "Szacujemy na ten moment, że minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła co najmniej ok. 1450 zł" – podkreśliła. Zaznaczyła jednak, że "ostateczny kształt waloryzacji będziemy znali w połowie lutego przyszłego roku". (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
eljotek
I co to da? Takie nic niewiele im pomoże... raczej powinni pomyśleć o zwiększeniu samej pensji emerytalnej. Aż się człowiek boi o swoją emeryture. Bo nie wyglada to kolorowo. Jedyne co zostaje to odkładanie po swojemu jak tylko się da w tym również w ppk skoro jest
andrettoni
W celu wyrównania inflacji w przyszłym roku będzie 48 emerytur, co tydzień zamiast co miesiąc.
kacz-jong-un
Prosiu, prosiu jeszcze zmieścicie się w tym roku z 15. emeryturą
hotei
w Polsce miarą bogactwa jest ilość emerytów przypadająca na gospodarstwo domowe.
baibina
Nie ciężką pracą a transferami socjalnymi Wolacy się bogacą!

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki