REKLAMA

Macron o nielegalnej imigracji: nie możemy przyjąć całej nędzy tego świata

2023-09-24 21:22
publikacja
2023-09-24 21:22

Nie możemy przyjąć „całej nędzy tego świata”; Europa to kontynent, który robi najwięcej; my, Francuzi, robimy, co do nas należy, gościmy coraz więcej dzieci – oświadczył prezydent Emmanuel Macron w niedzielę wieczorem w wywiadzie dla stacji telewizyjnych TF1 i France 2.

Macron o nielegalnej imigracji: nie możemy przyjąć całej nędzy tego świata
Macron o nielegalnej imigracji: nie możemy przyjąć całej nędzy tego świata
fot. YVES HERMAN / /  Reuters / Forum

„Musimy też być rygorystyczni, mamy hojny model społeczny i nie możemy przyjąć całej nędzy tego świata” - powiedział. „Musimy odegrać naszą rolę jako Europejczycy i nie zostawiać Włochów samych sobie" - oznajmił zarazem. Dodał: "Musimy mieć spójne podejście do imigracji wraz z krajami pochodzenia migrantów”.

„Większość migrantów na Lampedusie pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej, gdzie kraje otrzymują pomoc rozwojową. Musimy powiedzieć: +my wam pomagamy, ale wy musicie pomóc nam rozbić siatki przemytników+” – podkreślił prezydent.

Zapytany o nową ustawę imigracyjna procedowaną we Francji, prezydent Macron zapewnił, że „trzeba zachować zdrowy rozsądek” i stworzyć prawo, które „dostosuje się do Europy”. "Istotą tego tekstu jest przyspieszenie naszych procedur i posiadanie skutecznej polityki (...), skuteczniejszego odsyłania osób, które nie mogą przebywać w kraju” - wyjaśnił.

„Nie możemy być hipokrytami, brakuje rąk do pracy w wielu zawodach, które zatrudniają ludzi bez pozwolenia na pracę i dokumentów” – podkreślił Macron, sugerując, że sytuacja prawna tych osób, które posiadają kwalifikacje i pracują w sektorach, gdzie brakuje rąk do pracy, powinna zostać uregulowana.

Pytany o inne kwestie międzynarodowe, Macron ujawnił, że Francja podjęła decyzję o wycofaniu swojego ambasadora z Nigru i zakończenia współpracy wojskowej z tym krajem. Francuscy żołnierze opuszczą ziemię Nigru do końca bieżącego roku.

„Byliśmy na prośbę Nigru, Burkina Faso, Mali na ich terytorium, aby walczyć z terroryzmem. Kraje te zostały dotknięte zamachami stanu” – przypomniał prezydent.

Macron udzielił również „bezwarunkowego” wsparcia Ormianom. „Będziemy nadal zapewniać wsparcie na poziomie humanitarnym i politycznym” – zapowiedział. „Francja jest dziś bardzo czujna w kwestii integralności terytorialnej Armenii. Rosja jest współwinna z Azerbejdżanem. Francja stanie u boku narodu ormiańskiego” – podkreślił szef państwa.

Prezydent zabrał też głos w kwestii malejącej siły nabywczej Francuzów: „Koncentrujemy się na tworzeniu miejsc pracy, od 2017 roku utworzyliśmy 2 mln. Chcemy zmierzać w stronę pełnego zatrudnienia”.

Macron stwierdził, że „nie jest zwolennikiem indeksowania wszystkich wynagrodzeń do cen” i zapowiedział konsultacje z przedstawicielami branż w celu rozmów o ich marżach w ramach walki z inflacją, ale - zaznaczył - „zamrażanie cen nie jest skuteczne”.

Prezydent zapewnił, że w kwestii cen paliw rząd będzie prosić, aby „nikt nie zarabiał na marży i abyśmy sprzedawali benzynę po kosztach”.

Macron obiecał, że najbiedniejsi otrzymają dodatkowa pomoc w postaci dopłat, m.in. 100 euro na rok.

„Płacimy za naszą zależność. Nie jesteśmy producentami ropy. Cena baryłki wzrosła o około jedną trzecią i tendencja ta będzie się utrzymywać. Oznacza to, że musimy wziąć na siebie odpowiedzialność i wsparcie. Powodem podwyżki nie są podatki” – zapewnił Macron. "Podatki służą w szczególności finansowaniu transformacji ekologicznej” – argumentował.

„Francja będzie jednym z pierwszych krajów w Europie, które wyjdą z węgla” – zapowiedział prezydent. „Musimy pozbyć się węgla, jest on najbardziej zanieczyszczający środowisko. Do 2027 roku pozostały nam dwie elektrownie węglowe, które całkowicie przestawimy na biomasę” - zapowiedział.

„Jestem przekonany, że mamy francuską drogę do ekologii, która jest ekologią postępu. Przeszliśmy połowę drogi, którą musieliśmy pokonać. Zrobiliśmy to, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat zmniejszyliśmy emisję CO2 dwukrotnie bardziej niż w poprzednich pięciu latach. Teraz musimy przyspieszyć” – wskazał prezydent, podkreślając rolę samochodów elektrycznych w transformacji ekologicznej kraju.

Jeśli chodzi o kotły gazowe, „nie będziemy ich zakazywać. Ale będziemy rozwijać pompy ciepła, bo są inteligentne i dają oszczędności. Zamierzamy potroić produkcję” – zapowiedział szef państwa.

Prezydent odmówił spekulacji odnośnie do kandydatów w wyborach prezydenckich w 2027 r. „Jesteśmy w trakcie ogromnych wstrząsów. Decydują się kwestie geopolityki, reindustrializacji, zdrowia, edukacji. Jestem skupiony na tym zadaniu, na rządzie” – podsumował prezydent.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (45)

dodaj komentarz
mantykora
a mi się wydaje, że chyba możecie...
synanki
powoli, bardzo powoli te zachodnie cioty mądrzeją....kiedy dotrze do nich, że tylko karabiny maszynowe mogą zatrzymać atak tych hord na naszą europejską ojczyznę?
karbinadel
Jeśli bulą po kilka tysięcy euro za przemyt, to nie taka znowu nędza
max5000
Makaron ma rację. Nie możemy przyjąć całej nędzy świata.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomek323 odpowiada (usunięty)
Naucz się gramatyki; potwierdzasz tezę, że 70% popierających tzw. PO ma wykształcenie podstawowe...
tomek323 odpowiada (usunięty)
Hahahahaha...
prs odpowiada (usunięty)
Farmiarz jestes, slugus kriemla..looooool..

Za kopiejki..lol..
grab
Monsieur Macron, vous devez faire du soutien économique envers les peuples de vos colonies ; Africaines et Américaines !
pozhoga
To są BYŁE kolonie: nie gazwybuj.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki