MRPiPS: nie toczą się żadne prace nad świadczeniem "500+ dla seniorów"

W resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej nie toczą się w tej chwili żadne prace nad świadczeniem "500+ dla seniorów". Nie zostało ono też uwzględnione w budżecie na rok 2018 - podkreśliło w czwartek ministerstwo, odnosząc się do medialnych doniesień.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

Czwartkowy "Super Express" napisał, że minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała walkę o "500+ dla seniorów". Więcej o tej sprawie będzie można powiedzieć w kwietniu, w okolicach świąt wielkanocnych" - miała oświadczyć minister.

"W MRPiPS nie toczą się w tej chwili żadne prace nad takim świadczeniem. Nie zostało ono też uwzględnione w budżecie na rok 2018, o czym wielokrotnie mówiła minister rodziny" - czytamy w oświadczeniu resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, przesłanym w czwartek PAP.

Ministerstwo przypomniało, że w 2016 r. obok ustawowej waloryzacji procentowej, wypłacone zostały jednorazowe dodatki pieniężne dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. "Wypłata dodatku była rozwiązaniem komplementarnym wobec mechanizmu waloryzacji i bardzo niskiego jej poziomu w 2016 r. Dodatek stanowił wsparcie dla grupy ok. 6,5 mln świadczeniobiorców" - podkreślił resort.

Kwoty dodatków były zróżnicowane w zależności od wysokości wypłacanych emerytur czy rent - 400 zł dla otrzymujących świadczenia do 900 zł, 300 zł przy świadczeniu 900-1100 zł, 200 zł przy świadczeniach między 1100-1500 zł i 50 zł dla otrzymujących pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł.

Resort rodziny i pracy przypomniał również, że od 1 marca 2017 r. podniesiono wysokość najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej z 882,56 zł do 1000 zł (wzrost o 13,3 proc.), wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do kwoty 750 zł (wzrost o 10,8 proc.), a renty socjalnej z 741,35 zł do 840 zł (wzrost o 13,3 proc.).

Ponadto MRPiPS zwróciło uwagę, że osoby, których renty z tytułu niezdolności do pracy zostały z urzędu przekształcone w emeryturę, i które legitymują się krótszym niż 20/25 lat stażem pracy, otrzymają wyrównanie od 1 marca 2018 r. Chodzi o osoby, którym nie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego w wysokości 1 tys. zł. "W efekcie trafi do nich jednorazowo większe wsparcie finansowe. W przypadku osób, którym wyrównanie przysługuje za cały rok, wyniesie ono nawet 1289,28 zł" - zaznaczono.

Resort podkreślił, że waloryzacja rent i emerytury w 2018 r. będzie najwyższa w okresie ostatnich pięciu lat. "Prognoza wskaźnika waloryzacji w 2018 r. wskazuje, że wyniesie on nie mniej niż 102,7 proc., co oznacza znacznie wyższy wzrost świadczeń w 2018 r. w stosunku do roku poprzedniego" - zwrócono uwagę.

W listopadzie Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy PSL, która zakładała wypłatę w grudniu każdego roku emerytom i rencistom dodatku w wysokości od 200 do 500 złotych. (PAP)

autor: Paweł Żebrowski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 sel

Przecież tu nie ma nad czym pracować, bo to pieniądze zabrane z podatkami a nie wypracowane przez rząd? w ogóle rząd nic nie może wypracować najwyżej pracuje nad podwyżkami podatków komu i ile zabrać i trochę z tego dać innym lub tym samym którym zabrał, resztę przejada i to często w głupi sposób.

! Odpowiedz
1 3 sel

Na przykład miliardy na towarzystwa religijne i na limuzyny po 5 baniek dla siebie? i samoloty ale już pow 100mln.. a także miliardy ostatnio dla kiboli na armię pana M..sama sekta smoleńska kosztuje Polskę kilka baniek miesięcznie a toruńska jeszcze więcej.. armia teologów i zakonników tyle co całą Europę..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne