REKLAMA

MLP Group celuje w 15-20 proc. wzrostu przychodów i wyników rocznie

2020-06-09 11:02
publikacja
2020-06-09 11:02
fot. Robert Gardziński / FORUM

Celem MLP Group jest 15-20 proc. wzrostu przychodów i wyników rocznie, jednak grupa liczy, że w 2020 roku uda się przekroczyć założenia i zanotować wzrost powyżej 20 proc. - wynika z wypowiedzi prezesa Radosława T. Krochty dla PAP Biznes. Grupa zakłada, że większość wzrostu będzie generowana przez działalność na rynku niemieckim.

"Naszym celem jest wzrost z roku na rok o 15-20 proc. Poziom 15 proc. to minimalny cel, jaki sobie zakładamy jeśli chodzi o wzrost przychodów i wyników, również w tym roku. Zawsze staramy się jednak przekraczać założenia i notować wzrost powyżej 20 proc. Wierzymy, że w tym roku również się to uda" - powiedział PAP Biznes prezes MLP Group.

W pierwszym kwartale grupa odnotowała 42,8 mln zł przychodów, co oznacza wzrost rdr o 23 proc. Zysk netto wzrósł w tym czasie do 112,6 mln zł z 12,9 mln zł rok wcześniej. "Wzrost zysku netto w pierwszym kwartale był efektem przede wszystkim operacji w Niemczech - wyższej wyceny aktywów niemieckich, większej skali operacji. Obecnie większość naszego wzrostu będzie pochodziło z operacji niemieckich" - powiedział prezes Krochta. Dodał, że z zakładanych 15 proc. wzrostu, rynek niemiecki powinien generować około 10 proc.

MLP Group jest deweloperem powierzchni magazynowo-produkcyjnych działającym na rynku polskim, niemieckim i rumuńskim. W pierwszym kwartale 2020 roku grupa zrealizowała w Polsce 41 mln zł przychodów, w Niemczech 1,2 mln zł, a w Rumunii 0,6 mln zł.

"Liczymy, że do około 2023 roku nasza działalność w Polsce i w Niemczech powinna się zrównać pod względem wartości aktywów i poziomu przychodów" - powiedział prezes.

Grupa planuje w tym roku kupić jeszcze jedną działkę w Polsce i dwie w Niemczech. "W okresie pandemii kupiliśmy w Polsce dwie działki - we Wrocławiu i w Łodzi. Pewnie kupimy jeszcze w tym roku działkę w okolicy Warszawy. Kupiliśmy też projekt w Poznaniu i realizujemy tam magazyny miejskie" - powiedział prezes Krochta.

"W Niemczech z kolei planujemy kupić w najbliższym czasie grunt w Gelsenkirchen i liczymy, że za rok rozpoczniemy tam duży projekt o powierzchni ok. 80 tys. m kw. Powinniśmy też w tym roku sfinalizować zakup działki w Kolonii" - dodał.

W planach jest także rozpoczęcie działalności w Austrii. "Na początku przyszłego roku planujemy wystartować z dużym parkiem miejskim na obrzeżach Wiednia o powierzchni 60-70 tys. m kw. To będzie pierwsza nasza inwestycja w Austrii" - powiedział prezes.

MLP Group zakłada, że w najbliższych latach jej udział rynkowy będzie się zwiększał - przede wszystkim w Polsce, ale również w Niemczech. "Gorsza sytuacja na rynku finansowym spowoduje, że część naszej konkurencji, która nie buduje z własnych pieniędzy będzie miała mniejszy dostęp do finansowania" - ocenił prezes.

Poinformował, że wszystkie inwestycje grupy są realizowane terminowo, a generalni wykonawcy pracują zgodnie z harmonogramem. "Największym problemem są wciąż przedłużające się procesy administracyjne po stronie urzędów" - ocenił Krochta.

MLP Group zarządza obecnie powierzchnią około 1 mln m kw. Prezes poinformował, że grupa nie miała w trakcie pandemii problemów z płatnościami od najemców. Jego zdaniem, nie należy spodziewać się obniżek stawek najmu. "Koszty wytworzenia i ceny gruntów są stabilne, więc nie widzimy dużej możliwości obniżki stawek najmu powierzchni magazynowych" - powiedział prezes MLP Group. "Polskie efektywne stawki najmu są najniższe w Europie, więc jest potencjał do wzrostu" - dodał.

Krochta wskazał, że rynek magazynowy jest głównym beneficjentem rozwoju sprzedaży internetowej i braku chęci kontaktów z innymi ludźmi. "Budujemy coraz więcej powierzchni dla e-commerce, popyt się zwiększył. Dziś 90 proc. zapytań na nową powierzchnię jest właśnie z tej branży. Firmy nie były w dużej mierze przygotowane na taki wzrost zainteresowania sprzedażą internetową" - powiedział.

Jak ocenił, spośród wszystkich obszarów nieruchomości magazyny są "najbezpieczniejsze". "Branża magazynowa po pandemii będzie na pewno w wiele lepszej sytuacji niż przemysł, rynek biurowy czy - przede wszystkim - rynek centrów handlowych. Negatywny wpływ na rynek magazynowy również będzie widoczny, ale będzie to najmniejszy wpływ ze wszystkich gałęzi nieruchomości" - powiedział.

Krochta wskazał, że rynek magazynowy nadal będzie rósł, ale ten wzrost - z uwagi na kryzys gospodarczy - będzie wolniejszy. "Magazyny to z jednej strony sektor e-commerce, który jest beneficjentem zaistniałej sytuacji. Z drugiej strony jednak 25-30 proc. naszych klientów to fabryki, które mieszczą się w halach magazynowych, a zakładam, że w najbliższych czasach inwestycji w nowe fabryki będzie mniej" - powiedział prezes.

"W 2019 roku rynek rósł około 15 proc. W tym roku zakładam, że wzrost będzie duży, jednocyfrowy - bliżej 10 proc." - dodał.

MLP Group jest notowana na warszawskiej GPW od października 2013 roku.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki