REKLAMA

ML System liczy na dużo lepsze II półrocze

2020-07-28 11:16
publikacja
2020-07-28 11:16
GPW

Spółka technologiczna ML System, której przychody w I półroczu wzrosły o ok. 30 proc., a wynik EBITDA zwiększył się dwukrotnie, liczy na dużo lepsze drugie półrocze, jeśli nie przeszkodzi epidemia - poinformował PAP Biznes prezes Dawid Cycoń. Spółka w najbliższych dniach chce przeprowadzić bezprospektową emisję do 730 tys. akcji.

"Ten rok będzie zdecydowanie lepszy niż poprzedni. Pracujemy nad zwiększeniem sprzedaży, nad nowymi rynkami zbytu. Ostatnio, na przykład, rozpoczęliśmy dostawy do krajów Beneluksu. Nasze działania będą generować wzrost przychodów i marż" - powiedział PAP Biznes Dawid Cycoń, prezes ML System.

"Liczymy, że przychody w całym roku wzrosną więcej niż 30 proc. zanotowane w I półroczu. Spodziewamy się, że druga połowa roku będzie dużo lepsza, jeśli nie będzie drugiej fali epidemii" - dodał.

Grupa ML System szacuje, że w pierwszym półroczu 2020 r. miała ok. 55,2 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 31 proc. rdr. W I kwartale tego roku sprzedaż wynosiła 19,7 mln zł. Szacunkowy zysk EBITDA wyniósł w I półroczu ok. 13,8 mln zł wobec 6,7 mln zł rok wcześniej i wobec 4,2 mln zł w pierwszym kwartale tego roku. Marża EBITDA wzrosła do 25 proc., czyli o 9 p.p.

"Zwiększenie marż w I półroczu to efekt inwestycji w technologie z poprzednich lat. Dziś konsumujemy to, co zainwestowaliśmy" - powiedział Cycoń.

"Dobre wyniki pierwszego półrocza to efekt strategii, którą realizujemy od dwóch lat. Staramy się przekształcić ze spółki specjalizującej się w wykonawstwie na spółkę produkcyjno-sprzedażową i dzięki temu poprawiamy rentowność. Cieszy nas wartość przychodów, tym bardziej, że została osiągnięta w okresie pandemii COVID-19. Reżim sanitarny, wprowadzony w związku z koronawirusem, spowodował czasowe zmniejszenie mocy produkcyjnych i sprzedaży. Od połowy maja obroty zaczęły wracać do standardowych poziomów, a wręcz wyższych. Spodziewamy się, że czasowy przestój nie będzie mieć wpływu na całoroczne wyniki. Obecnie realizujemy 100 proc. zdolności produkcyjnych możliwych w reżimie sanitarnym" - dodał prezes ML System.

Jak poinformował, spółka m.in. zwiększa udział eksportu. W tym zakresie realizowana jest głównie sprzedaż do krajów skandynawskich, po tym, jak w związku z wybuchem pandemii, zamarła sprzedaż do krajów południowej Europy.

W tym roku wydatki inwestycyjne spółki szacowane są na ok. 50 mln zł.

W latach 2020-24, czyli w okresie obowiązywania nowej strategii, firma planuje przeznaczyć na inwestycje do 216 mln zł.

Strategia ML System zakłada uruchomienie seryjnej produkcji innowacyjnych szyb fotowoltaicznych z powłokami kwantowymi Quantum Glass, 2D Glass, Active Glass. Cele obejmują ponadto rozwój spółki oparty o dotychczasowe produkty i rynki zbytu z obszaru BIPV (systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami) i PV (klasycznych modułów fotowoltaicznych) oraz dalsze prace B+R zmierzające do komercjalizacji innowacyjnych produktów w obszarze szkła fotowoltaicznego.

"Będziemy dalej pracować nad zwiększaniem przychodów w naszych tradycyjnych sektorach: fotowoltaice klasycznej i BIPV. Główny nacisk kładziemy jednak na szyby z powłokami kwantowymi. Spotkały się one z dużą przychylnością koncernów szklarskich i producentów stolarki otworowej. Myślimy, że nasza technologia ma szanse przeobrazić branżę szkła budowlanego, architektonicznego czy automotive na świecie" - powiedział prezes Cycoń.

"Mamy nadzieję, że planowane inwestycje przyczynią się do wzrostu przychodów i marży" - dodał.

Zarząd ML System oczekuje osiągnięcia w 2024 r. przychodów ze sprzedaży na poziomie powyżej 400 mln zł oraz dalszej poprawy rentowności. W 2019 roku ML System wypracował 93,4 mln zł przychodów ze sprzedaży i 14 mln zł EBITDA.

"Będziemy się starać poprawiać rentowność EBITDA. Kluczem do poprawy jest nowoczesna technologia i innowacyjne produkty. Liczymy więc, że wprowadzenie do sprzedaży szyb z powłokami kwantowymi zaowocuje jeszcze zwiększeniem marż" - powiedział prezes.

ML System oczekuje, że na koniec 2023 r. będzie dysponować łączną zdolnością produkcyjną kwantowych szyb zespolonych w wysokości do 20 tys. m kw. miesięcznie.

Jak poinformował prezes, w połowie przyszłego roku spółka osiągnie pełne zdolności produkcyjne Quantum Glass, a od 2022 roku chce osiągnąć pełne zdolności produkcji 2D Glass.

"2D Glass to produkty z powłoką kwantową, ale pasywne - znacznie polepszają własności izolacji termicznej i energetycznej szyb, ale nie mają fotowoltaiki. Od przyszłego roku, na mocy rozporządzenia - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania - jest wymóg zwiększenia izolacyjności szyb. Tradycyjni producenci stolarki okiennej będą mieć kłopot ze spełnieniem tego warunku bez zmiany technologii. My wychodzimy im naprzeciw ze swoim produktem" - powiedział Dawid Cycoń.

Wyjaśnił, że Active Glass daje dostęp do rozmiaru architektonicznego szyb, czyli większego niż w Quantum Glass. Dodatkowo, produkt ma poprawione niektóre parametry, dodaje nowe funkcje np. przeciwpożarowe czy możliwość gięcia, niezbędną w przemyśle automotive.

Spółka chce przeznaczyć do 147 mln zł na rozwój projektu Active Glass, 26 mln zł na rozwój projektu 2D Glass, a 18 mln zł na dokończenie projektu Quantum Glass.

"Środki finansowe na Quantum Glass i 2D Glass mamy zabezpieczone, wykorzystujemy środki własne, w tym z emisji akcji z 2018 r. oraz granty. Te projekty są realizowane" - powiedział prezes.

EMISJA AKCJI W DWÓCH ETAPACH; PIERWSZY W NAJBLIŻSZYCH DNIACH

ML System planuje jednak nową emisję akcji, głównie na finansowanie projektu Active Glass. Zamierza wyemitować do 1,5 mln akcji, stanowiących do 21 proc. w podwyższonym kapitale zakładowym. Obecnie akcja spółki wyceniana jest na GPW na blisko 100 zł.

Emisja akcji ma zostać przeprowadzona w dwóch etapach: emisji publicznej w trybie bezprospektowym do 730 tys. akcji oraz emisji publicznej w trybie prospektowym do 770 tys. akcji.

"Zdecydowaliśmy się na emisję dwuetapową, gdyż zależy nam na czasie. Potrzebujemy wykazać do PARP wkład własny na projekt Active Glass. Chcielibyśmy dokonać pierwszej bezprospektowej emisji w najbliższych dniach" - powiedział prezes.

"O wielkości drugiej emisji będziemy decydować do końca września. Zakładamy, że druga emisja odbędzie się w tym roku" - dodał.

Spółka informowała wcześniej, że szacowana wartość emisji akcji może wynieść ok. 130 mln zł.

"Środki z emisji w zdecydowanej większości będą przeznaczone na projekt Active Glass. Uważamy, że emisja akcji, aktualnie, to najbardziej optymalne źródło sfinansowania naszych planów" - powiedział prezes.

Jak dodał, 25 mln zł spółka chce przeznaczyć na centrum magazynowo-logistyczne, które będzie obsługiwać wszystkie trzy projekty dotyczące szyb z powłokami kwantowymi.

"W ocenie spółki to dobry moment rynkowy na emisję. Mamy sygnały, że inwestorzy indywidualni też wykazują zainteresowanie" - powiedział Cycoń.

Pytany, czy widać zainteresowanie spółką ze strony inwestorów strategicznych, odpowiedział, że jest duże, ale to wiązałoby się z warunkami ograniczenia sprzedaży do ich kanałów.

"Uważamy, że to nie jest ten etap rozwoju spółki" - dodał.

ML System to spółka technologiczna, specjalizująca się w tworzeniu, projektowaniu i produkowaniu systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), w tym zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących do generowania energii elektrycznej z nasłonecznienia.

Głównymi odbiorcami produktów są firmy specjalizujące się w fotowoltaice, fotowoltaice zintegrowanej z budynkami, producenci stolarki otworowej i fasadowej, firmy specjalizujące się w zespalaniu szkła i produkcji okien dla branży automotive.

Spółka zadebiutowała na GPW w połowie 2018 roku. Kapitalizacja przekracza obecnie 500 mln zł.

Anna Pełka

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki